У Запоріжжі за декілька років з’явилося чимало цікавих та важливих арт-об’єктів
«Запорозька Січ» пригадала найяскравіші з них.
Мурали
Картина-гігант на Набережній
У 2016 році уздовж автомобільної магістралі на Набережній двоє запоріжців намалювали яскравий мурал, таким чином перетворивши сіру будівлю теплопункту на арт-об’єкт. Він привертає увагу як запоріжців, так і гостей міста. Барвисті тропічні тварини, квіти і жираф, що катається на рожевому кабріолеті, – саме таку незвичайну картину можна побачити на Набережній, недалеко від кільця «Дубового гаю». До речі, загальна площа малюнків приблизно 160 кв. м. Для створення картини творцям знадобилося 130 балончиків різнобарвної фарби, та, звісно, багата уява.
Слон і метелик – талісмани міста
У 2018 році в Запоріжжі завершили роботу над муралом із зображенням слона з вухами у вигляді крил метелика і метелика з крилами у вигляді слонячих вух. Яскравий блакитний слон прикрашає будинок № 18 по вул. Глісерній біля «Дубового гаю».
Мурал створили в межах проєкту «City Face», основна мета якого – показати, що Запоріжжя – творче місто. Так, у художників виникла ідея намалювати слона, який дивиться на метелика і уявляє, що він вміє літати. Автори муралу впевнені, що це не просто красивий арт-об’єкт, а й талісман Запоріжжя.
Мистецтво для митців
Протягом минулих років у Запоріжжі на фасадах 4 шкіл естетичного виховання художники з різних міст України створили яскраві мурали, які передають дух мистецтва. Загалом в проєкті було задіяно четверо художників. Нові арт-об’єкти з’явилися на фасаді школи мистецтв №3 та музичних шкіл №1, №2 і № 8. Ініціатором цього проєкту виступив департамент культури і туризму Запорізької міськради, в межах більш глобальної ініціативи «Сучасне мистецтво для покоління Z».
Подарунок для містян
Мурал, присвячений 250-й річниці Запоріжжя, з’явився на фасаді будинку на пр. Соборному, 60. Це стилізований портрет історика та громадського діяча Якова Новицького. На муралі зображено і Хортицю, і панораму міста з сучасними будівлями. Стріт-арт об’єкт у нашому місті створив відомий американський художник родом з Києва.
Скульптури
Дружба
В оновленому сквері Олександрівського району реконструювали скульптуру піонерів, яка колись й дала народну назву цьому скверу. Її відродили за шаблоном елементів, які збереглися, та з раніше виконаних фотознімків композиції. На постаменті розташовано п’ять фігур, що символізують єдність п’яти континентів.
Торгові ряди на Базарній площі
У 2020 році новою історичною інсталяцією стала і археологічна знахідка – сходи 1873 року до лавки Нижнього Гостиного ряду торгових рядів, які колись розташовувались по вулиці Поштовій. Історичні залишки були виявлені під час виконання земляних робіт на території під час реконструкції у сквері Піонерів. Над знахідкою встановили спеціальне захисне скло, для того, щоб кожен охочий зміг на власні очі побачити куточок Старого Олександрівська.
Пам’ятник батькам
У 2018 році в сквері Театральному з’явилася нова скульптура – Пам’ятник батькам. Вона являє собою літню пару, яка сидить на лавці з собачкою біля ніг. Скульптор Борис Чак, щоб надати скульптурі ефект старовини, пофарбував композицію в золотисто-бронзовий колір. За два роки існування вандали тричі пошкоджували скульптуру: двічі крали фігуру собаки, і навіть відірвали частину ноги пенсіонера. Всі рази фігуру ремонтували, і вона до сьогодні радує око містян.
Пам’ятник Героям Чорнобиля
Відкриття пам’ятника стало довгоочікуваною і важливою подією для запорізьких ліквідаторів та членів їх сімей. Вони десятиліттями оббивали пороги влади з проханням встановити відповідний меморіал як символ героїзму чорнобильців. Міський голова Володимир Буряк тоді підтримав ініціативу чорнобильців. Спільно з міською владою представники від громадських організацій прийняли рішення, де буде встановлений і як виглядатиме новий пам’ятник. І у 2018 році у самому центрі міста на проспекті Соборному відкрили меморіал, який нагадує усім про подвиг і героїзм людей, що брали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Читайте також: У Запоріжжі обирають найкращій проєкт пам’ятника захисникам України