У середу відбулося чергове спільне виїзне засідання міського голови Олександра Сіна з депутатами постійної комісії з питань екології Запорізької міськради. У засіданні взяли участь також директор департаменту економічного розвитку міської ради Наталія Новак та начальник управління з питань екологічної безпеки міської ради Гліб Золотарьов. Мета візиту – перевірка виконання природоохоронних заходів підприємством “Запорізький завод зварювальних флюсів та скловиробів”.
На сьогоднішній день “Склофлюс” – один з найбільших світових виробників зварювальних плавлених флюсів, найбільший в Україні виробник силікату натрію розчинного та скляного посуду.



Міський голова разом з депутатами ознайомився з виробництвом зварювальних флюсів, світлотехнічного скла, силікату натрію розчинного. Так, на підприємстві працюють автомати з виробництва скляного посуду, що дозволяє щомісяця випускати три мільйони скловиробів (тарілки, чашки, склянки, фари і підфарники). Значна частина продукції експортується в Росію, Італію, Великобританію, Німеччину, Казахстан, Білорусь, Болгарію, Грузію, Латвію, Узбекистан.
Як розповів голова правління, генеральний директор ВАТ “Запоріжсклофлюс” Микола Осипов, сьогодні на підприємстві працюють 550 робітників, середня зарплата працівників – 3700 гривень.
Число стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферу складає 93 одиниці, у тому числі: організованих – 74, з них оснащених газоочисними установками – 18 штук (основне технологічне обладнання).
За даними управління з питань екологічної безпеки міськради, основні забруднюючі речовини, які викидаються у атмосферне повітря від стаціонарних джерел на підприємстві: речовини у вигляді суспендованих твердих частинок, не диференційованих за складом, сірчаний ангідрид, двоокис азоту, оксид вуглецю, фтористий водень, манган.
Обсяги викидів забруднюючих речовин зі стаціонарних джерел склали: у 2008 році – 387,17 тонни, у 2009 році – 379,19, у 2010 році – 354,25, у 2011 році – 370 тонн (без парникових газів).
Згідно зі статистичними даними, внесок ПАТ “Запоріжсклофлюс” у забруднення атмосферного повітря складає до 0,32 відсотка від загального викиду в атмосферу в Запоріжжі від стаціонарних джерел. На даний час підприємство займає 11 місце по кількості валових викидів у обласному центрі.
Під час виконання у 2006 році Інститутом гігієни та медичної екології ім. О.М.Марзеєва науково-дослідної роботи “Здоров’я населення як показник екологічних ризиків” ПАТ “Запоріжсклофлюс” не увійшло до переліку підприємств, які були визначені інститутом як необхідні для оцінки ризику для здоров’я населення від забруднення атмосферного повітря в цілому по місту.
На підставі інвентаризації викидів шкідливих речовин у 2007 році підприємство провело індивідуальну оцінку ризику здоров’ю населення міста Запоріжжя. Згідно з договором дослідження були виконані Інститутом гігієни та медичної екології ім. О.М.Марзеєва та ТОВ “Центр оцінки екологічних ризиків”. Згідно з висновком державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 29.12.2008 № 02–22/767 викиди забруднюючих речовин зі стаціонарних джерел ПАТ “Запоріжсклофлюс” не створюють неприйнятних для здоров’я населення рівнів ризику та не потребують проведення додаткових природоохоронних заходів.
Незважаючи на це на підприємстві не забувають і про виконання природоохоронних заходів. Так, у 2011 році було встановлено сучасне газоочисне устаткування на печі № 2 з виробництва силікату натрію (цех виробництва флюсів). Згідно з проектом подібне обладнання повинно скоротити викиди шкідливих речовин в атмосферу приблизно на 50 тонн у рік.
“На цьому виконання екологічних заходів ми припиняти не збираємося. Тепер у планах будівництво сучасної газоочистки на печі № 3 в цьому ж цеху”, – зазначив Микола Осипов.
Міський голова Олександр Сін зазначив, що хоча “Запоріжсклофлюс” не відноситься до підприємств, виробництво яких загрожує здоров’ю запоріжців та навколишньому середовищу, все ж таки керівництво заводу приділяє велику увагу реалізації природоохоронних заходів.
Міський голова також висловив думку, що заслуговує поваги політика підприємства, спрямована на соціальний захист своїх працівників. Це стосується, наприклад, забезпечення працюючих на заводі і членів їх сімей оздоровчими путівками.
Голова комісії з питань екології Людмила Завгородня підкреслила, що у екологів немає претензій до реалізації природоохоронних заходів на ПАТ “Запоріжсклофлюс”.
“Великий внесок у вирішення цього питання належить Миколі Осипову, який завжди уважно ставиться до пропозицій, внесених депутатами екологічної комісії”, – зазначила Людмила Завгородня.