В Україні протягом червня-липня вивчали стан колективного імунітету до COVID-19
Для цього проводилося сероепідеміологічне дослідження розповсюдженості антитіл до коронавірусу SARS-CoV-2 у дорослого населення старше 18 років. Дослідження було проведено в усіх областях України.
Для підбору учасників, проведення опитування та відбору зразків крові були сформовані мобільні бригади у складі інтерв’юерів, медичних сестер і водіїв.
Як розповів головний державний санітарний лікар Запорізької області Роман Терехов, в Запорізькій області було визначено 34 маршрути, на яких здійснено опитування і відбір зразків крові у 299 респондентів з обраних домогосподарств.
За його словами, основним очікуваним результатом дослідження є отримання відсотку осіб, що мають сумарні антитіла до SARS-CoV-2 на момент дослідження.
Результати дослідження дозволять оцінити стан популяційного імунітету серед дорослого населення України проти COVID-19, визначити найбільш вразливі групи населення, а також оцінити частку людей зі сформованим імунітетом до інфікування вірусом SARS-CoV-2, які переносять інфекцію безсимптомно.
Проведене сероепідеміологічне дослідження розповсюдженості антитіл до коронавірусу SARS-CoV-2 сприятиме оцінці ефективності застосованого карантину, плануванню раціональної масової вакцинації проти COVID-19 та наступних протиепідемічних та профілактичних заходів.
– Охоплення вакцинацією населення країни дає можливість забезпечити повноцінний захист населення від спалахів та епідемій інфекційних хвороб, яким можна запобігти щепленнями. Згідно з попередніми даними досліджень, антитіла до коронавірусу вже має третина українців. Після завершення запланованих лабораторних досліджень та аналітичної обробки даних тестування про результати дослідження буде надана додаткова інформація, – зазначив Роман Терехов.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) колективний імунітет від коронавірусу в країні формується за умови вакцинації 75-80% населення. В Україні колективний імунітет від коронавірусу може бути сформований вже до кінця поточного року. Для цього необхідно вийти на рівень 75-80% вакцинованих від COVID-19.
В Україні почали видавати COVID-сертифікати
1 липня в Україні запустили, так звані, COVID-сертифікати – документи, які мають слугувати пропуском для перетину кордонів інших країн.
Цей документ підтверджує, що його власник не є носієм коронавірусу. Він містить інформацію про зроблені щеплення, COVID-імунітет або негативний ПЛР-тест.
Сертифікат видаватимуть за однієї з цих умов:
- ви завершили курс вакцинації від COVID-19 – термін дії документа складе 180 днів;
- ви маєте негативний ПЛР-тест – термін дії документа складе 72 години з моменту взяття зразка;
- ви перехворіли на COVID-19, а інформація про це внесена до електронної системи охорони здоров’я – термін дії документа складе 180 днів з моменту отримання лабораторного підтвердження.
У документі також будуть зазначати ім’я та прізвище власника, паспортні дані, інформацію про лікаря, який вносив відомості про вакцинацію, хворобу або тестування.
Щоб отримати COVID-сертифікат після вакцинації, потрібно завантажити додаток Дія, дати згоду на передачу даних і пройти верифікацію. Після цього в телефоні з’явиться електронна версія цього документа.
Паперової версії документа ще немає. У МОЗ зазначили, що пізніше її можна буде отримати у сімейного лікаря або в центрах надання адміністративних послуг.
Важливо. Інформацію про щеплення або наявність імунітету будуть брати з вашої електронної картки в системі eHealth. Її заповнює сімейний лікар. І якщо він забув внести відповідні дані, потрібно спочатку з’ясувати питання з лікарем – інакше COVID-сертифікат ви просто не зможете отримати.
Довідка, сертифікат, паспорт – як не заплутатися?
COVID-сертифікат – не єдиний документ, який видають вакцинованим громадянам.
Після щеплення кожен отримує довідку – це паперовий документ, який підтверджує факт вакцинації. Він не дає права для виїзду за кордон і діє тільки на території України.
Ще є «внутрішній» сертифікат. Ідея влади така: якщо в країні знову введуть локдаун, то власники таких документів зможуть отримати певні преференції – відвідувати спортзали, басейни, концерти, кінотеатри.
Також існує Міжнародне свідоцтво про вакцинацію. Його не треба плутати з COVID-сертифікатом, проте воно також є документом міжнародного зразка. Цей документ видає сімейний лікар після отримання 2 доз вакцин. Термін дії виданого в Україні документу – рік із можливістю продовження.
Міжнародне свідоцтво про вакцинацію, видане в Україні, визнають Угорщина, Туреччина, Болгарія, Молдова.
Україна домовляється про визнання COVID-сертифікатів
Міністерство закордонних справ веде переговори з усіма європейськими країнами, в тому числі і з Грузією, Туреччиною і Мальтою з приводу визнання українських ковід-сертифікатів. Також йде робота з Кіпром і Францією. Про це повідомив речник МЗС Олег Ніколенко.
Угорщина – перша країна ЄС, яка визнала український сертифікат вакцинації. З 11 червня 2021 року Україна та Угорщина взаємно визнають сертифікати про вакцинацію одне одного, що дозволяє громадянам подорожувати з національними сертифікатами про повну вакцинацію.
Україні не уникнути вторгнення штаму «Дельта»
У Центрі громадського здоров’я заявляють, що це лише питання часу, – коли штам коронавірусу «Дельта» з’явиться в Україні у повному масштабі.
Як повідомила завідувачка відділу організації епідемнагляду Центру громадського здоров’я України Оксана Кошалко, штам «Дельта» до кінця літа буде циркулювати на території всіх країн Європи.
«Протиепідемічних заходів, специфічних до штаму «Дельта», не існує. Це такий самий вірус SARS-CoV-2, як «Альфа», «Бета» і «Гамма», тому заходи ті ж самі: носити маски, дотримуватися фізичної дистанції не менш як 1,5 м та правил особистої гігієни (не треба забувати мити руки, обробляти їх антисептичними засобами), і однозначно вакцинуватися», – наголосила вона.
За словами фахівчині, наявні вакцини від коронавірусу, за результатами досліджень британських вчених, дієві й проти штаму «Дельта». Ефективність наявної вакцини трохи менша, ніж для штаму «Альфа», але вакцина «однозначно захищає».
Прищеплювати дітей молодше 12 років не будуть
Світ поступово переходить до вакцинації проти коронавірусу дітей. Діти вважалися найбільш маловразливою до інфекції групою, але з появою нових штамів вакцинувати вирішили й їх. Це питання вирішується також в Україні.
В Україні буде дозволена вакцинація дітей від 12 років, які не мають протипоказань, супутніх захворювань і належать при цьому до групи ризику. На цей час для вакцинації дітей схвалена вакцина Pfizer Comirnaty. Про це розповіла медичний експерт UNICEF Катерина Булавінова.
«Вакцинувати дітей від коронавірусу дозволили препаратом Pfizer. Це вже роблять в США, Канаді, Ізраїлі та деяких країнах ЄС. Молодше 12 років, наскільки мені відомо, поки ніхто не вакцинує», – повідомила вона.
Читайте також: У Запоріжжі знищують небезпечні алергени