70 активістів з понад 45 громадських організацій доєдналися до Форуму «Виклики воєнного стану: сьогодення і майбутнє», що відбувся у Запоріжжі. Під час роботи активні запоріжці випрацьовували ефективні рішення існуючих проблем, алгоритми взаємодії та рішення майбутніх завдань. Адже не тільки наше сьогодення сповнене викликів, попереду – відновлення міст, сіл та селищ України, яким ворог наніс пошкодження. Окрім вирішення інфраструктурних питань, процес відновлення України має спиратись на загальноєвропейські стандарти демократії. Важливо не тільки виграти війну, але й не програти демократію. Над чим і працюють представники громадського сектору.
Тому Рада відновлення Запоріжжя долучилася до організації та проведення Форуму, щоб залучити більше представників громадянського суспільства до зеленого відновлення України.
У роботі Форуму взяли участь керівництво і представники профільних структурних підрозділів обласної державної адміністрації. Заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Євген Мироненко вважає, що цей захід – ключова подія громадського життя регіону у воєнний час.
«Наше найперше завдання в умовах відсічі іноземної військової агресії – це об’єднатися, налаштувати діалог. Саме за рахунок отримання інформації від представників громадського суспільства управлінці краще усвідомлюють масштаби проблематики за різними напрямками, можуть систематизувати її, реагувати за викликами», – зазначив посадовець.
Символічно, що Форум відбувся саме під час Тижня громадянського суспільства, який відзначається вперше в Україні. Заступниця директора Департаменту інформації та взаємодії з громадськістю, завідуюча відділом сприяння розвитку громадянського суспільства Секретаріату Кабінету Міністрів України Наталія Окша зазначила надихаючий факт, що громадськість прифронтового Запоріжжя не склала руки, а продовжує активно працювати.
«Це досягнення, що саме у воєнний час, попри всі труднощі, проводяться подібні заходи. Особливо приємно бачити як такі громадські ініціативи реалізуються у прифронтовому Запорізькому регіоні, який щодня потерпає від ворога, частково окупований, але не здається, тримає оборону», – наголосила Наталія Окша.
Учасники Форуму розподілилися по секціях за сферами: виклики військових, освіта, культура, екологія, волонтерство та гуманітарні проєкти в умовах війни.
Головним завданням для учасників стало напрацювання по кожному з напрямків переліку викликів, які вже існують або можуть постати перед суспільством в найближчому майбутньому, та механізмів їх вирішення на локальному, регіональному і національному рівнях.
Михайло Пиріг, голова ГО «Запорізька обласна Асоціація учасників АТО/ООС зазначив: «Саме відповідальне громадське суспільство зможе розбудовувати, відновлювати та розвивати державу в тих напрямках, що є притаманними українській нації. Вони спроможні проводити зміни, зрушувати з місця неймовірні задачі та досягати результатів. Усі проєкти та рух вперед повинні бути розраховані, мати системність, науковий підхід. Велика кількість науковців: економісти, психологи, в усіх галузях нашого існування готові також долучатися до втілення проєктів. Щоб не зробити аби як, а потім виправляти. Одразу слід робити якнайкраще».
Організаторка екологічної секції Ганна Пришутова, радниця ГО «Екосенс», акцентувала на необхідності врахування зеленої складової в майбутньому відновленні.
«Коли ми говоримо про майбутнє зелене відновлення, ми маємо на увазі не висадження дерев чи організацію паркових зон, хоч це теж важливо. Мова йде про створення високотехнологічного середовища, дбайливого до довкілля та людини, – зазначила членкиня Ради відновлення Запоріжжя. – Ми піклуємося про розумне використання природних ресурсів, високий рівень екоосвіти. На Форумі громадських організацій за різними секціями обговорюється ставлення громадськості, інколи в поєднанні зі ставленням представників влади, до того, що потрібно буде зробити аби відновити наш край».
Дійсно, під час дискусій всі зійшлися в думці, що післявоєнне відновлення має відбуватися на іншій основі та за іншими принципами, з бережливим і відповідальним ставленням до природного середовища. З розумінням власної відповідальності за створене перед майбутніми поколіннями. Методи та шляхи впливу представників громадського сектору на екологічну ситуацію в Запоріжжі та області обговорили під час роботи відповідної секції Форуму громадських організацій Запорізької області.
Взагалі незначних або другорядних тем для активістів немає. Кожний напрямок є цеглинкою в фундаменті побудови майбутнього повноцінного суспільства.
«Культура допомагає як під час війни, так і під час деокупації відновлювати життя. Повертатися на випалену землю дуже складно, – каже Денис Васильєв, модератор секції культури. – Культура дає зміст і сенс, це базова потреба людей для повернення, відновлення, реабілітації, започаткування нового етапу».
«Один з великих викликів, що сьогодні постали перед суспільством -– це стійкість, – зазначив Дмитро Арабаджиєв, голова Запорізького відділення Національної платформи стійкості та згуртованості, член Ради відновлення Запоріжжя. – Люди, які живуть в умовах війни, а особливо в прифронтових населених пунктах, щодня здають іспит на витривалість.
І найбільшу стійкість під час війни запоріжцям допомагає зберегти віра в Збройні Сили, спілкування й щоденна праця».
Після групової роботи у секціях всі учасники зібралися у великій залі для ділової гри «Світове кафе», під час якої кожен зміг ознайомитися з напрацюваннями по всіх секціях та надати свої пропозиції чи зауваження. Усі ідеї, запропоновані громадськістю, оформлені в єдиний програмний документ. Саме відповідальне громадянське суспільство зможе розбудовувати, відновлювати та розвивати державу. Впровадження демократичного вектору розвитку України під час війни та у післявоєнний період, а також забезпечення стійкості та відновлення країни на засадах прозорості та підзвітності дає той результат, до якого прагне суспільство.
Подивитися відеоролик про Форум>>
Форум проведено та стаття підготована у рамках проєкту «Рада відновлення як інструмент залучення громадянського суспільства до зеленого відновлення України для досягнення стійкості та демократії», який виконує Громадська організація Екосенс у співпраці з ГО «Дивосвіт» та ГО «Національна платформа стійкості та згуртованості» завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії.