Якщо вам здається, що за грандіозним успіхом вашого улюбленого актора або співака стоїть природний талант і фантастична удача, то ви глибоко помиляєтесь

Швидше за все, ця людина витратила багато часу, щоб стати краще, впевненіше, виразніше. І мало хто замислюється, що вміння виступати стає в пригоді не тільки акторам, а й всім, хто так чи інакше має презентувати себе. Будь-яке вміння – це нескінченна робота над собою. Які практики найбільш продуктивні, і чи можна займатися вдома? «Запорозька Січ» шукала відповіді на ці питання.

Акторська майстерність як нова йога

Зняти психологічний блок та набути впевненості допоможуть справи з йоги, їх ставлять в самий початок тренувань з підвищення впевненості, тому що заняття на розслаблення одночасно розігрівають м’язи. Завдяки їм людина перестає нервувати і починає контролювати власне тіло. Більшість справ засновані на розслабленні та знятті затисків, як тілесних, так і психологічних. Навіщо це потрібно? Якщо ви коли-небудь бачили, як актриса на сцені непритомніє, то, напевно, у вас виникало питання, чому їй вдається не травмувати себе при падінні. Річ у тім, що завдяки регулярним тренуванням тіло стає пластичним і м’яким, тому під час падіння актор не вдаряється об поверхню, а «сповзає» на неї, не травмуючись. Ви скажете, що вам не доводиться падати навмисно, тож навіщо розвивати володіння тілом? По-перше, тому, що розслаблене тіло дозволяє вам мати більш впевнений вигляд, а, як відомо, впевнені в собі люди привертають до себе увагу. Це корисно як в роботі, так і в особистому житті. Тож, вчімося розслабляти своє тіло.

Як це робити. Звільніть територію на підлозі і постеліть килимок. Ляжте на спину і знайдіть комфортну позицію, тільки не можна перехрещувати руки та ноги. Заплющіть очі, глибоко вдихніть і подумки «обмацайте» своє тіло, тобто уявіть, як ви торкаєтесь себе з низу доверху. Головне уявляйте все детально, дихайте при цьому рівно. Потім розслабте тіло: почніть зі ступней лівої ноги і поступово підіймайтеся вище, поки не досягнете голови. Зробити це не так просто, як написано, тому візьміть стільки часу, скільки потрібно саме вам. Механізм вправи нагадує медитацію, тому її можна регулярно робити вранці, відразу після пробудження.

Танці – одне з найбільш розкутих і пластичних мистецтв в історії. Тому, не вийде обійти його стороною, якщо ви дійсно хочете до кінця зняти затиски в тілі. Поставте таймер на 15 хвилин, встаньте перед дзеркалом і танцюйте. Ви можете рухатися як завгодно, змішуючи різні жанри, сповільнюючись або прискорюючись. Якщо у вас немає психологічного бар’єру перед оточуючими, то ви можете робити те ж саме в присутності друзів або рідних. Ця вправа обов’язково дасть результати, якщо повторювати її щодня.

Уявний друг

Звучить як абсолютна маячня, але насправді ця практика дуже корисна для тих, кому складно розкриватись навіть із близькими людьми. Якщо вам складно утримувати постійно перед очима людський образ, то просто сядьте або встаньте перед дзеркалом і почніть спілкуватись із відображенням. Розкажіть абстрактному співрозмовнику те, чим не можете (поки що) поділитись з іншими. Таким чином ви подолаєте словесний бар’єр, і діалоги з реальними людьми будуть складатися набагато легше.

Включаємо фантазію

Робота актора на 50% складається з постійного включення у вигаданий світ. Для того, щоб органічно існувати на сцені, актор повинен вміти переносити сюжети з літератури в реальне життя. І знову ж таки ви запитаєте – навіщо це тим, хто не грає на сцені? Навіть якщо забути відому фразу Шекспіра про те, що все життя і є гра, то повідомляємо, що практики імпровізацій стимулюють розвиток мозку та дозволяє вам легше реагувати на сюрпризи долі.

Попросіть друзів написати на листку паперу будь-яку професію, максимально далеку від тієї, якою ви займаєтесь зараз. Подивіться, яка роль вам випала, і починайте розповідати про своє життя так, немов ви вже працюєте електриком, перукарем, сучасним художником або дизайнером інтер’єрів. Нехай друзі ставлять вам додаткові складні запитання, які будуть постійно «оновлювати» ваше оповідання і деталізувати його. Це дозволить вам, наприклад, на презентації свого проєкту або свого вміння легко доносити потрібну інформацію.

І ще один спосіб розвити себе. Уявіть, що у вас на руках сидить якась екзотична тварина, яку категорично не можна спускати з рук на підлогу. Тваринка може бути великою, як кенгуру, може бути колючою, як дикобраз або, м’якою і, одночасно, небезпечною, як кошеня гепарда. Спробуйте найбільш правдоподібно показати рухи тварини на ваших руках і не забувайте про те, що глядач повинен правильно визначити, яку саме тваринку ви тримаєте.

Уважність у дрібницях

Увага здається дуже раціональним явищем, що залежить від роботи головного мозку, хоча найвідоміший практик і теоретик театру – Костянтин Станіславський – писав, що, на його погляд, увага знаходиться не в голові артиста, а в районі «сонячного сплетіння». Увага необхідно для того, щоб артист вмів правильно вибирати з матеріалу найважливіші і кульмінаційні точки, а ще з ходу вловлювати настрій публіки. Визначивши негативну реакцію глядача, актор може вплинути на хід вистави в кращий бік. В роботі або презентації себе потенційному партнеру – теж саме.

Тож пропонуємо перейти до практики в розвитку уваги. Згадайте Цезаря, який умів робити кілька справ одночасно. Уважний артист повинен вміти те ж саме. Тому спробуйте занурити себе в таку ситуацію: почніть грати в шахи або шашки, включіть пісню з незнайомими словами і спробуйте час від часу відповідати на повідомлення від друзів. Коли будете тренуватися, запросіть кого-небудь спостерігати за вашим успіхом і давати зворотний зв’язок. Це дуже важливо, тому що з першого разу зробити ідеально кожне з цих справ, звичайно, не вийде.

Вправи для дикції

Очевидно, що для виступів та презентації себе потрібна хороша дикція, над якою потрібно працювати щодня. Тут знову можна звернутись до Станіславського, який говорив, що красива мова повинна бути не просто навичкою, а частиною особистості людини, наче вона була у неї від народження. Це означає, що розмовляти правильно і добре потрібно не тільки на публіці, але і за чашкою кави з другом. Причому дикція – це не просто правильна і гучна вимова слів вголос, а й уміння володіти інтонаціями, привернути увагу глядача за допомогою своєї мови.

Педагоги зі сценічного мовлення радять починати тренування дикції з вправ по артикуляції. Артикуляція необхідна для того, щоб вміти чітко і правильно вимовляти окремі звуки мови. Одна із вправ на дикцію полягає в тому, щоб вимовляти складні літерні сполучення, які в побутовому житті зустрічаються вкрай рідко. Наприклад: ЛРА, ЛРЯ, ЛРУ, ЛРЮ, ШРА, РЛО, МФО, РЛИ, МФЕ. Для посилення ефекту і більшої розкутості можна робити цю вправу перед дзеркалом.

Вперед до глядача

Якщо ви почнете розвивати в собі ці навички, то дуже скоро побачите, як оточуючі сприйматимуть вас інакше. Ви й самі почуватиметесь зовсім по-новому. Щоб переконати вас в тому, що будь-хто може підкорити публіку, приведемо Георга VI, який заїкався і був невпевненим, але йому довелось взяти верх над вадами мовлення і стати добрим оратором. Тож у вас теж є всі шанси на те, щоб стати улюбленцем публіки!Георг VI яскравий приклад того, що завдяки праці над собою, можна підкорити публіку

Читайте також: Чому сучасне мистецтво шокує