Ще сорок років тому на «Чорній горі» на відвалах комбінату «Коксохім» виріс гаражний кооператив «Металург». На території у 17 гектарів розміщено близько 3000 гаражів, і на сьогодні він залишається найбільшим в Україні. Як виявилось, це не лише «найбільший», а й найпроблемніший кооператив.
З одного боку кооперативу знаходиться смоляне озеро, яке дісталось «у спадок» від підприємства. З іншого, начебто відкривається гарний вид на затоку річки Дніпро. Але дивитися на цю красу доводиться з обриву у десятки метрів, засипаного купами сміття.
Не видно – не заважає
За десятком гаражів біля дніпровського схилу височіє справжнє звалище. Як зазначає голова правління гаражного кооперативу Олег Латан, самі гаражники, особливо не соромляться, і спокійно можуть принести до купи відра гнилої картоплі чи ще будь-чого.
Хто і коли насипав сміття – визначити важко, адже навіть під час приїзду журналістів деякі купи горять і гіркий дим роз’їдає очі. Серед усього непотребу все ж можна розгледіти і масляні фільтри, й інші «необхідності» для водіїв. Усюди побутове сміття, а місцями й залишки злочинної діяльності, наприклад резина від кабелів.
Як згадують місцеві гаражники, відходи були й раніше, та не у такій кількості.
Голова правління зазначає, що проблема сміття гостро стояла ще у 2011 році, коли він лише приступив до своїх обов’язків. Тоді сміття було й безпосередньо на території біля гаражів. Вихід знайшли: уклали договір з приватним підприємцем. Тоді з кооперативу вивезли 16 КамАЗів відходів. Надалі він продовжив періодично вивозити сміття з території, хоча за законом не мав на це права, адже цим мають займатися спеціалізовані організації з дозволом та ліцензією (у Запоріжжі це «Гранік» та «Умвельт»).
«Добро» за гаражами, мабуть нікому особливо не заважало – лежить та й лежить. А як наші люди: «він кинув – і мені можна», тож звалище росло. Голова кооперативу про проблему знав, та зусиль вирішити питання вистачило на кілька метрів колючого дроту, та одну камеру, яка й місяця не простояла. На більше – брак коштів. Самі ж очевидці зазначають: у підтриманні режиму «звалища» за гаражами є й вина голови правління, який дозволив своїм співробітникам періодично скидувати сміття, яке накопилось на території кооперативу.
Земля, на якій височіють «недопали» притрушені все новими продуктами людської життєдіяльності, належить місту. Й неодноразово інспекція з благоустрою виписувала протоколи за порушення.
– Нам неодноразово надходили скарги з приводу цього місця, – зазначає заступник начальника інспекції з благоустрою Вадим Лобко. – Закон України «Про благоустрій» говорить про те, що кожна юридична особа має мати договір на вивід відходів зі спеціалізованою організацією, яка має на це дозвільні документи, має можливість відсипати сміття у відведеному місці , а не приватний перевізник, який везе його у невизначеному напрямку. У кооперативі такого договору не було, про це адміністративне порушення було складено протокол інспектором, а керівника даного кооперативу притягнули до адміністративної відповідальності.
Достукатись до керівництва кооперативу таки вдалось: 7 лютого було укладено договір з «Граніком» на встановлення кількох контейнерів та вивозу сміття з причепів кооперативу, на які роками люди викидали все що заманеться.
Хотів як краще, а вийшло…
Та окрім сміття є проблема й складніша. Голова правління звертався до районної адміністрації за дозволом зробити на схилі насип, аргументуючи тим, що гаражі незабаром обваляться. На це він отримав відповідь, що це можливо, але за умови використання ґрунту та дотримання технологічної процедури.
Але незважаючи на це, керівник не проводячи зборів з іншими членами правління, не залучаючи органи влади, одноосібно вирішує зробити «добро»: засипати міський схил. Але не ґрунтом, а відходами.
Ззовні вони нагадують асфальтну крихту, та Олег Латан не приховує – це відходи виробництва. Людина, яка надала йому у якості благодійності цю суміш, запевнила – вони безпечні.
Слід зазначити, що промислові відходи слід вивозити на екопости, але там за цю послугу потрібно заплатити.
Таким чином на схил (за неофіційними даними) висипали 3000 КамАЗів промислових відходів, за словами самого керівника – вдвічі менше. Наскільки безпечний схил – невідомо, адже суміш сипали аби як, без врахування технічних моментів.
Така ж історія з протилежної сторони кооперативу, де знаходиться озеро «смолка». Періодично воду з нього відкачували, поки це було можливо. Тут голова кооперативу також вирішив проблему – почав відсипати схили, що спричинило підняття рівня води.
Обидва об’єкти вже дослідили обласні екологи, та наразі проводять аналіз, наскільки ці дії забруднюють оточуюче середовище.
Члени кооперативу у проблемах бачать пряму відповідальність голови.
– Всі рішення мають прийматися зі згоди 15 членів правління, – зазначає Віталій Жуков, член правління кооперативу. – Та з нами питання відсипки не узгоджували.
Прокуратура Заводського району розпочала справу про підвищення повноважень, що загрожують штрафами у мільйони гривень.