Масштабний проєкт в межах міської програми боротьби з коронавірусом реалізовано в Запоріжжі менше ніж за 5 місяців

Міський голова Володимир Буряк доручив на базі міської лікарні №1 облаштовувати ПЛР-лабораторію, щоб забезпечити можливість безкоштовного тестування для пацієнтів стаціонарів міських лікарень з підозрою на коронавірусну інфекцію або з коронавірусом.

Наразі заклад повністю готовий до роботи. Днями тут виконали перші тестові аналізи на COVID-19.

Наприкінці минулого року міський голова поставив завдання, що нова лабораторія повинна запрацювати вже у березні 2021 року. За цей час необхідно було відремонтувати приміщення, придбати необхідне обладнання, реагенти, укомплектувати та навчити персонал. І ось, з 15 березня лабораторія почала працювати. Поступово вона має вийти на повну потужність. А згодом розпочне виконувати і інші дослідження, окрім аналізів на COVID-19.

– Це перша у Запоріжжі міська лабораторія ПЛР-діагностики. Вона зможе проводити 200 досліджень на добу для пацієнтів міських стаціонарів за медичними показниками – з коронавірусом або підозрою на коронавірус. У подальшому, якщо це буде необхідним, можна буде збільшити потужність лабораторії, встановивши додаткове обладнання, – сказав Володимир Буряк.SHER4824SHER4881

Дослідження для пацієнтів стаціонарів будуть безкоштовними. Разом з тим планується, що лабораторія зможе проводити і платні тестування, наприклад, для тих, кому потрібна довідка для виїзду за кордон.

– Важливо також підкреслити, що це не вузькоспеціалізована лабораторія. Спеціалісти кажуть, що в подальшому тут можна буде проводити дослідження не лише для хворих на коронавірус, але й для виявлення багатьох інших захворювань. Тож ця лабораторія буде потрібна місту не лише під час пандемії, а й і коли вона закінчиться, – зазначив Володимир Буряк.

Як розповіла завідувачка клініко-діагностичної лабораторії Олена Степаненко, налаштовувати обладнання приїздили спеціалісти з Києва. Необхідну ліцензію від МОЗ теж вже отримали. Витратні матеріали на перший час є. Все це дає змогу розпочати роботу.

– Маємо найкраще обладнання: ампліфікатор-детектор для полімеразної ланцюгової реакції, ламінарні шафи-бокси, морозильну камеру. Планування приміщень виконано з дотриманням усіх санітарних вимог, вони обладнані необхідною вентиляцією. Для збереження стерильності, персонал передаватиме матеріали для досліджень через спеціальні вікна, – зазначила вона.SHER4854

За словами завідувачки, закупка інших тест-систем дозволить лабораторії проводити ще близько 500 різноманітних видів досліджень, зокрема аналізи на вірусні гепатити, герпес, вірус Епштейна-Барра (мононуклеоз). Крім того, стануть доступні дослідження на вміст у продуктах ГМО.

– До цього часу такі дослідження мешканцям нашого міста робилися лише в приватних лабораторіях. Зараз це стане доступно у першій міській ПЛР-лабораторії, – каже Олена Степаненко.

Вона зазначила, що тест на коронавірус з носогорла у пацієнтів братимуть безпосередньо у стаціонарах, потім отриманий біологічний матеріал доставлятимуть до ПЛР-лабораторії у переносних холодильниках. Результати досліджень будуть готові у той же день.SHER4839SHER4996SHER4841

Зі збільшенням кількості хворих стало зрозуміло, що Запорізький обласний лабораторний центр не може впоратися з тією кількістю тестувань, яку доводиться робити. Тож міський голова Володимир Буряк поставив завдання створити міську лабораторію, яка щодня зможе проводити до 200 досліджень. Потужності нової ПЛР-лабораторії вистачить не лише для безкоштовного обслуговування тих, хто знаходиться в лікарнях, а й для проведення платного тестування для тих, кому необхідно зробити тест.

Що важливо – вартість аналізів буде нижчою, ніж у приватних установах.

З весни 2020 року у Запоріжжі реалізується масштабна міська програма з боротьби з коронавірусом, лікування хворих із коронавірусною інфекцією. Для цього місто спрямувало понад 200 млн грн. Нагадаємо, для лікування хворих вказаної категорії залучено 7 медичних закладів другого рівня – лікарні №1, №2, №6, №7, №9, міська дитяча лікарня №5, пологовий будинок №4. Медики забезпечені засобами індивідуального захисту, дезінфекції. Для ковідних шпиталів придбали додаткове обладнання: апарати ШВЛ, кисневі концентратори, мобільні рентгени, апарати УЗД-діагностики, монітори пацієнта тощо.

На створення міської лабораторії для діагностики коронавірусу з міського бюджету було виділено 6,9 млн грн. Лабораторія розташовується на базі міської лікарні №1, яка була перепрофільована під лікування хворих на COVID.

Читайте також: У Запорізькій області зареєстрували більше 400 випадків COVID