Вже закінчується вступна кампанія до запорізьких вищих навчальних закладів. Усі абітурієнти, вступаючи на перший курс, подали документи. «ЗС» дізналася в приймальних комісіях, які зараз пріоритетні спеціальності. Інформаційна система «Вступ.ОСВІТА.UA» оприлюднила рейтинг ТОП-100 найпопулярнішіх вишів України серед абітурієнтів. До національного рейтингу увійшли три виші Запорізької області – Запорізький національний університет, Запорізький національній технічний університет та Запорізький державний медичний університет.
За даними системи ЄДЕБО, станом на 7 серпня, до навчальних закладів України подано 968 734 заяв від вступників. У рейтингу враховані всі заяви від вступників на навчання для здобуття кваліфікаційних рівнів молодшого спеціаліста, бакалавра та магістра на базі повної загальної середньої освіти (11 класів).
До ЗНУ для навчання на «бакалавраті» подано – 8 809 заяв, до ЗНТУ – 5 959 та ЗДМУ – 4 608.
Так, у ЗНУ розповіли, що в цьому році серед нововведень випускники мали можливість подавати сім заяв на чотири спеціальності. Вже другий рік працює система «електронних кабінетів». У минулому році це був, можна сказати, тестовий режим, тому програма дуже погано працювала. У цьому році в приймальних комісіях говорять, що програма набагато краще працює. Спочатку абітурієнти подавали документи в електронному вигляді, а вже з оприлюдненням рейтингів вони почали приносити оригінали документів. Пільгові категорії могли приносити копії документів і подавати їх в паперовому вигляді.
– З усієї кількості документів 90% подавали в електронному вигляді, – зазначив відповідальний секретар приймальної комісії ЗНУ Станіслав Іваненко. – У цьому році приблизно на 1 000-1 500 менше заяв. Тому що практично вдвічі знизилася кількість людей, які зареєструвалися на ЗНО. Враховуючи те, що в цьому році менше абітурієнтів.
За словами Станіслава Іваненка, найбільшою популярністю цього року користуються такі спеціальністі: іноземна філологія, переклад, середня освіта, історія, українська мова та література, українознавство, біологія, правознавство, менеджмент, агробізнес, готельно-ресторана справа.
Серед нових спеціальностей з’явилися дошкільна освіта, початкова освіта, середня освіта, менеджмент готельного, курортного та туристичного бізнесу, агробізнес, фізична терапія, ерготерапія. А найменшою популярністю у ЗНУ користується фізика, всі спеціальності, де є математика, а також філософія.
А ті, хто обрав точні науки, подали заяви до ЗНТУ. За словами відповідального секретаря приймальної комісії ЗНТУ Віктора Грешти, найбільшим попитом користуються спеціальності, розділені одразу на три направлення: комп’ютерні, технічні та економіко-гуманітарні. Серед комп’ютерних найбільш популярна комп’ютерна інженерія програмного забезпечення. Технічні – матеріалознавство, електроенергетика, електротехніка та електромеханіка. Економічні спеціальності – фінанси, банківська справа та страхування, облік і аудит.
– Ми співпрацюємо з основними нашими підприємствами, в які ми розподіляємо наших випускників. Щорічно ми отримуємо велику кількість заявок від «Мотор Січі» щодо підготовки кадрів саме інженерно-технічного спрямування, – сказав Віктор Грешта. – Не можна сказати, що певна спеціальність користується меншим попитом. Усе залежить від державного замовлення.
Також він зазначив, що в цьому році нових спеціальностей немає, але є освітні програми на ряді ліцензованих спеціальностей. Серед них – автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології, підприємництво, торгівля та біржова діяльність.
За словами заступника голови приймальної комісії ЗДМУ Віри Одинцової, окрім вищезазначених нововведень, у медичних навчальних закладах є те, що з 2 та 3 конкурсних предметів мінімальна кількість балів становить 150 для вступників на медицину, педіатрію і стоматологію. А це, відповідно, біологія і хімія або математика. Тобто тепер треба мати з двох предметів результати ЗНО не менше 150 балів. Такі правила прийому до вищих навчальних закладів затвердило Міністерство освіти і науки.
Популярністю користуються фармація, технології парфумерно-косметичних засобів, фізична терапія, ерготерапія, лабораторна технологія.
– Часто ці спеціальності обирають, тому що на них потрібно мінімум 100 прохідний бал набрати. Діти, які все ж таки віддали пріоритет медичному навчальному закладу, але не набрали достатню кількість балів, обирають такі спеціальності, – розповіла Віра Одинцова. – У цьому році на 2% менше заяв від абітурієнтів. Це пов’язано з демографічним чинником. Народжуваність була меншою та збільшення кількості балів також вплинула.
Прийом оригіналів документів до вишів ще триває.