Мільйони українців виїдуть в Польщу назавжди
На жаль, це не жарт, а реалії сьогодення – сусідня держава стала запрошувати до себе українців цілими сім’ями, а це вже не трудове тимчасове пересування, а справжня еміграція, назавжди.
Ворота Польщі відчинені значно ширше
Річ у тім, що зараз у Польщі не вистачає працівників у тих сферах, де самі поляки працювати не хочуть. Тож для українців планують значно спростити процес працевлаштування, зробивши його цифровим.
Так, заступник міністра розвитку, праці та технологій Польщі Івона Михалек заявила, що в країні не вистачає робочої сили, і Польща готова створити для заробітчан всі умови, щоб ті приїжджали працювати і збільшувати ВВП країни.
«Ми хочемо, щоб іноземці могли легко приїхати в Польщу, почали тут працювати, особливо в тих професіях, де нам не вистачає робочої сили. Ми також хочемо запропонувати їм приїжджати разом зі своїми сім’ями», – зазначила заступник міністра.
Вона розповіла, що на сьогодні план змін у працевлаштуванні іноземців перебуває на стадії розробки. Планується зменшити час, необхідний для отримання дозволу, і скоротити формальності. Крім того, всі процедури, пов’язані з отриманням дозволу на роботу для іноземців, зроблять цифровими і зручними.
Також Михалек розповіла, що польські підприємці заявляють про брак робітників не тільки на сезонних роботах, в торгівлі або будівництві, як раніше, а й в інших сферах. Вона акцентувала, що компанії оцінюють працівників з України дуже позитивно.
Тож тепер для наших співвітчизників ворота цієї країни будуть відчинені значно ширше з видом на ПМП для всієї сім’ї.
Як заявив президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник, поляки дійсно намагаються переманити українців у свою країну цілими родинами. Так, навіть в період жорстких карантинних обмежень Польща продовжила запрошувати на роботу українських заробітчан.
«Якщо проаналізувати 2020 рік, було багато обмежень щодо виїзду українців за кордон, проте, трудова міграція українців майже не скоротилася. Наприклад, Польща видала близько 1 млн 800 тис. запрошень українцям на роботу. Якщо подивитися на ті кроки, які робить польський уряд із залучення трудових мігрантів з України, ми побачимо, що вони вже хочуть, щоб українці брали з собою сім’ї. Мова йде не просто про трудову міграцію, а про еміграцію назавжди», – розповів Воскобойник.
Найбільш затребуваними фахівцями в Польщі в 2021 році стали:
- різноробочий – із зарплатою (в перерахунку на українську валюту) 20 тис.-28 тис. грн/міс;
- пакувальник – 25 тис.-35 тис. грн/міс;
- вантажник – 20 тис.-30 тис. грн/міс;
- водій – 28 тис.-35 тис. грн/міс;
- водій-далекобійник – 30 тис.-75 тис. грн/міс;
- будівельник – в залежності від виду робіт 30 тис.-45 тис. грн/міс;
- прибиральник – 15 тис.-20 тис. грн/міс;
- швачка – 22 тис.-35 тис. грн/міс;
- зварювальник – 25 тис.-50 тис. грн/міс.
У Польщі 56% роботодавців наймають іноземців, а 42% хочуть, щоб люди з інших країн працювали у них довгостроково. Найчастіше польські роботодавці пропонують роботу у сфері будівництва (30%), логістики та перевезень (25%), обслуговування і громадського харчування (20%), виробництва (11%).
Виходить, якщо минулого року з Польщі для українців прийшло до 2 млн запрошень на працевлаштування, то з урахуванням запрошень вже для всієї сім’ї ця цифра збільшиться приблизно втричі, а то і більше. Тож близько 5-6 млн українців найближчим часом полишать Україну назавжди. А якщо приклад поляків підхоплять інші країни ЄС? Що тоді? Адже трудові мігранти у нас не лише в Польщі працюють, і після проведення вакцинації та зняття обмежень, пов’язаних з пандемією COVID-19, кількість людей, які будуть їхати на роботу в Європу, тільки зросте. В НБУ вже прогнозують, що трудові мігранти в 2021-му перерахують в Україну близько $13 млрд, що на 8% більше, ніж у 2020-му.
Чому ж у цих країнах робота є навіть для іноземців, а у нас немає для своїх? Там що, не така пандемія була? Для кого, чи для чого спустошують наші землі? А тим часом у Верховній Раді протягують закон про продаж землі, і латифундисти уже задоволено потирають руки. Схоже 73% виборців провладні ділки «сделают» і втретє. На жаль, навіть серед українців лише 25% населення мають IQ вище 100, для решти справа теляча – «обісрався і стій».
Умови праці в Польщі не з легких
В цій країні зараз на третину злетіла кількість вакансій для українських заробітчан. Серед сезонних пропозицій найбільш поширена – збирання ягід. Зарплата для збирачів становить від 20 до 39 тис. грн при цьому працювати доведеться по 12-18 годин на день всього лише з одним вихідним на тиждень. Наприклад, якщо почати працювати з 7 ранку, то при 18-годинному робочому графіку збирати ягоди доведеться до першої години ночі. Звичайно, не всі можуть це витримати, тому і наймають туди людей віком не старше 55 років. Хоча в інших сферах виробництва робочий день теж становить не менше 12 годин.
А яка робота є в Україні?
Через постійні карантини, за даними Держстату, український великий і середній бізнес зазнав близько 350 млрд грн збитків у 2020 році. Це вдвічі більше, ніж в 2019-му. Тому частина підприємств закрилася або скоротила штат, а кількість робочих місць зменшилася. При цьому через суворий карантин в багатьох країнах Європи частина українців, які працювали за кордоном, була змушена повернутися додому.
«Ці люди тепер стали претендувати на робочі місця в Україні, – говорить експерт ринку праці Сергій Марченко. – Тому у нас 2 серйозних фактори впливу на ринок: робочих місць стало менше, а претендентів на ці місця стало більше. Ринок праці вже важкий. І вислані з РФ працівники тільки посилять цю проблему. Звичайно, заробітні плати через це будуть тільки зменшуватися. А люди, які працюють в Україні, змушені будуть витримувати посилену конкуренцію».
Ті, хто працював за кордоном, поки не можуть претендувати в Україні на високу зарплату або на хороші умови з легальним працевлаштуванням. Створення нових високооплачуваних робочих місць також малоймовірно. Минулого року надії були на програму «Велике будівництво», під яку виділяли величезні кошти. Але цього року фінансування впало. Тому ця програма не забезпечить роботою не тільки заробітчан, а й деяких українців, які працювали на неї раніше.
Наших заробітчан чекають ще в Фінляндії, Чехії та інших країнах
Відомо, що на літо для роботи в Фінляндії прибудуть до 10 тис. осіб, в основному з України, Росії і Таїланду, незважаючи на побоювання, що серед місцевих жителів різко зросте небезпека поширення COVID-19. Проте директор з розвитку бізнесу MTK Марко Мякі-Хакола запевнив, що прибулих робітників ще раз ретельно перевірять, а потім відправлять на робочі місця, де вони будуть розміщені на карантин.
Ферми також повинні будуть координувати свої дії з місцевими лікарнями та розробити план охорони праці та техніки безпеки на той момент, коли почнуться сезонні роботи.
А от, наприклад, в Чехії українці посідають навіть 1 місце за кількістю серед всіх іноземних робітників. Тож і вакансій для наших заробітчан тут теж побільшало. Наприклад, різноробочий і слюсар може розраховувати на зарплату в розмірі близько 65 тис. грн. Водій вантажівки – до 52 тис. грн. Серед вимог: знання чеської або англійської, посвідчення категорії «В», «С», «E», знання ПК. Крім зарплати роботодавці також обіцяють надати безкоштовне проживання.
Читайте також: Як запоріжці зберігають жагу до життя: 3 історії, що надихають