Запоріжжя – єдине місто в Україні, яке забезпечує безкоштовне обстеження вагітним жінкам та безкоштовне мамографічне обстеження жителькам міста. Але це тягне за собою великі фінансові витрати, адже медична апаратура та необхідні медикаменти коштують не дешево, а виділити достатньо коштів, щоб повноцінно профінансувати пологові будинки, бюджет не в змозі. Значно не покращила ситуацію і раніше проведена оптимізація, яка залишила в Запоріжжі з дев’яти пологових будинків чотири (пологовий будинок №5 реконструювали у перинатальний центр).
2 березня члени комісії з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення обговорили з головними лікарями пологових будинків №1, №3, №4, №9 проблеми, які вимагають термінового вирішення.
За словами головного лікаря пологового будинку №1 Ірини Денщикової, близько 30% усіх витрат їм доводиться покривати за рахунок залучених грошей благодійних фондів, інакше пологові будинки взагалі не змогли , нормально функціонувати.
До значних витрат призвело й те, що свого часу екологи заборонили використовувати печі сміттєспалювання, завдяки яким можна було бюджетно здійснити утилізацію біологічних відходів.
«Зараз пологові будинки витрачають на утилізацію відходів більше 40 тисяч гривень щорічно. Додайте до цього ще й те, що нам доводиться ховати мертвонароджених, яких відмовляються поховати власним коштом майже всі батьки. А одне поховання коштує 2200 грн», – пояснює головний лікар пологового будинку №3 Сергій Коломоєць.
Лікарі пропонують створити одну загальноміську піч або крематорій, адже це потрібно й іншим лікарням.
Потребує уваги також стан автомобілів та ліфтів пологових будинків. Але найбільш значимою проблемою лікарі називають забезпечення народження здорових дітей. Для цього необхідна діагностика внутрішньоутробного стану плода за допомогою УЗД з можливістю доплерівського картування. Наразі нового апарату потребують дві установи, особливо пологовий будинок №9, де апарату УЗД вже 35 років.
«Більш ефективною діагностикою внутрішньоутробних паталогій є біохімічний скрінінг, який виявляє хромосомні захворювання. Дуже важливо придбати аналізатор та набір біохімічних реагентів саме за рахунок бюджетних коштів, щоб наші жінки змогли отримати діагноз у першому триместрі безкоштовно. Це є запорукою народження здорових дітей», – наголосила Ірина Денщикова.
Заспокоїмо читачів: незважаючи на складнощі у фінансуванні, запорізькі комунальні пологові будинки сертифіковано Всесвітньою організацією охорони здоров’я, дитячим фондом ООН «ЮНІСЕФ», а отже, вони відповідають світовим стандартам.
У засіданні постійної комісії з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення взяли участь депутати Андрій Маляренко (голова комісії), Олександр Гончар та Сергій Лоцман. Також на захід завітала заступник начальника міського управління з питань охорони здоров’я Вікторія Ушакова.