Осередки стихійної торгівлі продовжують бути місцями підвищеного ризику епідемічного благополуччя населення, антисанітарії та порушують благоустрій населених пунктів. Тому співробітники органів внутрішніх справ спільно з представниками місцевої влади проводять заходи з протидії незаконній торгівлі та виявленню місць її здійснення.
Щодня проводяться рейди за адресами, де процвітає несанкціонована торгівля. Сьогодні найбільша увага приділяється центральним ринкам та вулицям міста. Не секрет, що торгівля “з рук” – досить небезпечне явище. Продукція не проходить контроль якості, тому не може вважатися придатною до вживання. Торгівців-стихійників спочатку попереджають про можливі наслідки їх діяльності. Ігнорування таких попереджень призводить вже до конкретної відповідальності.
Прихильники торгівлі “з рук” облюбували місця, наприклад, у Ленінському районі Запоріжжя, на проспекті Металургів та на перехресті вулиць Дудикіна – Щасливої міста Запоріжжя. Тут співробітники органів внутрішніх справ притягують до відповідальності реалізаторів заборонених до “стихійного” продажу продуктів харчування – ковбаси, риби, молочних виробів. У Жовтневому районі міліцією проводяться заходи на вулиці Запорізькій для того, щоб завадити реалізації продуктів харчування, які швидко псуються та не пройшли перевірку. Місце підвищеної уваги правоохоронців і вулиця Анголенка, де виявляють неліцензійні сигарети та одяг.
Отже, тільки з середини березня 2012 року співробітниками запорізької міліції було проведено більше 30 рейдів з виявлення стихійних осередків. Несанкціоновану торгівлю було припинено в 26 місцях.
Стосовно порушників складено більше 60 адміністративних протоколів за ст. 160 “торгівля з рук у невстановлених місцях” КУпАП. Нагадаємо, що продаж товарів з рук на вулицях, площах, у дворах, під’їздах, скверах та в інших невстановлених місцях тягне за собою накладення штрафу від одного до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі або без такої. Така ж торгівля промисловими товарами тягне за собою накладення штрафу від шести до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі.
За статтею 156 “порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабкоалкогольними напоями і тютюновими виробами” працівниками міліції за вказаний період складено 24 адміністративних протоколи. За цією статтею адміністративного кодексу передбачено відповідальність у вигляді штрафу, розміром від п’ятдесяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі. Такі ж дії, вчинені особою, яку протягом року вже було піддано адміністративному стягненню за порушення, тягнуть за собою накладення штрафу від ста п’ятдесяти до двохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі.
Торгівля в невстановлених місцях – це протиправна діяльність. Тому працівники міліції проводять не тільки роз’яснювальну роботу, але й закликають “стихійників” припинити порушення чинного законодавства аби уникнути неприємностей та невідворотної відповідальності.
Робота міліції, місцевих органів виконавчої влади з протидії цьому явищу буде тривати до повного усунення причин і умов виникнення стихійної торгівлі та приведення до ладу вулиць та ринків міст Запорізької області.
ВЗГ ГУМВС України в Запорізькій області