Україна переживає складні часи. Через повномасштабне вторгнення на нашу територію військ рф руйнувань зазнали багато міст та селищ України. Наразі з провідними архітекторами регіону обговорюються плани відновлення житлового фонду після війни.
Більша частина наших міст почала будуватись майже 100 років тому. Сьогодні ж у зв’язку з військовими діями виникне необхідність відбудовувати частину міст майже з нуля.
Як на практиці буде відбуватися відновлення наших населених пунктів після війни невідомо, адже частина людей евакуйована, пошкоджено комунікації. Необхідно відштовхуватись від географії, розміщення ресурсів та існуючих прогресивних концепцій розбудови сучасних міст, – зазначив голова ЗОВА Олександр Старух.
Через сильне пошкодження будівель внаслідок обстрілів і бомбардувань деякі з них не підлятимуть відновленню. Нові будівлі будуть збудовані з огляду на отриманий під час війни досвід, а також на сучасні можливості термомодернізації.
Військові дії несуть непоправні наслідки для малих населених пунктів. Як відзначають спеціалісти зі стійкого розвитку, у випадку громад після перемоги може виникнути необхідність їх подальшого об’єднання, адже деякі населені пункти можуть зникнути через відсутність або надзвичайно малу кількість жителів. Максимально повне відновлення житлового фонду та інфраструктури буде серйозним викликом для економіки.
Архітектори звернули увагу на сучасні та оптимальні методи будування нових житлових будинків, зведення яких буде дешевшим, ніж реставрація та відновлення пошкоджених багатоповерхівок, які мають безліч проблем та вразливі через свій вік. Значної зміни зазнає архітектура міст, які були суттєво пошкоджені внаслідок обстрілів.
Потреби у житловому фонді тісно пов’язані з економічним розвитком та наявністю ключових підприємств, навколо яких буде існувати населений пункт. У разі припинення роботи таких підприємств, є ризик, що місто поступово почне занепадати. Саме через це у майбутньому можлива кардинальна зміна потреб у житлі у різних частинах України.
Для відновлення міст держави необхідно буде залучити не тільки вітчизняний досвід архітектури та містобудування, але й партнерів та професіоналів з Європи, які допоможуть у реконструкції та розбудові міст за новими, оновленими стандартами та цінностями.
____