Як пофарбувати хутро, які особливості приховує в собі цей процес, а також нюанси, тонкощі і особливості робіт з відновлення втраченого кольору і відтінку на хутрі

Де пофарбувати кашкета в Запоріжжі? А ніде! Бо коли ми звернулися до будинку побуту, відомому ще з радянських часів, нам там чемно відповіли: «У нас таких технологій зараз немає. Надсилайте його до… Києва». А ще порадили попорсатись в Інтернеті. Можливо, мовляв, там знайдете якісь народні методи фарбування кашкета з овечої шерсті

Тож вирушаємо до Інтернету.

Як фарбують вовну

Якщо трішки заглибитись в історію, то слід одразу зазначити – «офіційна» хімія в цьому плані не дуже допомагала вівцеводам-любителям. Тож вони зазвичай вдавалися до старих добрих випробуваних багатьма поколіннями народних засобів.
Як правило, будь-які шкури, в тому числі і овчини, фарбують під час дублення. За старих часів для цих цілей використовували трави, кору, розчин глини. Найпростіший і найпоширеніший дубитель – сіно. Його попередньо подрібнюють, кладуть у бак на 30 л і утрамбовують, потім заливають окропом (10 л) і загортають ватяною ковдрою. Настоюють півгодини, після чого рідину зливають в емальовану каструлю, солять (50 г солі на л). Забарвлення можна починати, коли підсолений розчин охолоне до 30-40° С. Врахуйте, що одночасно можна фарбувати не більше однієї овчини. Закінчення дублення перевіряють за надрізом міздрі. Вона повинна бути пофарбована по всій товщині. І колір виходить досить приємний, сучасний.

В такий спосіб можна забарвити будь-яку шкуру, варіюючи за необхідності кількість настою. Колір за бажанням можна змінити, додавши в сіно кропиву, звіробій або кору верби.
Часто буває і так, що старий овечий кожух облазить і втрачає свій вигляд. Не турбуйтеся, його з успіхом можна відремонтувати.

Для цього необхідно взяти приблизно 10 г марганцівки, розвести в 50 г окропу, остудити, додати 50 г оцтової есенції (70%-ої) і 10-15 крапель нашатирного спирту. Все це добре розмішати і нанести на ворс. Через 15-20 хвилин змити холодною водою. Після ремонту вовну слід просушити, відмити, знежирити.
А найпростіший спосіб забарвлення хутра – це розвести аніліновий барвник для вовни гарячою водою, додати оцет і трохи нашатирю. Отриманий склад нанести на ворс так само, як і у варіанті з марганцівкою. Купивши в магазині чорний барвник, ви зможете досягти своєї цілі та спокійно носити чорний овечий кожушок.
Але можна вчинити і так. З розмеленої вільхової кори і іржавої залізної тирси, наприклад, з-під наждаку, роблять кашку на воді, якою і змочують вовну. Виходить насичений чорний або темно-сірий колір. Фарбування триває до тижня, щоб пігменти фарби проникли в тканини глибоко і залишилися там надовго.

Беремось за кашкет

На жаль, навіть найдорожчі вироби з натурального хутра (як і у нашому випадку) з часом втрачають свою початкову привабливість внаслідок банального зносу. Проте, повернути їм красу все-таки можна. І, до речі, для цього зовсім не обов’язково звертатися в спеціалізовані хімчистки і майстерні. І далі піде мова про те, як пофарбувати хутро в домашніх умовах, які особливості приховує в собі цей процес, а також нюанси, тонкощі і особливості робіт з відновлення втраченого кольору і відтінку на хутрі.

Одразу ж варто відзначити, що, незважаючи на легкість і простоту, процес фарбування вимагає максимальної концентрації уваги, адже навіть найменша помилка може пошкодити річ. Ба більше, перед тим, як пофарбувати пожовкле хутро в домашніх умовах, слід потурбуватися про попередню підготовку виробу, очистивши його від бруду і пилу, а також провівши просту процедуру знежирення. Ігнорування цієї вимоги може призвести до того, що фарба не розподілитися рівномірно і не вбереться в структуру виробу, внаслідок чого на його поверхні залишаться різні плями і неприємні розлуження.

Довідково

Для обробки хутряних речей перед фарбуванням використовують розчин лугу (щелочь), до складу якого входить: засіб для миття посуду або пральний порошок – 1 ч. л; амоніак – 5 г; сіль столова – 15 г; сода – 10 г. Цієї кількості буде достатньо для приготування 1 л розчину для очистки.

Отримана рідина наноситься на площу хутра за допомогою звичайної щітки, після чого змивається теплою проточною водою. В якості альтернативи цьому рецепту можна використовувати суміш, що складається зі спирту, оцту і дистильованої води в рівних пропорціях. Зі зворотнього ж боку, шкіряні вироби рекомендується змастити жирним кремом для рук. Робиться це для запобігання пересиханню.

Важливий момент, на який слід звернути увагу перед тим, як пофарбувати хутро в домашніх умовах хімічною фарбою, є вибір барвника. Структура ворсу в натуральних хутрах схожа з людським волоссям, завдяки чому для забарвлення хутряних виробів підходять і звичайні фарби для волосся, знайти які можна практично в будь-якому магазині, навіть у звичайному супермаркеті. Але варто пам’ятати, що якість підсумкового результату залежить від того, наскільки стійкий ви вибрали барвник. Водночас варто відзначити, що в залежності від виду і розмірів виробу може знадобитися від 1 до 3 упаковок.

ЛАЙФХАК: перш ніж приступити до процедури, куплену фарбу краще випробувати на невеликому шматочку виробу: таким чином ви зможете переконатися, що підібрали потрібний відтінок, а також пересвідчитися в тому, що барвник лягає на матеріал рівномірно.

Тож наснаги вам, запоріжці, в цій справі. Адже хрещенські морози ще попереду.

Читайте також: Зимові ворожіння: 9 цікавих варіантів дізнатися про свою долю