Мін’юст дозволив банкам автоматично списувати борги з рахунків

З 6 липня банки отримали можливість автоматично списувати з рахунків українців борги на вимогу державних і приватних виконавців. Раніше ця процедура застосовувалася тільки щодо боржників з аліментів, але тепер її розширили на інші види боргів. На цей момент до системи автоматичного списання вже під’єднано 7 банків, серед яких – державний банк ПриватБанк і monobank.

Нагадаємо, ще 23 березня 2021 року Міністерство юстиції України випустило наказ, згідно з яким банкам дозволяється автоматичне списання грошей з рахунків боржників незалежно від типу заборгованості. Раніше виконавці та банки могли примусово стягувати кошти тільки по одному типу боргу – аліментному. Для інших випадків потрібен був окремий запит, а банки мали право максимум заблокувати рахунок. Однак тепер можна легко позбутися чималої суми на рахунку буквально за одним кліком мишки банківського працівника.

Які види боргів спишуть автоматично:

  • аліменти;
  • житлово-комунальні послуги;
  • штрафи (зокрема, за порушення правил дорожнього руху);
  • зарплати.

Примусове списання коштів з банківського рахунку боржника відбувається на підставі платіжної вимоги виконавця. Під арешт можуть потрапити кошти боржника в національній та іноземній валютах, інші цінності, в тому числі кошти на рахунках боржника в банках та інших фінансових установах.

Списувати борги можуть у тих українців, які потрапили до Єдиного реєстру боржників. Станом на сьогодні там знаходяться 5,5 млн записів про борги. В основному, це борги перед комунальними установами, штрафи ПДР або несплата аліментів.

Банків, які будуть практикувати автоматичне списання боргів, поки тільки 7 – ТАСкомбанк, ПриватБанк, monobank, ОКСІ-банк, Банк Схід, Індустріалбанк і ПроКредит Банк. Однак ще 44 українських банки тестують систему, 11 банків знаходяться на стадії консультацій і попередніх налаштувань для початку тестування. Це означає, що найближчим часом до системи автоматичного списання приєднаються 62 банки з 73 чинних в Україні.долги

Передбачається, що після приєднання до системи більшості українських банків боржникам буде дуже складно уникнути відповідальності. Проте навіть в межах системи арешту рахунків банки-виконавці можуть заарештувати тільки суму заборгованості, не маючи права заарештовувати абсолютно всі кошти.

Як раніше працювала система списання боргів

Якщо хтось заборгував гроші, зокрема аліменти, це потрібно довести в суді. Якщо після рішення суду боржник не повертає гроші, то починає працювати Державна виконавча служба або приватні виконавці. Вони можуть домогтися списання грошей з банківських рахунків боржника. Але це складна процедура: щоб заарештувати рахунки, їх потрібно знайти, тобто розіслати запити в усі 73 українських банки – пакет документів поштою.

При цьому банки могли не розкрити інформацію про стан рахунку боржника. А якщо розкрили, то виконавець знову був змушений відправляти поштою документи з вимогою заарештувати рахунки. За час цих процедур з рахунку вже могли зняти всі гроші.

Що змінилося в системі списання боргів

По-перше, Національний банк ще в лютому вніс зміни до своїх правил: тепер банки зобов’язані на вимогу виконавця надати інформацію про реквізити рахунків боржника та про суму коштів на них.

У Міністерстві юстиції зазначили, що для самого боржника тут теж є плюс: виконавець знатиме, скільки коштів на рахунку, і зможе заарештувати тільки потрібну суму, а не все, що є.
По-друге, Мін’юст затвердив наказ, згідно з яким банки і виконавці будуть взаємодіяти в електронному вигляді – через Автоматизовану систему виконавчого провадження.

Для списання коштів, як і раніше, потрібно буде рішення суду. Спрощується тільки сама процедура списання – вона буде автоматизованою.

Як відбуватиметься процедура списання коштів:

  1. Державний чи приватний виконавець за допомогою Автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП) направляє в банки вимогу на отримання інформації про рахунки боржника;
  2. Банки протягом однієї робочої години після отримання вимоги повинні надати інформацію;
  3. Виконавець за допомогою АСВП направляє в банки, де відкриті рахунки боржника, постанову про арешт коштів;
  4. Банки арештовують кошти і повідомляють про це виконавця;
  5. Виконавець створює платіжні вимоги на примусове списання коштів і направляє їх банкам;
  6. Банки примусово списують кошти з рахунків боржника і перераховують їх на рахунки виконавчої служби;
  7. Кошти потрапляють до стягувача боргу.

Читайте також: Запоріжці за півроку витратили тисячі доларів на нові авто