У Запоріжжі відгуляли Масляну. Свята відбувалися загальноміські, районні, студентські та козацькі. Урочисті заходи проходили у будинках дитячої та юнацької творчості, дитячих будинках, інтернатах та навіть у місцях позбавлення волі. Усі їли млинці, прощалися із зимою та зустрічали весну.



Так, 24 лютого, традиційно біля другого корпусу ЗНУ відбулася студентська Масляна. Цього разу студенти Запорізького професійного торгово-кулінарного ліцею напекли 400 млинців з сиром, картоплею, яблуками та грибами, а виручені кошти молодь вирішила направити до фонду дитячого будинку “Сонечко”.
Головне міське свято відбулось у суботу, 25 лютого, на площі Маяковського. Проводжати зиму тут зібралося майже 1,5 тисячі осіб. Привітати городян із святом завітали представники міської влади. Міський голова Олександр Сін побажав присутнім здоров’я, доброго настрою та разом із іншими спробував млинців. Також перед городянами виступив архієпископ Запорізький та Мелітопольський Лука.
Традиційно “зима” передала свої ключі “весні”, творчі колективи міста подарували городянам концертну програму, після чого на площі спалили опудало зими.
У Заводському районі також відбулося загальноміське фольклорне свято на базі Будинку дитячої та юнацької творчості. У заході взяло участь 26 творчих колективів міста та понад тисячі обдарованих школярів. Гостей свята пригощали гарячим чаєм, бубликами та млинцями. У фойє закладу організували виставку дитячих робіт, а на подвір`ї водили хороводи, співали пісні та палили опудало зими.
Масляну у Запоріжжі відсвяткували в кожному районі міста. Цікаво свято пройшло на острові Хортиця. Тут підготувалися добре – напекли понад 5 тисяч млинців: з повидлом, сиром, капустою, м’ясом та сьомгою. Запоріжці не тільки поїли млинців та спалили опудало, але й проводили різноманітні конкурси для дітей та дорослих. Тут працювали творчі майстерні, гості свята купували сувеніри.
Крім того, біля 700-річного запорізького дуба на честь свята відбулися змагання “лава на лаву”, після чого учні спортивної школи “Спас” продемонстрували свої навички у бойових мистецтвах. Для городян були приготовлені традиційний козацький куліш (маленька тарілка коштувала 5 гривень, велика – 10) та млинці (без наповнювача – 1 гривня, з наповнювачем – 5 гривень за штуку).
Запоріжці зарядилися позитивом та добрим настроєм – попереду тепла Весна із своїми святами та подіями.
Фото Володимира ШЕРЕМЕТА