Зовнішнє незалежне оцінювання – це оцінка результатів навчання, здобутих на рівні повної загальної середньої освіти. Результати ЗНО використовуються як державна підсумкова атестація (ДПА) за освітній рівень повної загальної середньої освіти та для вступу до вищих навчальних закладів на конкурсній основі.
У цьому році ЗНО має свої особливості.
-
Кожен учасник зовнішнього оцінювання має право скласти тести щонайбільше з чотирьох навчальних предметів з цього переліку: українська мова і література;
історія України;
математика;
біологія;
географія;
фізика;
хімія;
англійська мова;
іспанська мова;
німецька мова;
французька мова.
-
Для випускників загальноосвітніх навчальних закладів 2018 року результати зовнішнього незалежного оцінювання з трьох предметів будуть зараховані як оцінки за державну підсумкову атестацію (за шкалою 1–12 балів).
А саме: з української мови і літератури (частина з української мови); за вибором випускника: математика або історія України (період ХХ – початок ХХІ століття); і ще один навчальний предмет за вибором випускника (математика, історія України, англійська, іспанська, німецька, французька, мови, біологія, географія, фізика, хімія). Вибір предметів, результати сертифікаційної робіт з яких буде зарахований випускнику як ДПА, здійснюється під час реєстрації.
3. Учні професійно-технічних навчальних закладів та студенти вищих навчальних закладів І-ІІ рівня акредитації, які в 2018 році здобудуть повну загальну середню освіту, вперше складатимуть державну підсумкову атестацію з української мови (ДПА) у формі зовнішнього незалежного оцінювання.
4. Вибір предметів ЗНО. Перед початком реєстрації для участі в ЗНО 2018 потрібно визначитися з тим, яку спеціальність ви бажаєте отримати та які предмети ЗНО потрібні для вступу на цю спеціальність в обраному вищому навчальному закладі. Перелік предметів, потрібних для вступу, затверджується Правилами прийому кожного окремого вищого навчального закладу до 31 грудня 2017 року та розміщується на офіційному веб-сайті вишу. Вищі навчальні заклади визначають перелік сертифікатів ЗНО, які необхідні для вступу на кожну спеціальність, на основі фіксованого списку, запропонованого Міністерством освіти і науки України.
5. Відповідно до Умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів України, 2018 року для вступу до вищих навчальних закладів зараховуватимуть результати зовнішнього незалежного оцінювання 2016, 2017 та 2018 років. З англійської, іспанської, німецької та французької мов прийматимуть результати лише 2018 року, оскільки змінено формат сертифікаційної роботи з іноземної мови.
6. Новації тестів з англійської, іспанської, німецької та французької мов: збільшено кількість завдань та тривалість тесту (150 хвилин), додано завдання на «Розуміння мови на слух» (аудіювання, тобто прослуховування звукових фрагментів, і виконання відповідних завдань).
7. Визначення результатів ЗНО відбуватиметься експертним шляхом. Для формування рейтингового результату в шкалі 100 – 200 балів спочатку буде встановлюватися поріг «склав/не склав» для кожного з предметів тестування, тобто визначатиметься мінімальна кількість (сума) тестових балів з певного навчального предмета, отримання яких надає учаснику ЗНО право на участь в конкурсному відборі під час прийому до вишів. Учасники ЗНО, які отримають результат «не склав» не зможуть використати результати ЗНО з цих предметів для вступу до вищих навчальних закладів.
8. Терміни реєстрація для участі в ЗНО:
– реєстрація для участі в ЗНО 2018 – з 6 лютого до 19 березня;
– внесення змін до реєстраційних даних – з 6 лютого до 2 квітня.
9. Завдання для сертифікаційних робіт з математики, української мови і літератури, іспанської, німецької, французької, англійської мов, біології, історії України, географії, фізики та хімії відповідатимуть Програмам ЗНО, які затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 03.02.2016 № 77. Детально з характеристиками сертифікаційних робіт, критеріями оцінювання завдань та програми зовнішнього незалежного оцінювання з предметів ЗНО, а також демонстраційними варіантами тестових зошитів можна ознайомитися на головній сторінці сайту Українського центру оцінювання якості освіти, скориставшись розділом «Предмети ЗНО 2018» (http://testportal.gov.ua/).
10. Переклад завдань сертифікаційних робіт з історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії буде здійснюватися кримськотатарською, молдовською, польською, російською, румунською, угорською мовами.
Додаткову інформацію щодо ЗНО-2018 можна отримати на сайті Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) http://testportal.gov.ua/ або за телефоном: (044) 486-09-62 та Дніпропетровського регіонального центру оцінювання якості освіти (ДпРЦОЯО) www.dneprtest.dp.ua або за телефоном (056) 790-24-99.
Основні терміни зовнішнього незалежного оцінювання в інфографіці.