Цигарки бувають різними, а шкода від них – однакова

31 травня світова спільнота відзначає Всесвітній день без тютюну.  Він був проголошений у 1987 році з ініціативи ВООЗ з метою привернення уваги до розповсюдження у світі тютюнопаління і його негативного впливу на здоров’я та тривалість життя людей.  Завдяки активній антирекламі, дійсно, останніми роками курців поменшало. Але з’явились небезпечні сучасні аналоги цигарок. І тепер перед курцем, який задумався про те, щоб перейти на якусь з електронних альтернатив, постає непростий вибір. Зараз існують різні види цигарок за способом використання, формою та навіть кількістю диму. Але, на жаль, всі вони залишаються небезпечними так чи інакше. Розповідаємо про те, що пропонує сучасний ринок цигарок для курців, та яка шкода від таких «безпечних» альтернатив.

Цигарки-гаджети

Від звичайних сигарет курці тепер перейшли до сучасних винаходів, так званих, «цигарок-гаджетів». Зараз є великий асортимент: електронні, системи нагрівання тютюну, под-системи, вейпи й навіть електронні кальяни. Також можна знайти будь-який дизайн та форму – від вейпів-флешок й невеликих девайсів, які візуально схожі на звичайну цигарку, до трубок й великих приладів розміром в долоню.

При палінні тютюн і папір в сигареті згорають при температурі вище 800°C (на кінчику сигарети). В результаті утворюється дим, в якому міститься понад 6 тис. різних хімічних сполук. Багато з них є потенційно небезпечними для здоров’я. Найшкідливішими з них, за даними організацій охорони здоров’я, є смоли, чадний газ, формальдегід, акролеїн, бензопірен. Бездимні гаджети для курців (системи нагрівання тютюну, електронні сигарети, вейпи) мають інший принцип дії, що не пов’язаний з процесом горіння. Залежно від технології, ці пристрої або випаровують рідину, або нагрівають тютюн.

Системи нагрівання тютюну – це гаджети, в яких тютюн не горить, як в сигареті, а лише нагрівається до певної температури – 300-350°C. Цієї температури достатньо, щоб почав випаровуватися ароматний тютюновий аерозоль.

Електронні сигарети (е-сигарети) – це пристрої для курців, які нагрівають спеціальну рідину і перетворюють її на пару. У складі заправки для електронних сигарет – гліцерин, пропіленгліколь, вода, ароматизатори й синтетичний нікотин.електронна цигарка

Вейпи (від англ. «Vape» – пар, вдихати й видихати пар) – це електронні випарники, які, як і електронні сигарети, перетворюють рідину на пару. По суті, вейпи та е-сигарети – це одне і те ж саме. І ті, і інші нагрівають і випаровують рідину, заправка у них теж ідентична за складом. Вейпи часто мають потужнішу батарею і бак для рідини з більшою місткістю, ніж в електронної цигарки. Вони також дозволяють користувачеві регулювати ступінь нагрівання й інтенсивність подачі пари.вейп

Pod-системи (под-системи, вейпи з сольовим нікотином) – це зменшений варіант звичайних вейпів, де замість бачка, в який заливається рідина, використовуються знімні картриджі (поди). Звідси й назва гаджета. Усередині подів – або звичайна заправка для вейпів, або, так звані, рідкі нікотинові солі.

Не все те безпечне, як рекламують

Більшість курців аргументують свій перехід від звичайних цигарок на їхні замінники тим, що це нешкідливо (або не так сильно) для організму людини. У МОЗ розвінчують міф щодо безпечності використання електронних цигарок та інших альтернативних рішень.

Електронні сигарети рекламують як більш безпечну альтернативу звичайним сигаретам. Водночас, немає переконливих свідчень, що переходити на електронні сигарети навіть курцям з досвідом є справді вдалим рішенням. Досі тривають дослідження щодо впливу електронних сигарет на здоров’я. І жодне не дає однозначної відповіді, включно з міжнародними організаціями.elektronni-sygarety

Центр з контролю та профілактики захворювань у США (CDC) вказує, що в цілому електронні сигарети є менш шкідливими за тютюн. Хоча у складі рідини більшість електронних виробів також містять нікотин, що викликає залежність. Інші науковці кажуть, що дим електронної сигарети може бути канцерогеном і підвищує ризики хвороб серця, раку легенів та розвитку хронічного захворювання легень.

Оскільки ми досі не знаємо, який ефект це може спричинити у довгостроковій перспективі, від електронних сигарет краще утримуватися, як і від звичайних.

Ось ще кілька фактів, чому варто відмовитись від таких цигарок:

З переходом на електронні сигарети важче кинути палити

Існують дослідження, які вказують, що люди, які намагаються відмовитися від паління за допомогою електронних сигарет, мають менші шанси на успіх у порівнянні з тими, хто ці пристрої не використовує.

Електронні + звичайні сигарети = ще більший ризик для здоров’я

Перехід на електронні сигарети сприяє виникненню нового, так званого, дуального (подвійного) стилю паління, тобто споживання електронних та звичайних сигарет одночасно.

Популярність паління електронних сигарет зростає серед підлітків

В Україні майже кожен 5-й підліток (13-15 років) є споживачем електронних сигарет відповідно до результатів Глобального опитування молоді щодо вживання тютюну проведеного у 2017 році.Вейпінг особливо небезпечний для мозку підлітків. Фото DmitryPoch

Пасивне паління електронних сигарет також є небезпечним

Використання електронних сигарет некурцями, особливо дітьми та підлітками, може призвести до виникнення нікотинової залежності та підвищує ризик почати палити звичайні сигарети. Небезпечним є і пасивне паління е-сигарет, особливо для вагітних жінок та дітей.

Уже з першого дня відмови від сигарет ваш організм почне відновлюватися, а ризики виникнення хвороб, асоційованих з палінням, зменшуватися. За останні 7 років поширеність паління серед українців зменшилась на 20%. Однак ще досі понад 7 млн із нас палять щоденно.

Більшість споживачів тютюну мають залежність від нікотину, і їм складно самостійно кинути палити. Якщо вам потрібна допомога, вона є! Подзвоніть на гарячу лінію «Я кидаю курити» за номером 0-800-50-55-60, дзвінки безкоштовні та конфіденційні, або отримайте консультацію на сайті www.stopsmoking.org.ua. Тут вам допоможуть підібрати метод відмови від паління, який підійде саме вам.

Історії запоріжців, яки кинули палити

Григорій, ІТ-спеціаліст, 35 років: «Палити – надто дорого!»

У підлітковому віці я «балувався» сигаретами, палив час від часу за компанію з друзями, але ніколи не відчував себе залежним, міг не палити протягом декількох місяців і зовсім не тягло. Серйозно почав палити, коли влаштувався на роботу в одну серйозну фірму. Мені доручили дуже відповідальний проєкт, який потребував високої концентрації. Почав викурювати по пачці-півтори на день, і за декілька місяців зрозумів, що я вже не можу без сигарет. Кава і сигарети стали моїми постійними супутниками. Через декілька років мені запропонували роботу у філіалі нашої фірми в Австрії, і я без вагань переїхав туди… разом зі своєю звичкою, яка почала коштувати мені надто дорого, адже сигарети у ЄС дуже недешеві. На той час доводилося винаймати житло та й прожити в Австрії значно дорожче, ніж в Україні. Постав вибір – палити й економити, наприклад, на їжі, чи все ж таки кинути. І я обрав друге. Кидав сам, без будь-яких засобів. Було дуже тяжко. Довелося навіть перестати пити каву, бо вона асоціювалася із сигаретами. Я десь місяць ходив дратівливий і незадоволений життям, іноді навіть з колегами сварився. Ще добре, що вони ставилися з розумінням до моєї проблеми. Полегшало мені через 2 місяці. Саме тоді я перестав думати про сигарети й відчув суттєве покращення самопочуття, а ще заощадив гроші. Саме тоді я усвідомив, що зробив щось дуже корисне, декілька тижнів мене супроводжувало відчуття цілковитої гордості за себе.

Дмитро, лікар, 43 роки: «Я бачив усю «красу» нікотинової залежності»

Я колишній курець із багаторічним стажем. У цьому соромно зізнаватися, бо я медик, але палив ще зі студентських років. Палив у медінституті, ховаючись від викладачів. Палив на роботі, біля лікарні, ховаючись від пацієнтів. Так, я цілком усвідомлював усю небезпеку паління, але чомусь спрацьовував принцип (до речі, він діє для більшості курців) – зі мною нічого поганого статися не може. Себе завжди виправдовував тим, що робота у мене стресова, і треба ж якось розслаблятися. Але з часом я став настільки залежним, що іноді під час операцій, які могли тривати декілька годин, мені нестерпно хотілося палити. Хотілося настільки, що я ладен був лишити пацієнта і бігти на перекур. Звісно, я цього не робив, але думки такі виникали часто. Переломним моментом став день, коли мені довелося робити операцію на легенях пацієнту-курцю. Ні, мене вразили не його легені (які, до речі, виглядали так, як малюють на страшних картинках). Мене вразило те, що нам ніяк не вдавалося стабілізувати стан пацієнта, ми його ледь не втратили. А ще у нього був дуже довгий і складний період реабілітації з ускладненнями. Все це були прямі наслідки паління. А одного дня я застав його у туалеті… із сигаретою… Мене це тоді настільки вразило. Я зрозумів усе «дно» залежності, яка не відпускає тебе навіть на «смертному орді». Саме тоді я поставив собі за мету кинути палити. Це виявилося неймовірно складно, але реалістично. Бо я кинув. І більше не беру сигарету до рота. І мені це подобається. Дуже!

Євгенія, бухгалтер, 40 років: «Кидали палити разом з чоловіком»

Палити я почала років у 20 за компанію з подругою. Вона мене переконала, що це дозволить скинути зайві кілограми, а я тоді дуже неспокійно до того ставилася, бо мала схильність до повноти. Скоро паління стало нормою, я не уявляла свого життя без сигарет. У 25 я вийшла заміж, чоловік теж палив, але тоді ми з ним не задумувалися над тим, що це шкідливо. Через 2 роки ми з чоловіком вирішили народити дитину, однак у нас нічого не виходило. Минуло ще років зо 2. Ми звернулися до лікарів. Перше, що сказав лікар після обстеження – «кидайте палити!». Ми з чоловіком вирішили, що варто прислухатися. Кидали разом, так було легше, бо ми одне одного підтримували й не давали зірватися. Але загалом процес проходив складно, особливо перші тижні. Мене страшно мучив головний біль і був якийсь дивний стан, наче я перебуваю у напівсні. А ще весь час ловила себе на думці, що мені бракує сигарети – у роті, в руках… Я намагалася відволікатися від цих думок, брала у рот трубочку для напоїв і могла протримати її декілька годин… Це давало певне полегшення. А ще ми з чоловіком купили абонемент до спортзали і почали буквально змушувати себе туди ходити. Десь через місяць-два стало значно легше. А через півтора року після того, як ми кинули, я завагітніла. Зараз у нас підростає чудова донечка, і я б ніколи не хотіла бачити її з сигаретою. На своєму прикладі поясню їй, як це погано – палити.

Читайте також: