Балкон, гараж та підвал легко обладнати функціональними поличками для зберігання усіх необхідних речей

Незважаючи на нові тренди в будівництві та меблюванні житла, де намагаються якомога краще використати кожен квадратний метр квартири, балкон найчастіше так і залишається місцем для складування непотрібних і сезонних речей. Те ж саме можна сказати і про гараж, який часто-густо завалено речами, які шкода викинути, а покласти нікуди. Тож зробимо для них полки та стелажі власними руками

Вибір матеріалу для полиць

Щоб балкон став не тільки практичною, але і красивою частиною квартири, необхідно ретельно продумувати вибір матеріалів для обробки і створення поличок.

По-перше, матеріал і дизайн полиць і шафок повинен підходити до дизайну балкона – це додасть стилю і затишку приміщенню (хоча частіше ми робимо з того, що є під рукою – наприклад, зі старих меблів). По-друге, для відкритих балконів слід вибирати тільки водонепроникні матеріали, зовнішній вигляд яких не страждає через різні погодні умови. Найбільш популярні варіанти матеріалів за ступенем складності монтажу: дерево, пластик, метал.

Робимо полиці та стелажі

Володіючи певними навичками і набором інструментів, ви зможете монтувати полки з різних матеріалів на балконі самостійно. Головне в цій справі – не помилитися з вимірами і ретельно продумати конструкцію. Також враховувати навантаження на бічну стіну балкона. Полиця буде закрита з 3 боків, тож з’являється можливість без проблем розміщувати на ній різні предмети.

Стелаж теж може бути виконаний з різних матеріалів – дерева або металу. Вибір залежить від бюджету і особливостей балкона. Дерев’яні стелажі і полиці підійдуть для засклених ізольованих балконів, а ось для відкритих краще обирати такі матеріали, як метал і пластик. За наявності зварювального апарату і вміння працювати з ним, стелаж можна виготовити з металевого профілю або труб, а самі полиці – з ДСП. Експлуатаційні характеристики у цього матеріала краще, а тому, такий стелаж можна пофарбувати і поставити на відкритому балконі.

Вбудовані шафки

Принцип виготовлення вбудованих шаф схожий на принцип складання стелажа, але каркас повністю кріпиться до стіни, і передня його частина закривається рейками або вагонкою. Їх можна виготовити з дерева або з пластику. Останній переважно завдяки хорошій зносостійкості і довговічності, але пластикові панелі більш крихкі і менш естетичні. Для облаштування теплого ізольованого балкона краще вибирати дерево.Полицi_на_балконi

Вбудовані полки і шафки можна закрити дверцятами (в різних варіаціях), завісити красивою тканиною, комбінувати їх із відкритими або навісними полицями.
Шафки можна організувати в просторі під підвіконням балконного вікна, при цьому у бічних стін залишиться місце для інших видів полиць.

Автор цих строк, наприклад, зібрав шафу та тумбу на балконі з колишніх меблів, які стояли раніше у спальні та у вітальні. Хоча столяром ніколи не був.

Переходимо в гараж

Для автолюбителів гараж часто стає другою домівкою. Крім основного призначення – зберігання автомобіля, гараж використовується і для ремонту машини, і для ремонту інструментів та побутових приладів, і для інших цілей. Сюди ж зазвичай зносяться вже непотрібні речі, старі меблі, які шкода викидати, якісь побутові прилади, що потребують ремонту, старі велосипеди, надувні човни і таке інше. Перелік мотлоху у кожного свій, але, з часом його вже стільки, що виникають складнощі при заїзді і виїзді автомобіля.

Як показує практика, стелаж залишається найкращим варіантом для зберігання інструментів, запчастин і решти гаражного інвентарю. З наявних видів стелажів розрізняють: стаціонарні, збірні, пересувні та обертові. Бажано залишити відстань між стелажем і машиною не менше 80 см, щоб мати вільний доступ до полиць, а також для запобігання автомобіля від можливого падіння з полиць важких предметів.

Як же зробити стелаж для гаража своїми руками? Спершу треба визначитись із його розмірами. Звичайно, висота обмежується стелею, довжина на ваш смак, а ширина полиць, тобто відстань між вертикальними стійками, зазвичай робиться близько 1-1,5 м. Глибина полиць варіюється від 30 до 60 см, в залежності від ваших індивідуальних уподобань. Їхня висота може бути різною, наприклад, найвищу можна зробити приблизно 30 см від стелі для зберігання невеликих і легких предметів. Середні полки – до 60 см висотою, а нижню збільшити до 1 метра, щоб помістилися великі речі і важкі запчастини. Для побудови стелажа краще використовувати міцні і надійні матеріали, здатні витримувати великі механічні навантаження.

Побудова міцного стелажа

Інструменти, які потрібні для виготовлення металевого стелажа з дерев’яними полицями: лінійка, рівень, рулетка, болгарка, зварювальний апарат, будівельний олівець, ручна пила, малярська щітка, дриль, молоток, викрутка, плоскогубці. З матеріалів знадобляться: метал для стійок (металевий прут або труба), металеві куточки, дошки для полиць або товсту фанеру (ДСП), електроди для електрозварювання, ґрунтовка для металу і фарба, дюбелі і кронштейни (якщо плануєте кріпити стелаж до стіни). Адже щоб стелаж був більш стійким, вертикальні стійки кронштейнами кріплять саме до стінки гаража.Таким_маe_бути_гараж

Як не дивно, але найскладніше у виготовленні стелажів для гаража – це планування і детальне продумування, де і як повинні бути розміщені інструменти, запчастини, лакофарбові матеріали, старий мотлох, щоб все було під рукою і не заважало роботі. Ну і звичайно, витримати необхідні розміри та кути нахилу конструкції. Після того, як буде зварена металева основа, необхідно добре її проґрунтувати, а потім пофарбувати для захисту від іржі. За розміром полиць вирізати дерев’яні дошки чи зробити їх з товстої фанери або ОСБ. Потім теж пофарбувати і зібрати цілком конструкцію.

Ще простіше збираються дерев’яні стелажі в гаражі. Для їх установки необхідно забетонувати в підлогу і стіну куточки №50 і висотою 10-15 см. Саму опорну конструкцію виготовляють з бруса 75-100 мм. Якщо нижню полицю підібрати під розмір діаметру шин автомобіля, таку конструкцію можна використовувати в гаражі як стелаж для коліс.

Підвісні полиці теж не завадять

Перед тим, як приступати до установки полиць, обов’язково слід покрити в цьому місці стіни тиньком. Це запобіжить скупченню великої кількості конденсату і зробить стіни набагато привабливішими.

Монтуючи таку полицю, слід пам’ятати, що вона не здатна витримати велике навантаження, на відміну від стелажів, встановлених на підлозі. Максимальна вага вантажу, розміщеного на навісній полиці – 15 кг на 1 метр довжини. Висота полки залежить від зросту господаря гаража, бажано, щоб вона була йому до підборіддя, інакше працювати буде незручно.

Кріплять відкриту полицю за вушка, розташовані по краях. За допомогою перфоратора в стіні висвердлюють отвори, які в 2-3 рази перевищують глибину тиньку. У них забивається дюбель із пластику або дерев’яний кілок.

Спускаємось у підвал

Тут теж вам не завадять ані стелажі для консервації та ящиків з овочевою продукцією, ані навісні полиці для порожніх банок, склянок. Але враховуючи підвищену вологість підвального приміщення, всі ці дерев’яні та металеві конструкції потрібно ще ретельніше покрити ізолюючими засобами.

Існує багато видів полиць і стелажів, до яких їх можна кріпити. Наприклад, якщо ви хочете прикріпити дерев’яну полицю до залізного стелажа, то це краще зробити за допомогою дрилі і куточка. Залізний кут встановлюється під полицю, де одна його сторона кріпиться до площини полки, а інша – до площини стелажу. Залізну полку можна прикріпити таким же методом або просто приварити електрозварюванням.

Можна використовувати посередині ще розтяжки, щоб полки довжиною в 2 м і більше не прогиналися під великою вагою банок з консервацією. Для цього розтяжку кріплять до стіни чи стелі.

Загалом, якщо ви людина «з руками», то, як бачте, у вас знайдеться робота з удосконалення вашої території від балкона квартири до підвалу гаража. Тож, до праці, земляки.

Читайте також: Що треба знати про борщ