Під час дводенного візиту до Запорізького національного університету автор шкільних підручників з української мови та літератури, автор аудіодиктантів та радіопередачі «Загадки мови», ведучий експрес-уроків з української мови на каналі «1+1», доцент Київського університету імені Грінченка, випускник філологічного факультету ЗНУ Олександр Авраменко зустрівся з учителями середніх шкіл м. Запоріжжя й області. Під час творчої зустрічі йшлося про сьогодення та майбутнє нової української школи, а також наводилися «рецепти» того, як зробити навчання цікавим, зрозумілим і корисним для учнів.
На зустріч з Олександром Авраменком завітали 350 учителів-словесників. Серед них – чимало постійних слухачів «Школи філологічних наук», яка вже не перший рік діє на базі філологічного факультету й спрямована на підвищення професійної компетентності шкільних педагогів.
Проректор з наукової роботи, професор Геннадій Васильчук, вітаючи гостя, подякував йому за невтомну працю й зазначив, що сам часто слухає його експрес-уроки з української мови. Він наголосив на важливості просвітницької діяльності з популяризації української мови в запорізькому регіоні. Тож проректор закликав присутніх не лише на роботі, але й у повсякденному житті сприяти підвищенню мовної компетентності оточення.
«Ми пишаємося всіма своїми випускниками, особливо тими, хто вибрав учительську стезю», – наголосила, звертаючись до присутніх у залі декан філологічного факультету, професор Тамара Хом’як. Адже почесний гість університету Олександр Авраменко також у 1995 році з відзнакою закінчив філологічний факультет ЗНУ. І на сьогодні він із радістю завітав до рідного університету, аби зустрітися з педагогами запорізьких шкіл й обговорити з ними низку важливих питань, пов’язаних із функціонуванням сучасної школи. Крім того, Тамара Володимирівна відзначила, що на факультеті започатковується нова форма підвищення професійної компетентності студентської молоді – День практичної роботи. Тож чудово, що першим заходом у його рамках стане майстер-клас від Олександра Авраменка з культури мовлення.29694941_1463609480428508_2569861542053708748_n
Під час заходу спікер багато уваги приділив такому питанню, як моделювання сучасного уроку української мови та літератури з урахуванням ключових компетентностей. Адже з 1 вересня цього року в Україні починає втілюватися в життя концепція функціонування Нової української школи. А першою в переліку компетентностей, які оновлена шкільна освіта має сформувати в учнів, це – досконале знання української мови.
На конкретних цікавих прикладах Олександр Миколайович показав, як формувати мотиваційний складник уроку, як зацікавити дітей певною темою та спонукати до вивчення мови.
Також він у своєму виступі навів кілька рецептів подолання функціональної неграмотності, яка, на жаль, усе частіше зустрічається у школярів. Багатьох вчителів зацікавила запропонована Олександром Авраменком система роботи з вироблення правописних навичок. Крім того, педагоги активно взяли участь в обговоренні особливостей нової програми ЗНО-2020 з української мови та літератури.
Всі учасники творчої зустрічі оцінили її як дуже цікаву, інформаційно насичену й спрямовану на вдосконалення професійних вмінь і навичок. Вони щиро подякували організаторам зустрічі – представникам філологічного факультету та самому Олександру Авраменку. До того ж, усі учасники заходу отримали сертифікати про підвищення кваліфікації.
Вдалим доповненням до заходу стала виставка літератури, підготовлена співробітниками наукової бібліотеки ЗНУ. До її експозиції увійшли підручники з української мови, а також навчальні посібники й статті у періодичних виданнях, присвячені методичній складовій проведення уроків та підвищенню культури мовлення. Варто відзначити, що серед їхніх авторів є представники філологічного факультету вишу.
На другий день спікер зустрівся зі студентами та школярами. Розповів про ЗНО та провів майстер-клас з культури мовлення.
– Вміння правильно вимовляти слова, добирати відповідні слова й фразеологізми зроблять ваше мовлення органічним, живим та красивим. Завдяки гарному мовленню людина може повести за собою натовп і стати успішною, – сказав Олександр Авраменко. – Цей захід має мотиваційну функцію – мотивація до успіху.
Він дав поради, як краще складати ЗНО з української мови та літератури. По-перше, у тестуванні власне висловлення не повинно перевищувати однієї сторінки. Не потрібно писати дуже багато, тому що буде більше помилок. Краще коротко, лаконічно та влучно. По-друге, важливо правильно сформулювати тезу. Якщо теза буде сформульована неправильно, тобто відійдете від заданої теми, за все отримаєте нуль балів. Якщо у частині з літератури «повилітало» все з голови й не можете щось згадати, потрібно розпочати читати тестові завдання. Там буде перелік імен персонажів, назви творів… І вам потім спаде на думку текст, який ви читали або чули, і відповідь знайдеться.
Також під час майстер-класу з культури мовлення мовознавець перевірив знання учасників зустрічі  про найвідоміші твори з української літератури, вимову голосних, уподібнення приголосних,  висвітлив складні випадки українського мовлення, розказав про типові помилки та способи їх уникнення, надав поради щодо стилістичних особливостей вживання певних висловів української мови та мотивував учасників читати літературу, говорити літературною мовою, збагачуватися духовно й  бути успішними.