На легендарному острові Хортиця 14 жовтня відбувся VIII Всеукраїнський козацький фестиваль «Покрова на Хортиці». Це бойові мистецтва та ігри, народне мистецтво й музика, козацькі військові змагання, а також смачний куліш з ароматними узварами.
Зранку на Хортиці – місці, де свого часу писалась історія нашої славної Батьківщини, у Січовій церкві Покрови Пресвятої Богородиці, був відслужений молебень. Протягом дня працювали виставки ікон і православних хрестів «Християнська спадщина нашої землі». Просто неба на території історико-культурного комплексу «Запорозька Січ» кращі захисники країни, герої й учасники АТО з нагоди свят отримали грамоти і відзнаки.
З відкриттям фестивалю, на який прийшли сотні запоріжців і гостей міста, присутніх привітали голова Запорізької обласної державної адміністрації Костянтин Бриль, голова Запорізької обласної ради Григорій Самардак, міський голова Володимир Буряк, народні депутати України та інші.
- Вітаю всіх на запорізькій землі! Ми всі єдині, у нас всіх сьогодні є спільне свято – День захисника України, День визволення міста, День українського козацтва. І нас захищає своїм покровом-щитом Покрова Пресвятої Богородиці. Значить, ми дійсно цього гідні! Місто – це його люди. Завдяки подвигу наших земляків, що стали на захист України, у нас є свобода, вільна країна і мир. Ми самі побудуємо свою країну, місто чи село і нікому у наші справи не потрібно втручатися! Наші хлопці на сході країни зробили все можливе для того, щоб це свято було! Хочу ще раз привітати захисників України, сказати їм слова подяки. А усім добрим людям – нам з вами – бажаю миру, благополуччя, і, дай Боже, здоров’я! – зазначив Володимир Буряк.
Окремо відбулося нагородження Почесними знаками Президента України військовослужбовців і волонтерів, які зробили значний внесок у зміцнення обороноздатності України. Єпископ Запорізький і Мелітопольський Української православної церкви Київського патріархату владика Фотій вручив ордени за внесок в розвиток міжконфесійних відносин керівникам області та міста.
В патріотичній атмосфері учасники фестивалю рушили ходою до «Козацького кола», що біля Музею історії запорозького козацтва, аби показати красу нашої православної віри, укріпити нас в ній. На чолі ходи – ікона Покрови Пресвятої Богородиці.
Серед лісу, у колисці українського козацтва, гучно лунала до вечора святкова концертна програма за участю творчих колективів з усієї України. Виступили артисти академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. В.Г. Магара, козацький ансамбль пісні і танцю «Запорожці» обласної філармонії, колективи «Бунчук», «Калина», «Запорозькі козаки», «Гармонія», «Козаки-запорожці» і інші. Сумувати не доводилося!
Свій бойовий вишкіл, відшліфовані навички, показали вихованці школи козацького бойового мистецтва «Спас» та гурта історичної реконструкції «Запорозькі січові козаки». А в інтерактивній зоні «Козацький писар» можна було зробити світлину в аутентичному одязі козацької доби, кинути монетку гарному вусатому козакові на нові чоботи чи виготовити власноруч магніт із видами Хортиці на «стародавньому верстаті».
На інтерактивній туристичній виставці «Гостинне Запоріжжя» розповідали цікаві факти, наприклад, про Василівщину туристичну чи світову пам’ятку стародавньої історії – «Кам’яну Могилу» у Мелітопольскому районі. Охочі грали у шахи у козацькому стилі чи «добували оригінальну музику» на стародавніх музичних інструментах, як окарина.
А чого тільки не було на фестивалі, що пройшов під гаслом «Хортиця єднає Україну». Серед смаколиків, що готували і куштували на місці треба виділити ніжні і ароматні шашлики і домашні ковбаси, засмажені за найкращими рецептами, чай із самовару на дровах та мед питний «Сокоринський».
Майстер Микола Вовнянко розповів , що чудо-мед питний є чи не найдавнішим алкоголем, відомим в Середній та Північній Європі. Понад 20 років він займається сімейною справою і досяг високої майстерності. Вражає колекція з квіткового, липового, гречаного меду. А є з добавкою вишень, айви, настояний на калині чи на терені, зі смородиною чи малиною – на будь-який смак.
- Кожна партія є неповторною, тому що не буває двох однакових врожаїв – однакових медів за нектарним складом! – говорить він. – Так само, як виноградний сік з горілкою не є вином, так і суміш меду та горілки не є питним медом. Натуральний продукт готується виключно шляхом бродіння медового сусла! – підкреслює Микола Іванович і рекомендує з метою оздоровлення щодоби вживати 1-1,5 гр/на 1 кг ваги тіла людини питного меду. Будьте здорові!
Фестиваль «Покрова на Хортиці» не залишив байдужим нікого! Особливо людно було у містечку майстрів народного мистецтва «Запорізькі обереги». Тут можна було купити українські сувеніри, ікони та картини, справжній запорізький самовар чи одяг.
Цікаво, що рамках великого свята не менш яскраво пройшов фестиваль «Єдина родина», де національно-культурні товариства презентували свою культуру і оригінальні страви. Учасники частували гостей, а щедрі господині розповідали свої секрети приготування. Таким чином запорожці і гості міста, не залежно від віросповідання чи національності, з гарним настроєм відзначили державні свята разом з Хортицею. Запоріжжю є чим пишатися!