29 січня 1918 року. Як і наші сучасники, бійці-герої, що обороняли Донецький аеропорт, сто років тому невеликий загін київських курсантів та козаків протистояв чотиритисячному війську російського агресора під Крутами. Хлопці відчайдушно боролися, щоб не пустити ворога до Києва. Дні протистояння врятували молоду українську державність. Та ціна була велика – захисники віддали свої юні життя. За свій подвиг вони навічно залишились у серці кожного українця.

У соту річницю битви в нашому місті на Алеї захисників України відбувся мітинг пам’яті героїв, загиблих у бою під Крутами. Вшанувати хвилиною мовчання та покласти квіти до пам’ятного знаку прийшли представники обласної, міської влади, військовослужбовці та батьки загиблих в АТО бійців.
Під час заходу перед учасниками мітингу виступив заступник міського голови Валерій Еделєв.
– Бій під Крутами став одним із символів жертовності, боротьби молодих українців за свободу і незалежність. Ми шануємо пам’ять загиблих героїв, пам’ятаємо про тих, хто віддав своє життя за ідеали свободи України, – сказав він.
Ліцеїст обласного ліцею-інтернату з посиленою фізичною підготовкою «Захисник» Данила Максимов прочитав вірш невідомого автора «Впавши на землю Січневий мороз», присвячений пам’яті загиблих героїв під Крутами.
На мітингу були присутні військовослужбовці 55-ї окремої артилерійської бригади. Дипломований історик, сьогодні – контрактник Збройних Сил, 27-річний лейтенант Роман Бесараб відправився добровольцем на Схід ще 2014 року. Боєць впевнений: обов’язок сучасних героїв та їх нащадків – захищати кордони держави.
– Те, що зараз відбувається, та битва під Крутими – один процес. Тоді це були перші визвольні змагання. Багато хто вижив, брав участь у других визвольних змаганнях. А ми – це третє протистояння. І нам лишилась у спадок та ж мрія – соборна та незалежна Україна, – сказав хлопець.
На завершення мітингу полеглих героїв вшанували хвилиною мовчання та урочистим залпом зі зброї. Також представники церкви провели молебень за загиблими.

Бій під Крутами – бій, що відбувся 16 (29) січня 1918 року біля залізничної станції Крути поблизу селища Крути і села Пам’ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина.
Загін київських курсантів і козаків (всього близько 400 осіб) протистояв чотиритисячному підрозділу російської Червоної гвардії.
У бою під Крутами захисники української державності призупинили наступ противника і зробили організований відступ, руйнуючи за собою залізну дорогу і мости. Російське радянське військо втратило боєздатність на чотири дні.
Ця затримка ворога дозволила українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.