Як відомо, на сьогодні основний внесок у забруднення атмосферного повітря Запоріжжя вносять промислові підприємства, викиди яких складають 60–70 відсотків від загального валового викиду шкідливих речовин. Однак значний внесок – від 30 до 40 відсотків – належить автотранспорту, частка якого в загальному валовому викиді щорічно зростає, відзначає представник Запорізької міської СЕС.
Транспортно-екологічна ситуація у місті є напруженою у зв’язку із зростанням парку і відсутністю належного контролю за якістю палива й технічного стану транспортних засобів. Дослідження, виконані за останні роки вченими Запорізького національного технічного університету спільно з управлінням з питань екології Запорізького міськвиконкому та Інститутом санітарії та гігієни ім.Марзєєва (Київ), показали, що на 10 найбільш напружених перехрестях обласного центру інтенсивність руху автотранспорту в години “пік” становить від 3 до 5 тисяч автомобілів/година, що перевищує існуючі санітарно-екологічні норми.
Науковці констатують, що негативний вплив від такого перебігу подій не обмежується лише шкідливими викидами автомобілів, той же шум транспорту збільшує ризик серцевих нападів у декілька разів.
Як з’ясували датські дослідники, люди, чиї помешкання розташовані так, що їм добре чути гучні звуки дороги, мають вищий ризик інфаркту. Причому зі збільшенням рівня шуму на 10 децибел вірогідність серцевого нападу зростає на 12 відсотків, зазначають науковці з Danish Cancer Society. У зону ризику потрапляють люди, що чують ревище транспорту, гучніше вже від 40 децибел.
У дослідженні взяли участь понад 50 тисяч чоловіків та жінок 50–64 років, що мешкали в Копенгагені та Орхусі, найбільших містах Данії. Медики спостерігали за станом їхнього здоров’я та отримували інформацію щодо їхнього способу життя, харчування, фізичної активності та, головне, усіх змін місця проживання протягом 10 років.
За цей період серцеві напади пережили 1600 учасників, причому для тих, чий дім знаходився в шумному місці, ризик виявився більшим.
Імовірним поясненням цьому зв’язку може бути стрес, якого в більшій мірі зазнають мешканці міст, та ще й коли його посилює шум. Крім цього, звуки транспорту можуть перешкоджати нормальному нічному сну, а це також шкодить серцю.