Горіхи – незамінний поживний продукт, необхідний людині
Наприклад, в Англії дуже люблять кеш’ю, тому навіть в Букінгемському палаці виставляють в коридорах мисочки з горішками, щоб королівська родина могла ними ласувати. Одного разу королева Єлизавета II відзначила, що горішки таємничим чином пропадають з чашок, і вирішила дізнатися, куди вони діваються. Вона сама перевірила чашки перед зміною варти, і з’ясувалося, що кеш’ю з’їдають охоронці покоїв. У чому користь і шкода різних сортів горіхів для організму людини – розбиралася «Запорозька Січ».
Що за «фрукт»?
Горіхи – це плоди деяких рослин із їстівним ядром і твердою шкаралупою. Це відмінне джерело протеїну, клітковини, вітаміну Е, магнію, цинку, міді, селену, калію, фосфору, вітаміну В2 (рибофлавіну) і біотину, а також заліза, інших фітонутрієнтів і жирів. Всі горіхи містять досить високий рівень інгібіторів протеаз, які відомі своїм ефектом в уповільненні розвитку раку. Також горіхи здатні покращувати роботу кровоносних судин. Вони є відмінним джерелом рослинних жирів і не містять холестерину.
Найбільш популярні волоський горіх, мигдаль, фундук, фісташка, бразильський горіх, кедровий горіх, кеш’ю, макадамія, пекан.
Горіхи – це висококалорійний продукт: енергетична цінність сягає 500-700 ккал на 100 г.
Користь горіхів
Горіхи корисні для профілактики анемії, для зниження рівня стресу, нормалізації артеріального тиску. Вони покращують здоров’я щитоподібної залози, допомагають засвоєнню заліза, утворенню гемоглобіну, зміцнюють кісткову тканину. Завдяки вмісту Омега-3 горіхи можуть знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань і запальних процесів в організмі.
Фундук зменшує рівень «поганого» холестерину, бразильський горіх допомагає справлятися з оксидативним стресом, а мигдаль є природним джерелом 15 поживних речовин, включаючи корисні жири, клітковину, магній, мідь, рибофлавін, фосфор і марганець, а також калій, залізо, фолієву кислоту, цинк, ніацин і тіамін. Волоський горіх має здатність знижувати холестерин, особливо якщо ми говоримо про олію з нього. Він також зменшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, багатий на калій, фосфор, магній і вітамін А.
В кедрових горіхах багато цинку, який грає важливу роль в роботі імунної системи. Інші корисні речовини у складі продукту підвищують опірність організму вірусам. Також горіхи рекомендують вживати у відновний період після хвороб.
Через високий вміст вітаміну B1 горіхи позитивно впливають на роботу мозку. Наприклад, волоські за рахунок поліфенолів і Омега-3 покращують пам’ять, концентрацію уваги і інші ключові когнітивні функції, а також знижують тривогу. Вітамін Е, який є потужним антиоксидантом, захищає нервові клітини від руйнування і знижує ризик розвитку хвороби Альцгеймера.
Антиоксиданти у складі горіхів сповільнюють процеси старіння організму, перешкоджають передчасній появі зморшок. Також вони покращують колір обличчя, борються з пігментацією.
Які горіхи найкорисніші
У різних видів горіхів схожий склад, проте в деяких концентрація корисних речовин вища. Бразильські горіхи є одним з найбільш насичених суперфудів. Вони містять велику кількість селену і можуть зменшити запалення, а також підтримати мозок, імунну та серцево-судинну систему, регулювати роботу щитоподібної залози. Фахівці пов’язують низьке споживання селену із захворюваннями щитоподібної залози. Якщо у людини низький рівень селену, то «щитоподібка» повинна працювати більше, ніж зазвичай, для вироблення своїх гормонів, і організму буде складніше перетворити ці гормони в форму, яку можуть використовувати клітини. Всього в одному бразильському горісі в середньому міститься 80 мікрограмів селену. При рекомендованій денній дозі 200 мікрограмів потрібно їсти тільки кілька бразильських горіхів на день, щоб забезпечити достатній рівень цієї важливої поживної речовини.
Протипоказання
Більшість горіхів містять амінокислоту аргінін, високий рівень якої може спровокувати появу на шкірі герпесу. Також з обережністю горіхи слід вживати людям із запальними захворюваннями кишківника. Намагайтеся уникати смажених горіхів, корисні жири в них у процесі термічної обробки псуються.
Важливо!
У горіхах міститься чимало фітинової кислоти, тому перед вживанням їх потрібно вимочувати від 2 до 12 годин залежно від виду. Після цього їх можна злегка підсушити в духовці.
Кому які горіхи потрібні
Одними з найкорисніших горіхів для жінок вважаються кедрові: вони допомагають в профілактиці дерматологічних захворювань і збільшують кількість молока в організмі матері-годувальниці. Мигдаль покращує травлення і тим самим допомагає при схудненні. Регулярне споживання горіхів заспокоює нервову систему, знижує ризик розвитку депресії, перешкоджає передчасному старінню, позитивно впливає на стан шкіри, волосся і нігтів.
Людям після 40-50 років потрібно вживати волоський горіх і кеш’ю. За рахунок вітаміну В9 він допомагає при безсонні, знижує рівень стресу, корисний для профілактики остеопорозу і артриту. Кеш’ю зміцнює кістки, які з віком стають більш крихкими.
Горіхи дуже калорійні, тому слід вживати їх в помірній кількості. Середня порція горіхів на день для дорослої людини – стільки, скільки поміщається в жменю.
При цукровому діабеті можна вживати мигдаль, бразильський, кеш’ю, каштани, кокосовий, пекан, фундук, макадамію, волоські і кедрові, фісташки.
Як обирати і зберігати горіхи
Шкаралупа якісних горіхів повинна бути цільною, без механічних пошкоджень, а самі плоди – без цвілі і плям. Найкраще купувати горіхи в герметичній упаковці, тому що на вагу вони можуть бути залежалими і не найсмачнішими. Зберігати їх слід у сухому прохолодному місці, інакше висока вологість повітря призведе до швидкого псування продукту. Очищені горіхи можна помістити в пакет і покласти його в холодильник.
Чи знаєте ви…
На Кавказі волоський горіх вважається священним деревом, яке може вилікувати від багатьох захворювань. Там можна знайти дерева, яким понад 400 років.
У стародавньому Вавилоні горіхи дуже високо цінувалися: їх забороняли їсти простим людям – вважалося, що якщо з’їсти багато горіхів, можна сильно порозумнішати.
Волоські горіхи можуть замінити м’ясо – білок горіхів легше засвоюється, ніж білок бобових. Крім того, ці горіхи можуть стати легким снодійним, а ще, якщо з’їсти їх з медом, зняти головний біль і знизити тиск.
Арахіс – теж популярний горіх. Тільки ось він взагалі не горіх. Арахіс – це боб, як горох або квасоля. У ньому міститься безліч антиоксидантів, які допомагають поліпшити склад крові, зір і пам’ять, якщо їсти його сирим, з червоною шкіркою.
З арахісу роблять пластмасу, синтетичні нитки, клей і взагалі багато використовують його в хімічній промисловості.
Кокосовий горіх насправді – насіннячко пальми. Рідина в ньому – зовсім не кокосове молоко, як звикли вважати. Кокосове молоко отримують при віджиманні м’якоті.
Мигдаль – теж не зовсім горіх, а кісточка. Він згадується в Біблії і високо цінувався в Давньому Єгипті: там його могли їсти тільки фараони і їхнє найближче оточення. На сьогодні мигдаль вважається елітним горіхом в Іспанії.
Фісташки називають усміхненими горішками через тріщини на шкаралупі. Вони відомі з давніх часів – вже в І столітті нашої ери знаменитий гурман Аліція включив їх у свою кулінарну книгу. Це найнизькокалорійніший горіх – 30 фісташок містять всього 100 ккал.
Читайте також: В Україні подовжили карантин – що необхідно знати запоріжцям