Паління призводить до онкології та вбиває кожну десяту людину в світі

Від дорослих до підлітків – ця згубна звичка поширилася серед усіх верств населення. Проблема тютюнопаління актуальна і для Запоріжжя. Тому «Запорозька Січ» підібрала дієві поради, аби ви налаштувалися кинути палити.

Ви задавали собі питання «Чому я палю?». Існує цілий перелік стандартних відповідей: щоб заспокоїтися, відпочити, зняти стрес, розслабитися, зосередитися, почати важку розмову тощо. Кожен знає про шкоду паління, проте у повсякденні про це ми не замислюємося рівно до того моменту, доки не почало безпосередньо турбувати. «Безпечних» сигарет немає, і тютюнова хімія шкодить всім органам без винятку. За даними ВООЗ споживання тютюну пов’язане з виникненням не менше ніж 25 захворювань, і вважається найголовнішою причиною смертності у світі, в тому числі через онкологію (тютюн має канцерогенну дію, викликаючи рак не менш ніж в 12 різних органах та системах). І це не єдина шкода.

Вплив паління на органи дихання

Органи дихання беруть на себе найперший удар від тютюнової отрути. Щільні частинки сажі і той «букет», який входить до складу продуктів тютюнового диму, подразнюють слизову оболонку гортані, трахеї, бронхів тощо. В результаті впливу розвивається хронічне запалення дихальних шляхів. Курці часто страждають від бронхіту, їх постійно мучить кашель, особливо він посилюється вранці. Кашель супроводжується рясним відхаркуванням брудно-сірої мокроти. Постійне подразнення голосових зв’язок, яке часто зустрічається у курців, робить голос грубим, хрипким. За один рік через легені курця минає близько 800 г тютюнового дьогтю, через що вони стають темнішими, ніж легені людини, яка не палить. Також лікарі встановили прямий зв’язок між палінням і захворюваністю на туберкульоз.

До складу тютюнового диму входить близько 3 тис. хімічних речовин, здатних пошкоджувати живі тканини. Особливо слід відзначити: тютюновий дьоготь, який утворюють смоли і родинні їм з’єднання, нікотин; високотоксичні з’єднання і гази: окис вуглецю, аміак, синильна кислота; окис азоту та інші. Більшість жаліється на погану екологію, проте із задоволенням вживають вкрай шкідливі речовини добровільно. Бережіть своє здоров’я!1

Вплив тютюну на нервову систему

Нервова система керує всіма процесами, що відбуваються в нашому організмі. Вона відповідає за зв’язок організму із зовнішнім і внутрішнім середовищем. І в другу чергу, від отруєння тютюном страждає саме нервова система. Одним з перших ознак отруєння є запаморочення. Зазвичай воно супроводжується нападами, а іноді і низкою нападів великої інтенсивності. Спочатку з’являється відчуття порожнечі, людина не може зосередитися, з’являється відчуття втрати свідомості. Здається, що всі предмети рухаються, а якщо людина заплющує очі, з’являється почуття кружляння власного тіла. У залежних людей з часом розвиваються симптоми, характерні для невротичного стану: швидка стомлюваність, дратівливість, ослаблення пам’яті, нервозність, головні болі.

Серцево-судинна система

Велика шкода паління тютюну і на серцево-судинну систему. Під час паління серцебиття частішає, і це відбувається вже після першої затяжки. У цілком здорової людини серце скорочується 70 разів на хвилину, а під час паління – 80-90 разів. За одне скорочення серце переганяє 60-70 мл крові, при 70 скороченнях на хвилину серце перекачає 4-6 літрів крові, а за 24 години – понад 7 тис. літрів. Тепер уявіть, що серце скорочується не 70 разів, а 85 разів на хвилину, тобто на 21% частіше. Шляхом нескладних підрахунків можна визначити що за 24 години серце повинно перекачати не 7 тис., а 8470 літрів крові, це майже на 1500 літрів більше, ніж у нормальних умовах. Ось яке додаткове навантаження виконує наше серце!

Органи відчуттів

Проблемою курців є те, що їхній язик постійно покритий в’язким густим слизом, який вони навіть інколи не помічають. Він ускладнює контакт їжі з рецепторами, які сприймають смакові відчуття. Багато курців, наприклад, не люблять солодкого. Цей факт можна пояснити: тютюн гальмує діяльність нервових закінчень, розташованих в порожнині рота. Не один раз проводився такий експеримент: різним людям давали спробувати злегка підсолоджену і підсолену воду. Некурящі люди легко відрізняли смак води, в той час, як курці не відчували різниці. Нерідко через зниження смакових якостей у курця погіршується апетит.

Шкода паління є і на нюх. Курці перестають сприймати відтінки запахів. Постійне вживання тютюнових виробів викликає хронічне запалення слизової оболонки носових ходів, що призводить до хронічного нежитю. Вплив тютюнових отрут спричиняють несприятливі зміни і в зоровому нерві. Очі людини, яка палить, завжди червоні, сльозяться, краї повік припухають.

Чому складно кинути палити?

Те, що в лікуванні наркоманії називається ломкою, присутня і у курців, правда, в більш слабкому ступені. Це нікотинова абстиненція, стан нестримної тяги, бажання запалити. Без сигарети погіршується самопочуття і з’являється роздратування, слабкість, зниження уваги. Тому найголовніша перешкода до відмови – це недостатність сили волі. Є люди, які можуть різко змусити себе, кинути палити «через не можу», але їх одиниці. У решти такі спроби закінчуються зривами, самокопанням і депресією. Тому середньостатистичній людині, яка бажає відмовитися від паління, потрібні методи і засоби, які будуть полегшувати стан психологічної залежності і поступово зводити її до нуля.

Медичні методи кинути палити

Допомога дипломованого лікаря-нарколога. Ті, хто вважають за краще традиційну медицину і дійсно довіряють лікарям, теоретично можуть звернутися в клініку, де їм порадять оптимальний режим, випишуть заспокійливі препарати і таблетки від стресу.

За рекомендацією лікаря можна скористатися нікотиновими пластирами або спреями. Вони забезпечать надходження невеликих доз потрібної речовини в клітини. Вважається, що вони потрібні тим, кому складно перетерпіти період виведення отрути з організму.

Нікотинова жуйка. Так само, як і пластир, жуйка містить малу дозу речовини, знижуюча тягу до сигарети, як до джерела нікотину. Але є мінус – це її огидний смак, через що від такого засобу часто відмовляються.

Як кинути палити самостійно?

Усвідомивши цю проблему, багато людей вирішують залишити згубну звичку. Кожен шукає свій, той самий, правильний і ефективний спосіб кинути палити, діючи так, щоб до цієї проблеми вже не повертатися.

Те твердження, що кинути палити самостійно, без допомоги фахівців, неможливо – є неправильним. Якщо людина налаштована рішуче, володіє хоча б трохи силою духу, вона обов’язково зможе відмовитися від паління, на користь здоров’я.

Не варто заспокоювати себе, що вже з завтрашнього дня ви станете відмовлятися від згубної звички. Коли з’явиться бажання кинути, робіть це одразу, не затягуйте, не потрібно відкладати проблему в «довгий ящик», тоді можна досягти бажаного результату, можете не сумніватися.

Потрібно повідомити рідним і близьким, що ви налаштовані рішуче. Не соромитеся просити підтримки у рідних і близьких людей, нічого ганебного тут немає. В ідеалі, якщо у вас буде помічник, який стане допомагати, то можна зробити це без зайвих проблем, а найкраще, щоб і він позбавлявся від такої ж проблеми, адже удвох веселіше.

На практиці багато курців починають замислюватися всерйоз про своє здоров’я лише тоді, коли стикаються з різними проблемами, небезпечними захворюваннями. Аби не допустити цього, є можливість вирішити проблему прямо зараз, насолоджуючись життям, а витрачені кошти на сигарети, направити в потрібне русло. Суть в тому, щоб навколо вас більше не знаходилися ті атрибути, які б змогли нагадувати про паління, бо існує ризик зірватися. Головне, не жаліти себе «ось останню і точно кидаю». Позбутися страху перед відмовою від такого негативного недуга.

До того ж паління сильно б’є по бюджету. Якщо уважно порахувати, скільки грошей іде в місяць на паління, і скласти їх в конверт, то в кінці місяця вийде серйозна сума, яка може послужити в якості винагороди вам, за пройдену, нелегку працю. Середня ціна за пачку близько 50 грн. А якщо в день палити по одній, то за місяць (30 днів) ви витрачаєте близько 1500 грн.

Методика

Є методика, яка в змозі допомогти. Вона проста, але дієва.

Поставте перед собою мету – кинути палити. Здійснюючи незначні кроки до своєї мети, вдасться досягти її, головне – не стояти на місці, постійно відкладаючи проблему на завтра. Почніть зменшувати кількість сигарет вже сьогодні. Та за тиждень-два зможете кинути палити.

У разі, якщо сила волі відсутня, і ви самі це чітко розумієте, то потрібно починати з малого. Намагайтеся докладати зусилля, щоб зміцнити силу волі. Для реалізації цього питання потрібно всього лише почати інтенсивно займатися спортом, не впускаючи в своє життя негативні емоції.

Постарайтеся мінімізувати стресові ситуації. Якщо людина стане рятувати себе від постійних стресів, через які часом і доводиться палити, то природно є шанс позбутися від нікотинового впливу.

Знайдіть стимул, заради чого варто кинути палити. Стимул може бути не тільки зовнішній, але внутрішній. Чим сильніше стимул, тим швидше ви кинете шкідливу звичку.

Читайте також: Чим труять собак у Запоріжжі та як вберегти свого улюбленця