Газета «Запорізька Січ» продовжує аналізувати діяльність міської влади за різними сферами життя міста. Сьогодні візьмемося за дошкільну освіту.

Взагалі-то частка фінансування в бюджеті міста за статтею «освіта» найбільша. Це основний доказ того, що галузь є пріоритетною для міської влади. Стосовно дошкільної освіти можна сміливо казати, що у 2017 році Запоріжжя вчинило прорив у зміцненні матеріально-технічної бази і розвитку мережі дошкільних закладів. З місцевого бюджету було виділено на відкриття нових груп і придбання обладнання в дитячі сади 41,5 млн грн.

– Інвестуючи в дітей, місто інвестує в майбутнє, – завжди наголошує заступник міського голови Анатолій Пустоваров – головний відповідальний за розвиток галузі освіти в нашому місті.

Останні два роки зусилля були спрямовані на такі напрямки, як скорочення черг у дитячі садочки, реконструкція та будівництво нових дошкільних закладів та оновлення їхньої матеріально-технічної бази. До співпраці залучаються міжнародні організації. Завдяки цьому зекономлені бюджетні кошти спрямовували на більшу кількість дитсадків, оснащали їх сучасним обладнанням, інвентарем, меблями, дитячими майданчиками.Пустоваров и стройка детсад №144

В листопаді минулого року було відкрито модернізований харчоблок на базі дитячого садка №270 «Іскринка» у Шевченківському районі. Це був проект «Розвиток соціальної інфраструктури України у зв’язку зі збільшенням кількості ВПО» німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ.

За чотири місяці тут зробили повне оновлення харчоблоку, облицювали стіни та підлоги кахлем, оновили систему водопостачання та каналізації, змонтували нову вентиляційну систему, оновили та посилили електромережу, встановили систему очистки та пом’якшення води. Крім того, в харчоблок завезли слайсери, м’ясорубки, посудомийні машини, універсальний прилад пароконвектомат.

Крім вихованців садочку №270, харчоблок забезпечує триразовим якісним харчуванням 75 вихованців дошкільного закладу №100 та 50 вихованців навчально-виховного комплексу №64, в яких власні харчоблоки відсутні.

Завідуюча дитячого садка №270 Наталя Сукач повірила, що мрії збуваються.

– Мрії про новий харчоблок супроводжували нас не один рік – будівлі садочка вже 35 років, і за цей час капітального ремонту тут не було, застаріле обладнання кухні давно потребувало оновлення. Все, що зараз бачимо – це результат співробітництва міської влади із німецькими партнерами. Тепер з таким потужним оснащенням їжа готуватиметься швидше, а харчування дітей стане кращим, кориснішим, збалансованішим, – сказала вона.

Приємно відзначити, що подібного рівня проект – єдиний в Україні. І завдяки його реалізації маленькі запоріжці зараз отримують якісну та смачну їжу. Використання сучасного електронного обладнання з високим ступенем автоматизації дає змогу удосконалити технологію приготування та гарантувати дієтичність та безпечність страв для здоров’я дітей й усунути негативний вплив людського чинника.

Менеджер проекту німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ Олег Флітер на відкритті харчоблоку зазначив:

Компанія тісно співпрацює з Запорізькою міською владою. Це ще один реалізований проект, і результат ми бачимо в щасливих очах колективу дитячого садку та його вихованців. Тож ми задоволені тим, що зроблено.

Спільно з німецькими партнерами – організацією GIZ – ми запустили до роботи дитячий садок №100, а сьогодні на базі дошкільного закладу №270 відкрили сучасний харчоблок, який дозволить забезпечувати здоровим харчуванням майже 400 дітей району, – підкреслив Анатолій Пустоваров.

За його словами, все це дозволило заощадити бюджету міста 15 млн грн. Саме таку суму вклали німецькі партнери в реалізацію двох проектів. Ще близько 3,5 млн грн було виділено з міського бюджету на благоустрій та придбання необхідного обладнання, що не було передбачено проектом.

Дитсадок №100 відкрито після 20 років небуття

Майже 20 років в Шевченківському районі не працював дитсадок №100 «Гармонія». У липні 2016 року товариство GIZ та Запорізька міська рада уклали договір про співпрацю з відновлення його роботи. Фінансування на себе взяла німецька сторона і частково місто.

Сьогодні цей дитсадок один з найкращих в місті. Для його реконструкції впроваджені сучасні норми, використані якісні будівельні матеріали, застосований досвід будівництва європейських дитсадків.

В дитсадку немає харчоблоку, адже за європейськими нормами, розташовувати його в такому малому дитсадку заборонено.

Але, за словами завідуючої дошкільного закладу №100 Наталії Канцедал, це не викликає ніяких складнощів. Підвезення харчів із сусіднього садка економічно обґрунтовано, до того ж зекономлено місце, яке могла займати кухня. Простір приміщення використовується максимально для дітей.

– В нас немає актового або музичного залу, всі свята і заняття проходять в ігрових, – розповідає завідуюча. – При цьому самі ігрові займають 60 квадратних метрів – цілком достатньо, щоб в кожному з них перебували музичні інструменти і навіть облаштовані кухні для навчання навичкам приготування їжі і основам безпеки.

Дитсадок розрахований на чотири групи, дві з яких – інклюзивного типу.

Ще одна особливість, спроектована німецькими партнерами, – індивідуальний тепловий пункт. За словами завідуючої саду, завдяки ІТП економляться кошти на опалення, але найголовніше – в приміщенні завжди зберігається ідеальна температура.

Діти не повинні стояти в чергах

Ще декілька років тому, влаштувати дитину до дитсадочка було не абиякою проблемою в Запоріжжі. Міська влада системно взялася за її вирішення і результати бачимо на власні очі.

Протягом двох останніх років черги у дитячі садки поступово зменшуються рівномірно у всіх районах міста. Завдяки новим та відремонтованим закладам, відкритим додатковим групам у діючих дитсадках, та об’єктам, що були передані громаді від підприємств міста черга зменшилась в 3 рази.

– Проблема нестачі місць в дошкільних закладах міста в невдовзі буде вирішена повністю, – підкреслює Анатолій Пустоваров.