Поки що в країні немає високого рівня захворюваності на коронавірус
Щодоби виявляється кілька десятків нових випадків. Але це не означає, що можна розслабитися, бо лікарі всього світу кажуть про те, що восени прийде нова хвиля епідемії. До того ж у Запорізькій області вже є перші підозри на виявлення нового штаму «Дельта».
Колективний імунітет формується вакцинацією
У стаціонарах Запорізької області зараз від COVID-19 лікуються 74 людини, – повідомляє ДУ «Запорізький ОЦКПХ МОЗ». Та зафіксовано 27 випадків коронавірусної інфекції, які не виключають можливості інфікування новим штамом «Дельта» (варіант B1.617 Індія). Зразки матеріалів будуть передані для підтвердження в Центр Громадського здоров’я у Києві.
З 21.07.2021 Міністерство охорони здоров’я офіційно відкрило 5-й етап вакцинації від COVID-19. Це означає, що кожен українець, незважаючи на приналежність до групи професійного або медичного ризику, може захистити себе від цієї хвороби. Також вакцинувати можна дітей.
У Запоріжжі працюють центри масової вакцинації, де навіть у вихідні можна без черг зробити щеплення вакцинами CoronaVac, Moderna, AstraZeneca, Comirnaty/Pfizer-BioNTech.
Адреси Центрів вакцинації населення від COVID-19 в Запоріжжі:
- КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1» Запорізької міської ради (пр. Соборний, 88);
- КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №2» Запорізької міської ради (вул. Авраменка, 4);
- КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №5» Запорізької міської ради (вул. Запорозького козацтва, 25);
- КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №8» Запорізької міської ради (вул. Харчова, 2);
- КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №10 (бул. Шевченка, 25);
- ТРК «City Mall» (вул. Запорізька, 1-б);
- ТЦ «Амстор» (вул. Перемоги, 64).
Записатись можна онлайн через медичну інформаційну систему (МІС), на сайті health.zp.ua або за номером 0-800-60-20-19. В Центрі вакцинації на базі ТЦ «Амстор» прищеплюють всіх охочих без попереднього запису.
Всього з початку вакцинальної кампанії станом на 16.08.2021 в Запорізькій області вже щеплено 154 486 осіб, одне щеплення мають 66 818 осіб, закінчили вакцинацію (отримали 2 щеплення) – 87 668 осіб.
Навіть якщо ви перехворіли на COVID-19, щеплення робити потрібно. Хоча в людей, котрі одужують від COVID-19, може виробитися природний імунітет до вірусу, поки невідомо, як довго і наскільки добре він захищатиме. Вакцини забезпечують більш надійний захист.
Вакциновані люди дуже рідко хворіють на COVID-19. А якщо таке трапляється, то переносять хворобу набагато легше і з меншою кількістю ускладнень. Це відбувається тому, що вакцини краще стимулюють утворення антитіл та Т-клітин, які знешкоджують вірус. Тож навіть якщо ви перехворіли на COVID-19, вам варто пройти вакцинацію та забезпечити кращий імунітет.
Після перенесеної хвороби вакцинація може бути відкладена на період до 6 місяців, протягом яких рідко повідомляється про повторні випадки інфікування COVID-19. За наявності достатньої кількості вакцин можна вакцинуватися раніше – вже через 4 тижні після перших симптомів хвороби. Робити тест на антитіла до COVID-19 перед щепленням не потрібно.
Чим відрізняються вакцини
Усі вакцини, схвалені для використання ВООЗ, мають високу ефективність у запобіганні важкому перебігу захворювання на COVID-19.
Moderna – це мРНК-вакцина, розроблена фармацевтичною компанією Moderna спільно з Центром досліджень вакцин при Національному інституті алергії та інфекційних хвороб (NIAID), США. Має кодову назву mRNA-1273 та торговельну назву Spikevax.
- Схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного застосування.
- Необхідні 2 дози вакцини з інтервалом у 28 днів.
- Ефективність вакцини становить 94.1% через 14 днів після 2-ї дози, згідно з тимчасовими рекомендаціями Стратегічної консультативної групи експертів (SAGE) при ВООЗ від 15.06.2021
- Вакцина Moderna (mRNA-1273) показала ефективність проти симптоматичного захворювання, викликаного штамом «Дельта», у 72% після однієї дози. Ефективність вакцини в запобіганні госпіталізації та смерті для штаму «Дельта» після однієї дози склала 96%.
Вакцина CoronaVac – це інактивована вакцина, вона містить у своєму складі неактивний, «вбитий» вірус. Організм реагує на нього та виробляє імунітет.
- Вакцина CoronaVac 2-дозна. Рекомендований інтервал між введеннями – 14-28 днів.
- Це технологія, розроблена кілька десятків років тому. Схоже працюють деякі вакцини проти поліомієліту та грипу.
- Вакцина ефективно запобігає тяжкому перебігу хвороби й рятує життя. Згідно з тимчасовими рекомендаціями Стратегічної консультативної групи експертів (SAGE) від 24.05.2021, після щеплення 2 дозами вакцина має ефективність 51% у запобіганні симптоматичним захворюванням, на 100% запобігає тяжкому перебігу COVID-19 та госпіталізації. Проміжні дані досліджень в Індонезії та Туреччині показали ефективність вакцини проти симптоматичних захворювань відповідно в 65,3% та 83,5%.
AstraZeneca – це векторна вакцина, яку розробила шведсько-британська компанія AstraZeneca разом з Оксфордським університетом.
- Вакцини AstraZeneca виготовляють в Європейському Союзі, Великобританії, Республіці Корея. Вакцина, яка вироблена за ліцензією в Індії, має назву Covishield.
- Для повної імунізації, потрібно отримати 2 дози вакцини з інтервалом 12 тижнів. Першу і другу дозу можна отримати вакциною AstraZeneca, виробленою на різних майданчиках, включно із субліцензійним виробництвом в Індії. Адже склад та технологія виготовлення вакцини ідентичні.
Вакцина Comirnaty/Pfizer-BioNTech – це мРНК-вакцина проти COVID-19, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer.
Для повної імунізації потрібно отримати 2 дози з інтервалом 21-28 днів. Схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного використання.
Реакції на вакцину
Може бути підвищення температури, лихоманка, біль та/або почервоніння в місці ін’єкції після першої дози. Для деяких вакцин більш вираженою є реакція після введення другої дози. Одні вакцини викликають реакції у молодших людей, а інші – у старших. Важка алергічна реакція на вакцину – анафілактичний шок – вкрай рідкісна. Вона може проявитися в перші секунди чи хвилини після щеплення. Саме тому Вас попросять затриматися в пункті щеплення ще на пів години, щоб у разі серйозної алергічної реакції (анафілактичного шоку) вам надали вчасну і правильну медичну допомогу.
Чим небезпечний штам «Дельта»?
Симптоми при зараженні штамом «Дельта» відрізняються. Лихоманка, головний біль, біль у горлі та нежить поширені, тоді як кашель та втрата нюху чи смаку – менш поширені. Також повідомляють про серйозніші симптоми, включаючи порушення слуху, шлунково-кишкові проблеми та утворення згустків крові, що призводять до загибелі тканин та гангрен.
Відповідно до дослідження, проведеного вченими з Китаю, концентрація вірусу в крові зараженої людини від штаму «Дельта» у 1 тис. разів більша, ніж була в інфікованих диким штамом. Це означає, що у хворого набагато більша імовірність виділяти вірус в зовнішнє середовище, що сприяє поширенню вірусу на інших людей.
Імовірність розвитку тяжкого перебігу хвороби при зараженні штамом «Дельта» набагато вища, якщо ви не вакциновані. Якщо все ж зараження відбулося, повністю вакциновані особи переносять хворобу безсимптомно або ж у значно легшій формі.
Вакцинація – це єдиний ефективний спосіб подолання пандемії COVID-19. Стратегічна мета, яку ставить Міністерство охорони здоров’я, – сформувати в українців колективний імунітет до смертельно небезпечної хвороби. А з цією метою потрібно, аби щонайменше 70% дорослого населення імунізувалися.
Читайте також: Стало відомо, як виглядає середньостатистичний житель Запорізької області