Соціальні мережі регулярно поповнюються повідомленнями про отруєння тварин на вулицях Запоріжжя та в інших містах України
Чийсь собака з’їв приманку з отрутою, чийсь – проковтнув замасковане під їжу лезо. Власники тварин звинувачують у всьому догхантерів, які прагнуть «очистити» вулиці від бродячих тварин, але не замислюються про можливі наслідки для домашніх котів та собак. Як уберегти свого улюбленця від такої долі, і що робити, якщо тварина все ж з’їла смертельні ласощі – розбиралася «Запорозька Січ».
Навряд чи серед власників собак знайдуться ті, хто не знає, хто такі догхантери. Це люди, які займаються вбивством собак шляхом розкидання отрути. Догхантери вважають свою діяльність виправданою через нібито «контроль над безхатніми собаками». У ветеринарній клініці «Вет-Експерт Запоріжжя» розповіли, що випадки отруєння собак – часті, іноді доходить до декількох десятків випадків на місяць.
Зазвичай догхантери використовують низку засобів:
Ізоніазид – препарат для лікування туберкульозу у людини. При потраплянні отрути в організм собаки перше, що ви можете помітити, – це слабкість, нескоординованість руху, потім розвиваються судоми. Ці симптоми з’являються через 30-60 хвилин після надходження препарату в організм.
Автомобільні охолоджувальні рідини (антифризи, етиленгліколь). Їх догхантери розливають переважно взимку, і собаки вилизують і вигризають цю отруту зі снігу, оскільки вона має солодкий смак. Антифриз може викликати симптоми як через 30 хвилин, так і через 12 годин після отруєння. Це блювота, млявість, порушення координації, судоми, кома. Якщо тварина пережила цю стадію отруєння, то через 24 години настає друга і третя стадія отруєння, що проявляється задишкою, блюванням, великим споживанням рідини, млявістю, гострим болем в області нирок.
Родентициди (щуряча отрута). Така отрута поділяється на 2 типи в залежності від терміну дії. Від швидкодійної отрути тварина може померти протягом декількох годин. Після поїдання приманки з отрутою тривалої дії розвиток клінічних ознак може наступити через 3-5 днів. Симптоми неспецифічні: слабкість, задишка, блідість слизових оболонок, може також спостерігатися кривава сеча, блювота, пронос, носові кровотечі, підшкірні крововиливи.
Всі ці отруйні речовини є високотоксичними і смертельними для собак. Загальні симптоми отруєння:
- собака втрачає координацію, у нього підкошуються ноги, його заносить у боки;
- з пащі рясно тече слина;
- тварина падає і скрегоче зубами, її голова сіпається;
- у собаки йде піна з рота;
- тіло зводять судоми;
- у собаки задишка, прискорене дихання;
- у тварини – блювота і понос із кров’ю;
- тварина не реагує на ваш голос.
Що робити, якщо собака отруївся?
Маніпуляції з порятунку життя проводяться в невідкладному порядку! Вибір тактики залежить від стану тварини і клінічних симптомів отруєння. Це може бути переливання цільної крові, плазми, введення антидотів (етанол, піридоксин, вітамін В6), внутрішньовенне введення протисудомних препаратів і т. п. Це можна зробити тільки в умовах ветеринарної клініки!
Так при отруєнні етиленгліколем тварина повинна бути доставленою в клініку не пізніше 8 годин після поїдання отрути, інакше смертельний результат неминучий.
При отруєнні ізоніазидом і зоокумарином, якщо ви підозрюєте, що отрута була з’їдена тільки що, необхідно доставити тварину під спостереження ветеринарного лікаря. Ветеринар вирішить – чи потрібно викликати блювоту або потрібне промивання шлунка.
Якщо ви не можете доставити терміново тварину в клініку, слід викликати блювоту для вилучення токсину з організму. Блювоту є сенс викликати, якщо з моменту отруєння пройшло не більше, ніж година. Для цього потрібно напоїти собаку розчином соди (одна чайна ложка на стакан теплої води) або розчином перекису водню з водою. Коли отрута вийде з організму, можна промити шлунок і поставити клізму. Після цього дати тварині активоване вугілля.
– Проте, якщо з моменту отруєння минуло понад 2 години, викликати блювоту вже марно. Необхідно промити шлунок та відвести тварину до ветеринара. За деяких видів отруєння терміново потрібно вколоти вітамін В6 або К1. Зазвичай, коли волонтери знаходять тварину, яку отруїли догхантери, у них є дуже мало часу на порятунок, і, на жаль, не завжди це вдається зробити, – каже ветеринар Тетяна.
Їжа з голками
Часто запоріжці знаходять жахливе «частування» для тварин – м’ясні вироби з голками або іншими гострими предметами (цвяхи, лезо тощо). Частіше за все ці «смаколики» найбільшу загрозу становлять саме для тварин-безхатьків. Мінімальним наслідком поїдання такого м’яса стане травма ротової порожнини. Якщо ж голки були добре сховані, і тварина їх проковтнула, це може призвести до рясного крововиливу в область шлунку і кишківника. Собака загине від втрати крові та больового шоку.
Шанс на порятунок такої тварини є, але він не великий. Потрібно негайно звернутися до ветклініки, не роблячи жодних самостійних дій. У клініці, тварині нададуть всю необхідну допомогу.
Запобіжні заходи
Аби берегти життя вашого улюбленого домашнього вихованця, дотримуйтесь наступних порад:
- Приділяйте належну увагу вихованню вашої тварини. Собака повинен пройти загальний курс дресування, підкорятися заборонним командам, ніколи не їсти з землі;
- Будьте відповідальним і пильним власником, уважно стежте за своїм вихованцем під час прогулянки;
- Захистити вихованця можна за допомогою намордника закритого типу;
- Гуляти з твариною тільки на повідці;
- Не дозволяйте годувати незнайомим перехожим вашого песика;
- Відповідальний власник повинен бути обізнаний про ситуацію з догхантерами у своєму місті;
- Місця вигулу ваших вихованців необхідно оглядати та досліджувати на наявність приманок (корми, м’ясний фарш та ін.);
- Необхідно обзавестися аптечкою для домашнього вихованця на випадок отруєння;
- Знати адреси та режими робіт ветеринарних клінік міста.
У зв’язку з тим, що в Запоріжжі почастішали випадки отруєння собак, містянам варто бути вкрай пильними і стежити за своїми домашніми вихованцями. Нехай прогулянки приносять тільки гарний настрій та користь. Будьте уважні!
Читайте також: На Запоріжжі зникає риба