Культурному життю Запоріжжя карантин – не перешкода
Бібліотеки Запоріжжя працюють по-новому. І справа не тільки в оновленні приміщень і об’єднанні 2 мереж – дитячої та дорослої – в одну загальну. Реформа торкнулася всіх сфер життя бібліотек і їхніх відвідувачів. Адже навіть під час локдауну, коли Кабінет Міністрів закрив культурні установи, бібліотеки міста продовжили працювати онлайн і дивувати своїх читачів.
Читачів все більше
У Запоріжжі у 2019 році за ініціативою міського голови Володимира Буряка розпочалася реформа бібліотек. Робота установ старого формату, яка не змінювалася з 70-х років минулого століття, залишилася в минулому, тепер бібліотеки – це різнопланові сучасні культурні центри. Там можна не просто взяти книгу, а й зайнятися творчістю, попрацювати в інтернеті, поспілкуватися з цікавими особистостями.
Менш ніж за 2 роки повністю оновлені 6 бібліотек. Містяни на відмінно оцінили реформу: читачів стає все більше. Протягом 2020 року кількість читачів запорізьких бібліотек зросла на 43,7% і склала понад 32 тис. осіб.
«Це вкотре підтверджує, що ми пішли правильним шляхом. Реформа бібліотек дає результат. Мало хто вірив, що місто зможе створити такі сучасні бібліотеки, перетворивши їх на справжні культурно-мистецькі центри. Деякі вважають, що книги на папері вже нікому не потрібні, адже є Інтернет. Не погоджуся з цим. Друкована книга назавжди залишиться в нашому житті. До того ж не кожен має можливість купити потрібні йому книги. Тому завдання влади – створити сприятливі умови для читачів бібліотек і тих, хто в них працює. Бібліотеки є одними із центрів культурного життя міста. Саме тому важливо їх берегти і розвивати. Протягом декількох років оновимо всі установи міста», – впевнений міський голова Запоріжжя Володимир Буряк.
Важливо, що в результаті об’єднання 2 бібліотечних систем міста не було жодних звільнень працівників. Навпаки, вдалося їм збільшити зарплату на 10-20% і ввести чимало новацій!
– Міський голова поставив завдання розробити оптимальну реформу бібліотек, адже ця галузь десятиліття перебувала не в кращому стані. Через брак коштів не було можливості ремонтувати приміщення, закуповувати у великій кількості книги, оновлювати саму систему роботи. Але ми довго і плідно працювали над реформою, і в результаті вже можна сказати, що вона вдалася, – каже Катерина Симонова, начальник управління туризму департаменту культури та туризму Запорізької міської ради.
Реформа продумана до дрібниць. Кожна бібліотека поступово стає тематичною. Наприклад, на базі центральної бібліотеки по вул. Гоголя відкрито Музей історії архітектури міста. Він складається з 4 відділів, які присвячені створенню Олександрівської фортеці і забудові Старого Олександрівська, колоніям менонітів, епосі індустріальної модернізації 20-30-х років минулого століття, повоєнного відновлення міста. А в бібліотеці на пр. Маяковського планується створити музей спортивної слави Запоріжжя. І традиція створення аналогічних музеїв буде продовжена.
Локдаун – не перешкода
З 8 по 25 січня бібліотеки не працювали – таке рішення ухвалив Кабмін, посиливши карантинні обмеження. Однак у січні в міських бібліотеках встигли побувати 2 226 читачів, які взяли 5 202 книги. А у 2020 році в бібліотеках міста читачам видали майже 700 тис. книг!
Таким чином, під час локдауну бібліотекарі не сиділи, склавши руки, вони знайшли можливість спілкуватися з читачами в режимі онлайн і активно розповідати про новинки літератури. Наприклад, співробітники бібліотеки на вул. Дудикіна, 19а, представили читачам свій ТОП 5 таємничих історій.
А фахівці бібліотеки на Ситова, 6, розповіли, як розбудити в собі творчі здібності на прикладі книги «Шкереберть». Автор Тім Харфорд, англійський економіст і журналіст, нагороджений щорічною премією Bastiat, використовуючи дослідження в психології, неврології, соціальних науках, наводить впізнавані та яскраві приклади з життя реальних людей. Він пояснює, що такі якості, як креативність, творчий підхід, гнучкість є невіддільним наслідком безладу й хаосу. Та наводить багато прикладів із життя відомих людей, як-от Браян Іно, Кіт Джарретт, Арнольд Шварценеггер, Стів Джобс
І в інших бібліотеках Запоріжжя під час локдауну проводили чимало мистецьких заходів в режимі онлайн: розповідали про цікавих людей, рекомендували новинки літератури, представляли майстер-класи. А в бібліотеці по вул. Історичній вирішили займатися буккросингом. Ідею з обміну книгами в бібліотеці підтримали люди. Найактивніший читач змайстрував цікавий артоб’єкт – книжкову шпаківню.
«Пропонуємо запоріжцям можливість зробити добру справу і принести радість незнайомцям. Якщо у вас є книга, яку ви вже прочитали, покладіть її на читацьку полицю біля входу в бібліотеку, а також візьміть ту, яка вам до душі», – говорять в бібліотеці.
Також бібліотеки Запоріжжя провели цікавий конкурс для відвідувачів. Учасниками стали всі зареєстровані користувачі, які читають книги і активно відвідують різні бібліотечні заходи. Переможці отримали привітання та цікаві книги.
Далі буде!
Зараз триває модернізація ще у 2 бібліотеках Шевченківського району. У дитячій бібліотеці по пр. Моторобудівників, 64, буде креативний центр дитячого читання і раннього розвитку. Там передбачена установка столів-трансформерів для спільної та індивідуальної роботи, ігор, облаштування бібліокафе для чаювань і бібліосховища – місця, де можна усамітнитися з улюбленою книгою. Також буде ігрова зона для найменших читачів.
А в бібліотеці на вул. Чарівній, 121, після закінчення ремонту буде кілька окремих залів для дітей та дорослих з open-space для проведення різних заходів. Також обладнають мобільну робочу зону з комп’ютерами. А на території біля бібліотеки планується установка тераси з навісом для проведення заходів просто неба.
Мільйон гривень з міського бюджету на нові книги
Один з напрямків реформи – щорічна закупівля нових книг для бібліотечної мережі міста. У 2020 році бібліотеки отримали від міської влади сертифікати на 1 млн грн.
Простір для всіх
Міські бібліотеки стають не тільки максимально сучасними і комфортними, а й інклюзивними. Ми живемо у 21 столітті, і усвідомлюємо, що у всіх повинні бути рівні можливості, а також доступ до цікавого і корисного дозвілля, – кажуть в департаменті культури і туризму.Мова йде не тільки про облаштування пандусів, туалетів, широких проходів для читачів на візках. А і про придбання книг для незрячих, надрукованих шрифтом Брайля, для людей зі слабким зором (книги зі збільшеним кеглем – 18-м і більше), і аудіокниг. Робота в цьому напрямку вже йде.
Е-книга
Крім оновлення зовнішнього вигляду в бібліотеках Запоріжжя активно змінюють підхід до роботи з читачами. Зокрема, у 2019 році введені новації: єдиний електронний квиток і система Е-книга. Ці сервіси допомагають як читачам, так і співробітникам бібліотек. За допомогою інтернету можна обрати книгу за каталогом, оформити «замовлення» і потім в бібліотеці отримати її за пару хвилин.
У 2020 році досвід запорізьких бібліотекарів приїжджали переймати колеги з Маріуполя.
Володимир Буряк: Окремо хочу подякувати працівникам бібліотек, музичних, художніх шкіл. Саме завдяки їхній праці багато дітей, дорослі отримали можливість займатися різними видами мистецтва, відвідувати бібліотеку, щоб взяти почитати цікаву книгу.
Професіонали оцінили
Керівник харківського видавництва «Фоліо» Олександр Красовицький побував у бібліотеках Запоріжжя та зазначив, що в Україні зараз дуже мало закладів такого типу, які перейшли на сучасні стандарти:
– Можливість обслуговувати читача на дому, логістичні системи, які дозволяють обмінюватися між бібліотеками книгами, електронні ігри, комп’ютерні програми, музика і відео – це і є сучасна бібліотека, яка в основному має відкритий доступ до книг, якісний ремонт з відмінним Інтернетом і надає читачеві можливість працювати цілий день, щоб ніхто не турбував.
Перший досвід – на тверду 5!
У 2019 відкрилася перша реконструйована бібліотека на вул. Гоголя, 66, в Олександрівському районі. Там не просто оновлений фасад і зроблений ремонт за всіма сучасними нормами, а й виконане зонування простору з урахуванням сучасних вимог. У бібліотеці затишні зали, безкоштовний Інтернет, працює читальний зал, постійно поповнюється книжковий фонд, проводяться цікаві заходи. На прилеглій території обладнали незвичний сквер із лавочками у вигляді розкритих книг, а також встановили ліхтарі, поклали бруківку, обладнали велопарковку.
Класик був би задоволений
У бібліотеці на пр. Маяковського, 7, також виконаний оригінальний ремонт – її оформили відповідно до вимог дизайну, який впроваджують у всій мережі. Там є не тільки читацький зал, але і простір для проведення зустрічей, семінарів та інших заходів.
Тематикою цієї бібліотеки є спортивна слава Запоріжжя. Тому значне місце в ній посідає література, присвячена спорту.
Вчимося ставити спектаклі
Центральна міська дитяча бібліотека, розташована за адресою вул. Олександрівська, 51, в Олександрівському районі стала справжньою родзинкою. Цей культурний центр відвідують понад 5 тис. дітей. Після ремонту приміщення зонували за віковими категоріями юних читачів, створили ігрову кімнату, невеликий кінотеатр і ляльковий театр. Діти в захваті! Адже тепер вони приходять до бібліотеки не просто за книжкою, а можуть навіть навчитися ставити справжню виставу. І, хто знає, можливо, зараз в Олександрівському районі ростуть майбутні знамениті режисери, які будуть прославляти наше місто через пару десятків років.
«Ми зуміли розширити простір. Місця набагато більше, а дизайн бібліотеки – справжній кольоровий калейдоскоп. До того ж ваша дитина буде в захваті від нашого маленького лялькового театру», – кажуть співробітники бібліотеки.
Дозвілля – з користю
На базі бібліотеки на вул. Ситова, 6, відкрився справжній культурно-мистецький центр. Він об’єднує саму бібліотеку, призначену як для дорослих, так і для дітей, шаховий клуб і художнє відділення музичної школи, де понад 300 дітей зможуть займатися ще й графікою, скульптурою, керамікою. А понад 5 тис. читачів можуть провести вільний час з інтересом і користю.
«Сучасне мистецтво для покоління Z»
У Заводському районі на вул. Історичній, 45, теж реформували бібліотеку, яка стала сучасним центром дозвілля та розвитку для 5,5 тис. жителів району. Оновили і територію біля бібліотеки. А її фасад прикрасив мурал «Заплутана історія». Над його створенням працювали графіки, street-art художники, дизайнери В’ячеслав Луник та Анастасія Меркулова в межах проєкту «Сучасне мистецтво для покоління Z».
При бібліотеці працює художнє відділення музичної школи №4 за спеціальностями графіка, кераміка, художнє мистецтво. До них вже записалися додатково близько 80 дітей.
Площа реконструйованої бібліотеки – майже 500 кв. м. Це одна з найбільших бібліотечних установ міста. Там є відділи як для дорослих, так і для дітей. Причому юні запоріжці можуть тут не тільки отримати книгу, а й пограти в різні настільні ігри.
Особливістю цієї бібліотеки також є інклюзивний напрямок, що дуже важливо для розвитку дітей з інвалідністю.
Центр в центрі
Ще одна оновлена установа знаходиться на пр. Соборному, 173, практично в центрі міста. Її фішка – цікавий дизайн інтер’єру у стилі скандинавського конструктивізму, зони для презентацій, коворкінгу, відпочинку.
Бібліотека почала обслуговувати жителів міста ще у 1951 році, а у 2020 отримала, по суті, друге народження. Її книжковий фонд становить понад 5 тис. примірників. Зараз – це бібліотека української книги (вітчизняна класика, українська сучасна проза та поезія). Метою розвитку є створення локальної музейної експозиції.
Читайте також: Запорізькі вчителі навчають учнів критично сприймати інформацію та розрізняти фейки