Про музей кераміки цікаво розповідає його засновниця і директор Валентина Баталкіна-Бурлай, дочка Іллі Петровича, художника і топографа, племінниця Олексія Петровича, заслуженого діяча мистецтв Татарської АРСР, лауреата премії імені Габдулли Тукая, якого ще при його житті називали “татарським Пушкіним”. 
У червні 2008 року в місті Запоріжжя було відкрито приватний музей-галерею прикладної кераміки та живописної творчості Іллі та Олексія Бурлаїв, який присвячений пам’яті українського козацького роду Бурлаїв та німецького роду Хілтманн.
Перша книга вийшла про сучасний музей-галерею, що розмістився на глибині п’яти метрів, де збереглися залишки будівель німецьких інженерів. Вона двомовна: українською та німецькою. Минулого року відбулася її презентація в науковій обласній бібліотеці ім. М.Горького. Це – науково-дослідницька праця в широкому плані: історичному, літературному, мистецтвознавчому, бібліографічному. Це перше викладення історичних подій у Запорізькому краї з точки зору вивчення свого роду, історії архітектури та історії краєзнавства.
Після виставки “Кераміка і архітектура” (2 вересня 2011 р.) пройшов фестиваль малюнка “Мій Дніпрогес”. Юні митці, кожний за своєю уявою, його зобразили. Нині проходить п’ята тематична виставка, на якій експонуються дитячі малюнки і твори професійних художників.
Зараз вийшла друком друга книга “Музей і школа”. Також двомовна, науково-популярне видання, документально-історична розповідь. Авторка розповіла, що вибрала, окрім всього іншого, найбільш цікавий монументальний архітектурний пам’ятник нашого міста, що став візитною карткою Запорізького краю.
Сергій ЛАТАНСЬКИЙ, мистецтвознавець