У Запоріжжі на острові Хортиця в балці «Генералка-2» завершено археологічні розкопки пам’ятника історії та архітектури, кам’яного культового комплекса ямкової культури, аналогів якого, на думку експертів, немає в усьому світі.

Схожі культові об’єкти були знайдені в Португалії та країнах Азії, але, на відміну від Запоріжжя, вони були без захоронень. Тоді як саме в Запоріжжі археологічна експедиція громадської організації «Нова археологічна школа» разом з науковцями Національного заповідника «Хортиця» розкопали багато справжніх артефактів.

Цей культовий комплекс одношаровий і складається з восьми ровів, які зорієнтовані у всі боки світу та утворюють своєрідне кільце. На думку істориків, цей культовий комплекс дуже відрізняється від святилища-обсерваторії, відкритої з протилежного боку острова Хортиця раніше, через повну відсутність системного каміння, ще тут значно більше археологічного матеріалу. Тож, за даними археологів, цей об’єкт непередбачуваний. Його копають з 2000 року і щоразу знаходять щось нове. Комплекс має діаметр шість-сім метрів, заповнений керамікою, кістками та камінням.

Примітно, що понад чотири тисячі років тому наші пращури прикрашали керамічні вироби відтиском шнурка, і цей орнамент з’явився та розповсюдився практично одночасно від самісінького Уралу до Великобританії та Португалії. Племена, яким була притаманна шнуркова культура, відносяться до індо-європейської групи, яку ще називають індоарійською. Цей культовий кам’яний комплекс у балці «Генералка» настільки великий, що за 16 років розкопали лише чверть території. Природно, що вчені очікують на нові сенсаційні археологічні відкриття.

Як прокоментував ситуацію для «ЗС» директор обласного центру охорони культурної спадщини та керівник громадської організації «Нова археологічна школа» Олег Тубольцев, пам’ятник «Генералка-2», датується третім тисячоліттям до нашої ери та відноситься до ямкової культури. Під час розкопок знайдено унікальні комплекси, керамічні вироби, залишки кісток тварин. Крім того, при розкопках виявилося, що у верхній частині пам’ятника «Генералка-2» є могильник зрубної культури. Також знайдено друге погребіння у кам’яній закладці.