Цього року Національна гідрометеорологічна служба України відзначає своє 100-річчя
На сьогодні це єдина організація, яка збирає дані про рівень забруднення повітря по всій Україні. Начальниця відділу організації діяльності Управління гідрометеорологічної ДСНС України Ірина Гроховецька розповіла під час «Еко Форуму» про історію розвитку спостережень, у тому числі і про моніторинг забруднення повітря за 2020 рік.
За її словами, наразі окрім Гідромету в країні немає іншої стаціонарної мережі моніторингу.
– Ми маємо 129 стаціонарних постів по всій країні, які 4 рази на день збирають дані про повітря, але вони не автоматизовані. В деяких містах це реалізують самотужки, зокрема, знаю, що в Запоріжжі працює еколабораторія. Але там теж немає єдиної системи, і постає питання відповідності методик вимірів Європейським стандартам. На мою думку, Міндовкілля повинно взяти все це під свій контроль і виконувати функцію консолідуючого органу, – зазначила Ірина Гроховецька.
За її словами, Україна рухається вперед, але, на жаль, все ще існує проблема у дослідженні повітря, яким ми дихаємо. Вимірювання забруднення ще дуже далеке від тієї системи моніторингу, яка діє в Європі.
Спеціаліст розповіла, що у 2020 році Гідромет моніторив забруднення атмосферного повітря у 39 містах України.
В повітрі визначався вміст 22 забруднювальних речовин, зокрема важких металів. Перевищення спостерігалося за середньорічними концентраціями з діоксину азоту у 25 містах, з формальдегіду – у 23, завислих речовин – у 7, фенолу – у 6.
– За індексом забруднення атмосфери по 5 пріоритетних забруднювальних домішках, минулого року дуже високий рівень забруднення зареєстрований у 3 містах: Маріуполь, Кам’янське та Дніпро. Рівень забруднення повітря, що оцінюється як високий, спостерігався у 9 містах: Кривому Розі, Одесі, Києві, Миколаєві, Херсоні, Запоріжжі, Краматорську, Черкасах та Вінниці. Здебільшого це обумовлено підвищеним вмістом специфічних шкідливих речовин: формальдегіду, фенолу, фтористого водню, аміаку, – зазначила Ірина Гроховецька.
Читайте також: Хто і як контролює забруднення повітря у Запоріжжі