Вчора вся Україна святкувала День артилериста

І він того вартий, адже саме завдяки діям бійців цих підрозділів було зупинено навалу на Донбасі. Від нас залежить, якою буде Україна майбутнього. Треба лише не розчаровуватись, не боятись і вірити у власну армію.

Як відомо, ще з Другої світової артилеристів називають «богами війни», оскільки успіх військових операцій багато в чому залежить від потужності арт­обстрілів противника. Є такі війська і в нашому місті – це 55-та артбригада «Запорізька Січ», яка базується на Уральських казармах.

Ще в січні 1992 року особовий склад 55-ї артилерійської дивізії склав Присягу на вірність українському народові. Згодом, згідно з директивою Міністра оборони України, 55-та артилерійська дивізія була переформована у 2-гу тактичну групу артилерії, а в жовтні 2005 року управління 2-ї тактичної групи артилерії й 20-й артилерійський полк переформовані у 55-ту окрему артилерійську бригаду.Бiйцi_артбригади

Шляхами війни

Коли розпочалась війна на Сході України, 1 березня 2014 року бригада була приведена у повну бойову готовність. Навесні особовий склад першої зведеної гаубичної артилерійської батареї здійснював демонстраційні дії у Новотроїцькому районі Херсонської області на кордоні з анексованим Кримом. А вже з квітня зведені батареї 55-ї окремої артилерійської бригади брали участь у війні на Донбасі. Так, протягом літа 2014 року підрозділи 55-ї окремої артилерійської бригади здійснювали вогневу підтримку механізованих, десантних, добровольчих підрозділів (72-ї окремої механізованої бригади, 24-ї окремої механізованої бригади, 93-ї окремої механізованої бригади, 79-ї окремої десантно-штурмової бригади, 25-ї окремої повітряно-десантної бригади, добровольчого батальйону «Донбас»); забезпечували деблокування та звільнення населених пунктів – Слов’янська, Лимана, Сіверська, Лисичанська. З травня по початок серпня 2014 року 2 батареї запорізьких артилеристів разом із іншими підрозділами ЗСУ перебували у повному оточенні під час боїв на українсько-російському кордоні – під щоденними обстрілами російських «Градів», з мізерним боєзапасом, майже без води та продовольства.На_бойовiй_позицii

Полягли смертю хоробрих

Тоді ж бригада зазнала і перших бойових втрат – загинули солдат Василь Косенко, майор Сергій Білокобильський, підполковник Петро Третяк, старший сержант Євген Сиротін.

З серпня 2014 року по лютий 2015 року підрозділи бригади брали участь в обороні Дебальцівського плацдарму. 14 лютого 2015 року, за 20 хвилин до оголошення перемир’я, визначеного Мінськими домовленостями, від потрапляння російського снаряда «Град» загинув старший сержант Євген Дужик і дістав важких поранень молодший сержант Олександр Говоруха. Він помер наступного дня у районній лікарні міста Бахмут Донецької області (зараз на його честь названа вулиця в Комунарському районі Запоріжжя).

Також, з жовтня 2014 року до лютого 2015 року особовий склад 2-ї, 3-ї, 4-ї гаубичної артилерійської батареї підтримував захисників Донецького аеропорту. Артилерійські батареї 55-ї бригади за весь період оборони ДАПу випустили понад 15 тис. снарядів по броньованій та автомобільній техніці, вогневим засобам та живій силі противника.Навiдник

У листопаді 2014 року до складу бригади входить 39-й окремий мотопіхотний батальйон, нині – батальйон охорони 55-ї окремої артилерійської бригади «Запорізька Січ». Бойовий шлях батальйону – Старобешеве, Іловайськ, Волноваха, Трьохізбенка, Золоте, 29-й блокпост, Гірське. Взимку 2017 року військовослужбовці батальйону разом з іншими підрозділами ЗСУ відбили масовану атаку російсько-терористичних військ поблизу Авдіївки та, здійснивши контрнаступ, зайняли нові позиції.

55-та окрема артилерійська бригада «Запорізька Січ» неодноразово визнавалась однією з найбоєздатніших артилерійських бригад Збройних Сил України.

12 жовтня 2019 року на території військової частини встановлено меморіальний знак на пам’ять про 33 загиблих бійців 55-ї окремої артилерійської бригади «Запорізька Січ». Знак встановлено з ініціативи самих військовослужбовців і за їхній кошт. Того ж дня запорізькі артилеристи першими серед усіх артилерійських бригад ЗСУ урочисто отримали офіційні берети кольору «полум’я».

Того ж року командир гармати Геннадій Харченко, історик, перекладач і економіст за освітою, мешканець Запоріжжя, написав книгу «Щоденник артилериста» («Фоліо», 2019) про найважливіші події періоду активної участі артбригади у війні. У створенні книги авторові допомагали бійці 55-ї окремої артилерійської бригади і волонтери фонду «Сестри Перемоги». Опублікував свою книгу «Нотатник мобілізованого» і солдат 55-ї бригади Назар Розлуцький.

Тут завжди пам’ятають загиблих

З року в рік у пункті постійної дислокації 55-ї артбригади вшановують пам’ять загиблих захисників України. Ось і цього року 29 серпня відбувся відповідний захід. Адже саме цього дня 2014 року під час виходу з-під Іловайська смертю хоробрих загинули військовослужбовці бригади – старші лейтенанти Іван Габчак й Дмитро Севостьянчик, солдати Михайло Васін, Олександр Самосадов та Сергій Ністратенко. Під час заходу командир бригади, полковник Роман Качур оголосив хвилину мовчання – колокольним дзвоном було вшановано кожного з 33 загиблих на Сході воїнів бригади…Пам'ятаeмо

У бригади з’явився свій мотиваційний прапор

Вже стало доброю традицією щороку вручати артилерійські берети тим, хто нещодавно став до лав 55-ки і вперше «понюхав пороху». Так, з 2019 року цей обряд проводиться на о. Хортиця – святій для кожного запоріжця землі. От і цього року близько 200 військовослужбовців бригади отримали берети кольору «полум’я». Епічності події додало вручення командиру бригади мотиваційного прапора військової частини – яскравого червоно-чорного нагадування про те, чиїх пращурів ми горді нащадки і які одвічні цінності захищаємо на Сході.

«Мотиваційний прапор буде з бригадою завжди, у кожному підрозділі – під час виконання бойових завдань, у важку годину й під час успіхів та перемог», – резюмував командир бригади, полковник Роман Качур.Вручення_биретiв_полумя

Допомога міста військовим

Варто зазначити, що в Запоріжжі вже 6-й рік діє міська програма надання шефської допомоги військовим комісаріатам, військовим частинам ЗСУ та Національній гвардії України. Тож з міського бюджету систематично виділяються кошти на потреби наших захисників. Витрачаються вони на такі статті:

  • придбання матеріалів та сантехнічного обладнання для поточних ремонтів приміщень військових комісаріатів;
  • ремонт приміщень військового госпіталю;
  • покращення матеріально-технічної бази;
  • придбання паливно-мастильних матеріалів;
  • придбання мультимедійної та комп’ютерної техніки для військових частин.

За цей час на реалізацію міської програми надання шефської допомоги військовим було виділено понад 8 млн грн.

Окремо в межах комплексної програми соціального захисту населення м. Запоріжжя, яка фінансується з бюджету міста, триває надання одноразової матеріальної допомоги військовослужбовцям, які отримали статус учасника бойових дій, а також особам з інвалідністю внаслідок війни. Розмір матеріальної допомоги становить 3 тис. грн.

Відбувся в Запоріжжі і перший міський благодійний марафон до Дня Збройних Сил України. Було зібрано понад 350 тис. грн. Кошти спрямовані на допомогу ветеранам АТО та членам сімей загиблих.Зустрiч_з_рiдними

Читайте також: 5 фактів про запорізький острів Хортицю