Серце є центральною ланкою усього організму – такий собі м’язовий насос, що качає кров та забезпечує безперервний біг крові по судинах
Завдяки цьому кровотоку кожна клітина отримує необхідні поживні речовини та кисень. Без цього жоден орган просто не зможе функціонувати.
Щоденно здорове серце прокачує 2 тис. л крові через шляхи кровоносних судин, протяжністю 90 тис. км. А енергії, яку воно виробляє за життя, вистачило б для польоту на Місяць.
Цей тандем – серця і судин – утворює серцево-судинну систему. Від їхньої злагодженої роботи залежить якість та тривалість життя. Якщо у цій системі з’являються неполадки, наслідки можуть стати фатальними.
Щороку у світі серцево-судинні захворювання забирають 17 млн життів. За всю історію ці захворювання забрали більше життів, ніж усі війни разом узяті. В Україні вони є основною причиною смертності.
До серцево-судинних захворювань відносять такі, як ішемічна хвороба серця (серцеві напади), інсульт, підвищений артеріальний тиск (гіпертонія), захворювання периферичної артерії, ревматична хвороба серця, вроджені захворювання серця та серцева недостатність.
Такі симптоми, як задишка, неритмічне або нерівномірне серцебиття, набряки, неможливість витримувати звичайні фізичні навантаження – усе це вагомі причини негайно звернутись до лікаря.
Понад 70% громадян України у віці від 40 років страждають на серцево-судинні захворювання. Статистика свідчить, що 93% інфарктів і 81% інсультів були викликані саме серцево-судинними захворюваннями і стрибками тиску.
Контролюйте свій артеріальний тиск та рівень цукру в крові. Оптимальний рівень артеріального тиску для дорослої людини становить 120/80 мм ртутного стовпчика. Для більшості людей нормальними вважаються всі показники артеріального тиску, які не перевищують 139/89. Прилад для його вимірювання повинен бути у кожній родині. Адже підвищений тиск істотно збільшує навантаження на серце та судини. Наприклад, при зниженні підвищеного систолічного («верхнього») тиску навіть на 2-4 мм рт. ст. (наприклад, із 140 до 136 мм рт. ст.), а діастолічного («нижнього») – на 6 мм рт. ст. частота виникнення інсультів зменшується на 38%, ішемічних хвороб серця – на 16%.
Оптимальний рівень цукру капілярної крові (при заборі крові з пальця) становить від 3,3 до 5,5 ммоль/л.
Проходьте регулярні медичні обстеження. Без цього не вдасться ані вчасно відслідкувати рівень артеріального тиску, ані простежити рівень холестерину, ані виявити інші проблеми, які шкодять серцю та судинам.
Уникайте стресів та вчіться справлятися з ними. Нав’язаних рекламою профілактичних лікарських засобів потрібно уникати. В жодному випадку не ведіться на усілякі привабливі рекламні обіцянки і не приймайте нічого без попереднього узгодження з сімейним лікарем.
Читайте також: У Запорізькій області за добу зафіксували майже двісті нових випадків коронавірусу