Доля центрального парку міста Запоріжжя хвилює багатьох людей. Зокрема, 1 березня Агентством регіональних ініціатив було організовано круглий стіл з нагоди реконструкціїї парку культури і відпочинку «Дубовий гай». У діалозі прийняли участь директор КП «Центральний парк культури та відпочинку «Дубовий гай» Олег Комаренко, голова районної адміністрації Запорізької міської ради по Олександрівському району Валерій Мостовий, соціолог Агентства регіональних ініціатив Ольга Рубан, керівник Агентства Олександр Павлов та журналісти.
Яким «Дубовий гай» бачать запоріжці?
– Центральний парк для багатьох жителів міста є улюбленим місцем дозвілля, багато хто пам’ятає, як він змінювався з плином часу, і розраховують, що нинішня міська влада зможе реконструювати його відповідно до сучасних стандартів, – зазначив Олександр Павлов.
Чого очікують мешканці міста від нового «Дубового гаю»? Це ще у минулому році намагались визначити на громадських слуханнях. Міська влада почула думку людей і отримані ідеї врахували в розробці технічного завдання.
Соціологи «Агентства регіональних ініціатив» на чолі з Ольгою Рубан ще раз звернулись до мешканців міста з опитуванням. Думкою поділились 400 людей.
Серед опитаних 76% вважають, що парк потребує реконструкції. Зокрема, змін вимагає молодь у віковій групі 18-29 і 30-44 роки. Ольга Рубан зазначає, що це може бути пов’язано з тим, що молоді люди активні й у більшості є діти, з якими вони проводять вільний час у «Дубовому гаю».
Головне призначення парку на думку запоріжців – це відпочинок і розвага. У приоритеті сімейний відпочинок – так вважають 35% опитаних. На другому місці – активний відпочинок, далі – центр культурно-масових заходів, природний заповідник та спортивно-тренувальний комплекс.
Що до конкретних об’єктів – мешканці Запоріжжя очікують оновлення атракціонів, новий концертній майданчик, зміни ландшафтного дизайну, зручні спуски для людей з обмеженими можливостями та інші об’єкти паркового благоустрою.
Особливості концепції
Керівник КП «Центральний парк культури та відпочинку «Дубовий гай» Олег Комаренко нагадав, що після громадських слухань до розробки якісної концепції залучили найкращих професіоналів – запросили прийняти участь у всеукраїнському архітектурному конкурсі. Цей захід – один з перших масштабних подібних проектів в Україні.
З 12 січня у своїх майстернях працюють 8 учасників конкурсу: четверо – з Запоріжжя, двоє зі столиці, а також з Сум та Полтави. Сам конкурс буде проведено з 20 березня по 20 квітня – оберуть найкращу роботу, згідно якої парк буде розвиватися.
До складу журі конкурсу ввійшли головні архітектори інших міст країни та лауреати державних архітектурних премій.
Якими будуть головні елементи концепції, стане відомо з готових планів, які після конкурсу зможуть побачити всі мешканці Запоріжжя. Згідно технічного завдання, архітектори мають врахувати збереження природно-ландшафтного дизайну з акцентом на водойми, атракціонну частину парку, концертний зал критого типу наповнюваністю до 10 тисяч глядачів, потреби людей з обмеженими можливостями та інші.
У розробці завдання використали досвід парку ім. Горького у Харкові, який є одним з найбільших й найкращих у Європі. По масштабам «Дубовий гай» трохи менший, але з урахуванням русла річки Мокра Московка – виходить на ту ж територію. Крім того, наш парк виграє у особливостях ландшафту.
Що стосується комерційної сторони справи, Олег Комаренко зазначив:
– Ми конструюємо не просто парк, а прибуткове комунальне підприємство, яке могло б працювати на своїх грошах. У цьому сенсі побажання запорожців встановити побільше атракціонів цілком збігаються з думкою міської влади, бо саме вони приносять найбільший прибуток.
Після завершення конкурсу почнеться розробка робочого проекту, яка триватиме 6 місяців. До бюджету 2018 року буде закладатися фінансування й почнеться його реалізація. Не вирішено, як проводитиметься реконструкція – поетапно чи парк зачинять на кілька років. Поки що, міська влада схиляється до першого варіанту.
Інфраструктуртурні зміни
Поки керівництво парку займається проведення архітектурного конкурсу, міська влада виконує й розробляє план облаштування припаркової території: доріг, тротуарів та зелених зон.
Зокрема, зазначає голова Олександрівського району Валерій Мостовий, продовжиться очищення зливної каналізації, яка довгий час знаходилась в аварійному стані і під час дощів біля центрального входу дорогу підтоплювало.
У березні розпочнеться поетапне виділення коштів на очищення русла річки Мокра Московка – від автовокзалу до Оріхової бухти. Це стратегічно важливий об’єкт в реконструкції, адже один з акцентів концепції робиться на облаштуванні річкового фонду парку. Крім річки, очистять велику водойму на території Дубового гаю.
На пішохідному переході по вулиці Амосова облаштують кнопковий світлофор, щоб перехід був регульований, і жителі міста могли зручно переходити на інший бік вулиці.
Зарезервовані кошти на реконструкцію Дніпровської вулиці. Розробляється план масштабної реставрації ділянки по вулиці Глісерній до мосту через річку Мокра Московка з облаштуванням нових паркомісць, пішохідних доріжок, заміною асфальтного покриття. Що до самого мосту, нарешті, у минулому році його взяла на баланс Комунарівська райадміністрація. Найближчим часом вона проведе інструментальне обстеження, після чого розроблять проект по його ремонту. Підготовлені бюджетні запити на ремонт тротуару навколо парку.
На думку Валерія Мостового, облаштування центрального парку міста моє дати поштовх до покращення туристичної привабливості міста Запоріжжя.
Дарина Буцанова