Після декількох рейдів по ярмарку біля цирку, коли незаконно торгуючим вручалися попередження, контролюючі органи перейшли до фіксації правопорушень

Наступним кроком буде стягнення та конфіскація товарів. Минулої суботи кореспонденти «Запорозької Січі» спостерігали, як це відбувається та як реагують торговці-нелегали

ярмарка

Замість виручки – протокол

З 9 ранку працівники інспекції з благоустрою ЗМР, Вознесенівської райадміністрації, Департаменту адмінпослуг та розвитку підприємництва ЗМР, а також представники Національної поліції вийшли в рейд. Водночас із продовжуванням роз’яснювальної роботи інспектори почали складати протоколи про адміністративні правопорушення за ст. 152 КУпАП.

Як зазначив начальник інспекції з благоустрою Віталій Лисенко, мова йде про порушення правил благоустрою, захаращення територій шляхом розміщення на об’єктах благоустрою лотків, торгівлі і торгових об’єктів, машин.

– А на цій території об’єкти торгівлі і машини розміщені навіть на зелених зонах, – розповів він. – Санкція статті передбачає накладання адміністративного стягнення від 340 до 1360 грн на фізичних осіб і від 850 до 1700 грн на юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців. Усі ці протоколи розглядаються на адміністративній комісії при міськраді, запрошуються порушники, які мають змогу надати свої пояснення. Остаточний розмір стягнення визначається членами комісії. Враховується багато факторів, наприклад, чи це було перше або повторне порушення.

Офіційно

В інспекції підкреслюють, що цей ярмарок – такий само незаконний, як і стихійна торгівля на пр. Металургів, на Дудикіна, Запорізькій та ще великій кількості вулиць – це грубе порушення санітарних норм і правил благоустрою міста. Так, цей ярмарок був законним ще з початку 1990-х років, коли владою було ухвадено рішення – зважаючи на проблеми з продовольством та недостатньою кількістю місць на комунальних ринках – надати тимчасову можливість людям привозити свою продукцію сюди. Але зараз і проблем із вільними місцями на ринках немає, і продовольства вистачає. Тому першочергову функцію, яку виконував цей ярмарок, він вже давно втратив.

Банани з городу, оселедець зі ставку

Першими, відносно кого почали складати протоколи, стали ті, хто вів торгівлю товарами, які неможливо було виростити на своїх ділянках, які не є представниками фермерських господарств. Це були, наприклад, торговці бананами, апельсинами, замороженою рибою. Тому, зазначають інспектори, коли кажуть, що це ярмарок сільгоспвиробників і направлений на те, щоб люди могли саме тут торгувати своєю продукцією – то сьогодні все це не так.

ярмарка3

Учасники рейду розповідали людям, що за останній час на адресу міської влади надходить велика кількість скарг з приводу розташування на цьому місці стихійного ярмарку. Це скарги від працівників та відвідувачів державного цирку, театру юного глядача, спортивного клубу, обласної держадміністрації. Люди скаржаться, що неможливо підійти до цих об’єктів, погуляти площею, неможливо автобусами підвести людей на вистави.

– Тому зараз наша робота активізована. Торговцям пояснюється, що на всіх комунальних ринках міста є достатньо вільних місць. Ціна за погонний метр за день – від 7,10 грн. За одну торгову точку – біля 15 грн. На кожному ринку працює сертифікована лабораторія Держспоживслужби, яка бере відповідні відбори на аналізи і дає висновки про безпечність вживання м’ясо-молочної, рибної та плодово-овочевої продукції, – каже Віталій Лисенко. – Ми наголошуємо, що купувати будь-яку продукцію на стихійних ринках є небезпечним, перш за все, для здоров’я людей. І Дерспоживслужба фіксує випадки кишково-шлункових та інфекційних захворювань, спричинених продуктами, які були куплені на стихійних ринках.

Після завершення рейду головний спеціаліст інспекції Ярослав Іовов розповів, що було складено 4 адмінпротоколи. 2 з них – за торгівлю у невстановленому місці і 2 – за паркування автомобілів на елементі благоустрою – зеленій зоні. Самі порушники не заперечують того, що здійснюють торгівлю і паркують машини. Але вважають, що мають на це право – тому що ярмарок тут проходить доволі давно.

– Коли минулої середи вони приходили на сесію – деякі депутати заявили, що тут торгувати можна. Хоча вже 2 тижні, як ярмарок офіційно заборонений. Тому багато питань саме до депутатів. Вони і зараз стоять на ярмарку та спілкуються зі стихійними торгівцями, – підкреслив Ярослав Іовов. – Дуже важко ефективно працювати, коли в рейді всього 2 представники інспекції і 2 – поліції. І коли біля тебе збирається 20 чоловік, вчиняючи тиск. Не вистачає нас, не вистачає часу.

Попи Гапони кличуть знов

Відзначимо, що дехто із торговців не став чекати, доки буде складений протокол. Вже після усного попередження починав «згортати лавочку». Як, наприклад, Іван із Дніпропетровської області (промислові вироби з меблі). Він каже, що дійсно повірив словам депутата, що можна торгувати біля цирку – як і про те, що на офіційні ринки зайти неможливо. Тепер обіцяє, що буде вчиняти за законом.

ярмарка2

Кореспонденти «ЗС» поцікавилися у депутата міськради Олександра Кобзарюка, який також приїхав до початку рейду, його ставленням до того, що відбувається. Та його позицією як депутата.

– Як депутат міськради Ви начебто повинні відстоювати інтереси громади – у тому числі і фінансові. Сюди приїжджають із інших місць, заробляють гроші, увозять їх із Запоріжжя, не лишаючи податків і ринкових зборів. Мало того – за кошти громади за ними прибирають і т.п. Як дивитесь на це?

Відповідь була, м’яко кажучи, не зовсім «в тему». Але на камери…

– Тут не відбувається стихійної торгівлі і жодного порушення 152-ї статті. Це ярмарок, який мав документи і був узаконений. Тому що попередня влада ці документи надала. Це добра воля влади. Хоч щось, що вона може дати людям. А якщо ці люди підуть на ринок, то будуть зобов’язані зробити ціну таку, як там є, – така собі відповідь такого собі депутата Олександра Кобзарюка.

Після цього депутат закликав торговців «протриматися ще декілька місяців». Про те, чи буде він допомагати тим, хто йому повірить і буде «стихійщити» й надалі, сплачувати адміністративні штрафи та компенсувати конфіскований товар, промовчав. Як і про те, що всі збитки від санкцій будуть перекладені на ціну товарів – які на ярмарку й так не дешевше, ніж в інших місцях.

Цитата

Віталій Лисенко підкреслює, що вбачає певну організованість торговців на ярмарку: «Не треба приховувати, що це підігрівається деякими депутатами міської ради. Напевно, для переведення питання несанкціонованої торгівлі в політичну площину – у рік перед виборами. Торговцям наголошується, що немає вільних місць на ринках міста, що є проблемою стати туди раз на тиждень. Але, як сьогодні бачили, на будь-яку пропозицію спільно піти на ринок до директора і попросити місце – ніхто з торговців не згоджується».

Редакція «ЗС» продовжує стежити за ситуацією і знайомити своїх читачів із «новинами торгівлі».

Читайте також: Запоріжці стали частіше хворіти через неякісні продукти