Насіння – один із найпопулярніших снеків у нашій країні
Пакетик насіння допоможе підтримати бесіду, розважити гостей, супроводить перегляд фільму. Але будь-які ласощі добрі в міру, у тому числі і насіння соняшнику.
Калорійні ласощі
Лікарі-дієтологи нагадують, у 100 г насіння міститься понад 600 калорій! 500-грамовий пакетик, який в будь-якому магазині стоїть на видному місці, містить, таким чином, 3 тис. калорій. Це перевищує денну норму споживання калорій, навіть якщо ви нічого, крім вмісту цього пакетика, не будете вживати.
Думаєте, складно подужати пів кіло насіння в день? Добровольці з контрольної групи, яка брала участь в експерименті в Лондонській дієтологічній клініці у 2016 році, споживали щодня протягом 2 тижнів по 300 г насіння, доповнюючи ними раціон у 1 500 калорій. В результаті середня надбавка ваги в цій групі склала за 14 днів 1,2 кг, враховуючи, що за достатньою руховою активністю випробовуваних ретельно стежили дослідники. Пояснення просте: якщо організм не може використовувати отримані ним калорії, він зберігає їх у вигляді жиру. Потреба в калоріях залежить від декількох факторів, включаючи стать, вік і рівень активності. В середньому це від 1500 до 2000 калорій. І тут насіння може завдати неприємного удару за станом всіх систем організму.
Соняшникове насіння шкодить серцю
Джоді Бреверман у дослідженні, присвяченому небезпеці надмірного споживання насіння соняшнику, наводить дані, отримані в результаті низки досліджень Американською кардіологічною асоціацією. Вони свідчать, що зловживання насінням (щодня понад 100 г) може викликати надлишок натрію в організмі, що тягне, крім зайвої ваги, серцево-судинні захворювання, порушення роботи серця, панкреатит, виразку шлунку та інші серйозні неприємності зі здоров’ям. Насіння також служить джерелом насичених жирних кислот, а їхній надлишок загрожує призвести до стрибка рівня нездорового ліпопротеїну низької щільності або холестерину.
Склянка насіння дорівнює пачці сигарет
Ще одна загроза для людини таїться у здатності лушпиння насіння соняшнику абсорбувати важкі метали, зокрема кадмій, з ґрунту, куди ці отруйні речовини потрапляють з повітря, наповненого вихлопними газами і відходами промислових підприємств. Щоденне поповнення такими отрутами всіх систем нашого організму може за пару років підірвати здоров’я навіть фізично міцної людини, адже склянку отруєного насіння можна прирівняти до пачки сигарет.
У 150 г насіння соняшнику міститься близько 1,6 мг фосфору, що становить 232% від рекомендованого щоденного споживання. Ті ж 150 г насіння забезпечують 111 мкг селену, що становить понад 200% від його рекомендованого щоденного споживання. А неконтрольоване споживання цих елементів вкрай небезпечне. Фосфорна надмірність може призвести до надлишку кальцію і захворювань нирок, надлишок селену загрожує випадінням волосся, розшаруванням нігтів, висипаннями на шкірі, втомою, апатією і дратівливістю, а в особливо важких умовах навіть може закінчитися летальним результатом.
У завзятих любителів насіння неминуче псуються зуби – лушпиння завдає шкоди зубній емалі, якщо ви звикли лузати неочищене насіння. І в результаті ви гарантовано отримаєте карієс. Співаки та артисти, які піклуються про свої голосові зв’язки, не вживають насіння навіть в мінімальних кількостях: вважається, що насіння соняшнику дуже шкодять голосовим зв’язкам. Під сумнів поставлено (але не спростовано остаточно) думку деяких лікарів, що насіння може стати причиною запалення апендикса.
Не частіше 2 разів на тиждень
Водночас багате здоровими жирами і хорошим джерелом клітковини, білка, заліза, вітаміну Е і декількох вітамінів групи В, насіння соняшнику у невеликих дозах може бути здоровим доповненням до раціону. Насіння соняшнику є багатим джерелом здорових моно- і поліненасичених жирів, які покращують здоров’я серця. Але краще вживати його не частіше 2 разів на тиждень і не більше 100-150 грамів.
Вчені з Медичного центру Університету Вашингтона прирівнюють пів склянки насіння за калорійністю до 100-грамової плитки шоколаду, а ЦІЛУ СКЛЯНКУ – до великої порції свинячого шашлику.
Читайте також: Як допомогти птахам та тваринам пережити зиму