Мери українських міст вимагають від Уряду фіксованих тарифів на електроенергію

На засіданні Правління Асоціації міст України, яке відбулось у Києві, було прийнято звернення. Мери міст України закликали Уряд встановити фіксований тариф на електрику для бюджетних установ і комунальних підприємств. У роботі Правління брали участь і керівники місцевого самоврядування Запорізької області. Чого вимагають громади – в матеріалі «Запорозької Січі».

Асоціація міст України, яка об’єднує в своїх лавах майже тисячу громад сіл, селищ і міст України, вимагає встановити фіксований тариф на електрику для бюджетних установ і комунальних підприємств, які утримують об’єкти критичної інфраструктури міста.

– Стрімке зростання цін на електрику та її постачання зумовлює критичне збільшення видатків місцевих бюджетів на забезпечення електро­енергією об’єктів соціальної сфери – закладів освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення, – наголосив Голова АМУ, міський голова м. Київ Віталій Кличко. – У 2021 році органи місцевого самоврядування витратили на електроенергію для бюджетних установ майже 2,5 млрд грн, що на 40% більше, ніж у 2020 році. Хоча надання послуг з освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення є делегованими державою повноваженнями.

Така ситуація призводить до скорочення фінансування інших життєво важливих видатків органів місцевого самоврядування. Громади вимушені скорочувати чи припиняти фінансування інфраструктурних проєктів. Крім того, через збільшення ціни електрозабезпечення виникла загроза безперебійному функціонуванню об’єктів критичної інфраструктури – комунальних підприємств, що надають послуги з централізованого водопостачання, кажуть міські голови.

Для забезпечення належного надання органами місцевого самоврядування послуг з освіти, охорони здоров’я та соціального захисту, централізованого водопостачання Асоціація міст України закликала Уряд забезпечити встановлення фіксованого тарифу протягом бюджетного року, за яким постачальник надаватиме електроенергію для бюджетних закладів та установ соціальної сфери, а також комунальних підприємств, які утримують об’єкти критичної інфраструктури.

Відповідне звернення до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля схвалило Правління Асоціації міст України на засіданні 10 грудня.

Нагадаємо, однією з нагальних проблем, яку, об’єднавшись, вирішували представники місцевого самоврядування України, було питання збалансування тарифів на тепло та витрат теплокомуненерго через ринкову ціну газу. В результаті було підписано Меморандум щодо врегулювання проблемних питань в опалювальному сезоні 2021/2022 років.

Тепер представники громад очікують виконання у повному обсязі Урядом умов Меморандуму, що забезпечить тепло в оселях українців без збільшення вартості тарифів.

Так проблемним питанням і досі залишається обмеження НАК «Нафтогаз України» обсягів газу для підприємств теплопостачання, відсутність на сьогодні бюджетних компенсаторів для відшкодування стриманих органами місцевого самоврядування тарифів.

Для вирішення проблеми НАК «Нафтогаз України» має внести зміни до договорів на постачання природного газу та відкоригувати обсяги природного газу для населення та бюджетних установ, враховуючи фактичні об’єми спожитого газу в жовтні 2021 року.

Для уникнення подібних проблем у подальшому Асоціація міст України пропонує Уряду розробити та затвердити алгоритм внесення змін до договорів на постачання природного газу в частині зміни обсягів природного газу у разі їхнього фактичного перевищення. Наприклад, у випадку більш холодних місяців під час опалювального сезону.

Довідка

Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022 рр. між Кабінетом Міністрів України, НАК «Нафтогаз України», Офісом Президента України, Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» і Палатою місцевих влад Конгресу місцевих та регіональних влад був підписаний 30 вересня 2021 року.

2 грудня 2021 року Верховна Рада України ухвалила зміни до Державного бюджету на 2021 рік, (законопроєкти №6298 та №6297) якими передбачене спрямування громадам 26,9 млрд грн субвенції на погашення заборгованості з різниці в тарифах та виділення 512,3 млн грн дотації для територіальних громад, індекс податкоспроможності яких – менше 0,9.

Читайте також: Запоріжці накопичують борги за комуналку