Міжнародний день людей похилого віку було проголошено резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1990 року. Україна, як повноправний член ООН, підтримала ініціативу міжнародного співтовариства і з 1991 року і щорічно відзначає цей день 1 жовтня. Окрім цього, за ініціативою Ради організацій ветеранів, підтриманої указом Президента України, 26 рік поспіль цей день в нашій країні відзначається День ветерана.
Лави ветеранів об’єднують кілька поколінь людей, руками яких забезпечувався розвиток України, а разом з нею і Запорізького краю. Їхня матеріальна підтримка залишається одним з головних напрямів соціальної політики держави. Директор Департаменту соціального захисту населення ОДА Ігор Мещан розповів, як держава турбується про пенсіонерів, інвалідів, одиноких непрацездатних громадян.
-На сьогодні в Запорізькій області проживає 497,2 тисячі пенсіонерів, з них 54,9 тисяч ветеранів війни, у тому числі 16,1 тисяча учасників бойових дій, 237,8 тисячі ветеранів праці та 164,7 тисячі дітей війни.
Традиційний для Запорізької області благодійний телемарафон «Пам’ять» був проведений вже сімнадцятий раз поспіть. Започаткувати його була ініціатива обласної організації ветеранів України, яку підтримала облдержадміністрація. Марафон не має аналогів в Україні. В цьому році, попри складну ситуацію пов’язану з антитерористичною операцією, щодо участі в благодійному заході відгукнулось близько 800 фізичних та юридичних осіб. Зібрано рекордну суму внесків – понад мільйон гривень. Нинішній телемарафон пройшов під гаслом: «Пам’ятаємо – перемагаємо!».
Грошові внески накопичені на поточному рахунку обласного Фонду соціальної підтримки громадян, які потребують невідкладної допомоги. І використовуються виключно на надання адресної допомоги ветеранам війни, бійцям АТО та членам сімей загиблих.
Програма житлових субсидій
Заслужена категорія громадян – ветерани у повному обсязі користуються передбаченими законодавством пільгами та компенсаціями, у тому числі на житлово-комунальні послуги. У поточному році передбачені кошти в сумі 125,9 млн. грн., які спрямовуються на розрахунки з підприємствами та організаціями за ці суттєві для домашнього бюджету ветеранів витрати.
У зв’язку із зростанням тарифів особливого значення для людей похилого віку набула програма житлових субсидій. Наразі було впроваджено механізм спрощеного порядку надання цього виду адресної соціальної допомоги.
У поточному році за призначенням субсидії звернулося 196,7 тис. сімей. За станом на 1.08.2016 отримували субсидію на оплату житлово-комунальних послуг 226,1 тис. сімей. Серед них ветерани праці та діти війни. Сума коштів, спрямованих з державного бюджету на цю допомогу складає 1,2 млрд. грн. З настанням опалювального періоду очікується значне збільшення кількості отримувачів вказаного виду державної підтримки малозабезпечених громадян.
Одночасно з державними програмами, для забезпечення потреб ветеранів та інвалідів в Запорізькій області діє програма «Назустріч людям» на 2015 – 2019 роки з загальним обсягом фінансування понад 146,5 млн. грн. Лише на питання, які належать до компетенції органів соціального захисту населення на поточний рік виділено близько 17,2 млн. грн. На надання фінансової підтримки громадським організаціям інвалідів і ветеранів на 2016 рік з обласного бюджету передбачені кошти у сумі майже 450 тис. грн.
Зараз до вказаної соціальної програми внесені суттєві зміни, які мають за мету вирішення соціальних проблем учасників антитерористичної операції та їх сімей.
Ветерани з розумінням сприйняли вказані зміни та інші подібні нормативні документи, орієнтовані на допомогу 7 тисячам демобілізованих з фронту військовослужбовців із 11,5 тисяч молодих запоріжців, що пройшли службу в АТО.
Що зроблено у рамках програми “Назустріч людям”?
227 членам сімей загиблих ветеранів війни, які брали участь у бойових діях на території інших держав та на територіях проведення антитерористичної операції на Сході України, компенсовано вартість житлово – комунальних послуг, твердого палива та скрапленого газу на загальну суму 271,6 тис. грн.;
374 особи, серед яких ветерани війни і праці, діти війни та інваліди отримали путівки до санаторіїв Запорізької області на загальну суму близько 1 млн.966 тис. грн.;
6047 осіб, які опинились в складних життєвих обставинах, отримали адресну грошову допомогу на загальну суму понад 5,7 млн. грн;
812 учасників бойових дій у Другій світовій війні отримали щорічну грошову допомогу у розмірі 500 гривень на загальну суму 490,5 тис. грн.;
21 особі у віці 100, 105 та 110 років надано разову грошову допомогу в розмірі 500 гривень на загальну суму понад 10,7 тис. грн.;
9 обласних громадських організацій ветеранів і інвалідів отримали фінансову підтримку на здійснення своїх статутних завдань на загальну суму майже 183,8 тис. гривень.
Також вказаною програмою з обласного бюджету передбачено:
– забезпечення ветеранів війни технічними та іншими засобами реабілітації за медичними висновками – 83,6 тис. грн.;
– надання щорічної разової грошової допомоги в розмірі 300 грн. до Міжнародного дня громадян похилого віку особам, яким виповнилося 90 років і більше – 1972 тис. грн. Вказана допомога стала традиційною. Подібної акції немає ні в одній з інших областей України.
Соціальне обслуговування одиноких пенсіонерів
Особлива увага приділяється проблемам самотніх громадян похилого віку, позбавлених підтримки рідних. В містах та районах діють 25 територіальних центрів соціального обслуговування пенсіонерів і одиноких непрацездатних осіб. Ними впродовж року обслуговується близько 37 тисяч громадян, серед яких майже 8 тисяч ветеранів війни та членів їх сімей. Працівники відділень соціальної допомоги двічі на тиждень надають різноманітні (близько сорока видів) послуги самотнім непрацездатним людям, це – приготування їжі, прибирання приміщень, обробка присадибних ділянок тощо. В структурі зазначених терцентрів 34 відділення соціального обслуговування вдома, якими обслуговується понад 15 тис. осіб, з них близько 160 в стаціонарних відділеннях для постійного проживання.
В соціальній сфері області функціонують 11 комунальних стаціонарних установ (будинків-інтернатів). В них перебуває на повному утриманні 2,8 тис. громадян, у тому числі людей похилого віку та ветеранів. Реалізуються заходи щодо збільшення кількості місць в цих інтернатних установах у відповідності до потреб області. Їх мешканцям створені комфортні, максимально наближені до домашніх умови, забезпечене якісне чотириразове харчування, у тому числі дієтичне, надається кваліфікована медична допомога, організовано змістовне і цікаве дозвілля.
З нагоди Міжнародного дня громадян похилого віку, Дня ветерана зазначені установи відвідають представники органів влади, профспілок, підприємств, громадських організацій та об’єднань, студенти, школярі. В них відбудуться концерти, святкові обіди тощо.
Не старіють душею ветерани
Соціологи відзначають зростання серед осіб поважного віку активного способу життя. В значній мірі цьому сприяє згуртованість громадян цієї категорії. Вони об’єднуються в ветеранські організації, консолідуються завдяки діяльності таких закладів соціальної сфери, як територіальні центри соціального обслуговування. На базі вказаних центрів діють «Університети третього віку», налагоджена клубна робота за інтересами, працюють гуртки, театральні групи, вокальні колективи. Активний спосіб життя допомагає пенсіонерам вирішувати багато складних питань, формує їх світосприйняття, поліпшує самопочуття, розкриває здібності. Зараз, у зв’язку з подіями в Донецькій та Луганській областях, проведенням антитерористичної операції спостерігається підйом патріотичного руху серед ветеранів, які проявляють постійну турботу щодо захисників Батьківщини, допомагають сім’ям примусових переселенців.
В рамках відзначення Міжнародного дня громадян похилого віку, Дня ветерана 28 вересня об 11.00 у 300 залі облдержадміністрації відбудеться зустріч-вшанування активістів ветеранського руху, представників ветеранських об’єднань з керівниками обласної державної адміністрації, обласної ради, Запорізької міської ради та громадських організацій.