Натуральні бебі-бокси допомагають батькам заощадити кошти та зберегти час для догляду за дитиною
У 2018 році за рішенням Уряду почали видавати сім’ям, де народжувалася дитина, так звані, «пакунки малюка». Але в липні минулого року такі коробки з необхідними на перший час дитині речами вирішили замінити грошовою допомогою. Через те, що отримати ці кошти було доволі проблематично, а на саму суму не у всіх містах та селах вдавалося купувати необхідну кількість речей, батьки почали обурюватися. Тож вже восени 2020 року відновлено видачу «пакунків малюка». Щоправда, поки їх закуповували та оформляли всі необхідні документи, до Запоріжжя вони потрапили лише наприкінці лютого. Ми розкажемо, що робити, якщо вам у пологовому не дали такий пакунок, та розповімо, що є всередині нових бебі-боксів.
Чому не все так однозначно
«Пакунок малюка» – це одноразова державна допомога, що надається у сім’ї новонароджених з 2018 року. У Запорізькій області минулого року пакунки отримали понад 10 тис. родин, а з початку впровадження цієї ініціативи бебі-бокси видали вже 16 тис. запорізьких сімей.
Але у 2020 році ці пакунки скасували й вирішили замінити на грошову допомогу у сумі 5 тис. грн. Щоб отримати виплату, молодим батькам потрібно було звернутися до ПриватБанку за соціальною карткою. Здійснювати закупівлю за отримані гроші можна було лише в тих магазинах, з якими Урядом була укладена угода. Особливі незручності виникали в тих батьків, які живуть в невеликих населених пунктах, де просто немає «обраних» магазинів. Тим паче для родин, в яких тільки-но з’явився малюк, вибратися з дому хоча б на кілька годин – насправді велика справа. Особливо, якщо поруч немає когось, хто може доглянути дитину. Тож замість того, аби отримати готовий зібраний пакунок прямо у пологовому будинку, батькам доводилося виділяти додатковий час на оформлення картки, збір довідок, а потім і купівлю необхідного.
Тож бебі-бокс або гроші – що краще? Думки батьків різняться й досі. Хтось вважає, що вміст «пакунків малюка» не задовольняє потреби малюків, чи не задоволений якістю речей, а хтось каже, що цей весь одяг та інші предмети побуту можна купити самостійно.
Та все-таки більшість у суспільстві вважає, що «пакунок малюка» у натуральному вигляді допоможе родинам не тільки заощадити гроші, а й зберегти час на догляд за дітьми. До того ж коли держава закуповує централізовано велику кількість товарів, то ціна менша, ніж коли ці речі купуються в роздріб самими батьками, ще й у визначених закладах торгівлі чи в онлайн-магазинах. Адже у цьому спостерігаються корупційні ризики.
– По старому набору бебі-боксу, який коштував державі 3800 грн, виходило придбати мінімально такий комплект за 7300 грн, зараз ціна його буде близько 9,5 тис. грн, – пояснив співзасновник компанії-виробника товарів для бебі-боксу Дмитро Довгалюк.
90 предметів для дитини
У нових боксах є 90 предметів для немовлят – на 30 більше, ніж в попередніх пакунках. Склад набору декілька разів змінювався. Зрештою з нього прибрали засоби для мам, але додали більше речей для дітей. Увесь комплект упаковано в коробку.
Такий пакунок містить основні речі, які треба дитині: ковдра, плед, вологонепроникні пелюшки, підгузки, іграшки, мило, шампунь, гребінець, губка, термометр для води та електронний для дитини, ножиці, розвивальний килимок та 47 речей дитячого одягу. Весь трикотаж від пелюшок до комбінезонів – українського виробництва.
Де видають «пакунок малюка»
Його можна забрати у пологовому будинку, пологовому відділенні, перинатальному центрі. Якщо заклад від держави пакунки ще не отримав, то батьки мають взяти довідку, що також не отримували його. А потім подати заяву із проханням отримати бебі-бокс до місцевого підрозділу соцзахисту.
На момент видачі коробка повинна бути опломбованою жовтою клейкою стрічкою з 2 боків, а також обмотаною плівкою.
Як отримати грошову компенсацію за бебі-бокс
Насамперед слід відкрити у ПриватБанку рахунок зі спеціальним режимом використання й отримати картку для виплат «пакунок малюка».
Далі треба звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення райдержадміністрацій, виконавчих комітетів рад міст обласного значення, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради об’єднаних територіальних громад за місцем проживання/перебування отримувача із:
- відповідною заявою;
- реквізитами картки для виплат «пакунок малюка»;
- копією свідоцтва про народження дитини;
- довідкою з пологового будинку про неотримання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» (у разі народження дитини у пологовому будинку у 2020 році).
Якщо ви вже раніше зверталися, то варто принести лише копію про присвоєння ідентифікаційного номера та копію паспорта.
Отримати допомогу батьки можуть упродовж 30 днів після народження дитини.
Читайте також: У Запоріжжі розпочали реконструкцію нового центру для дітей