У першій половині жовтня Запоріжжя відзначає День міста та проводить Покровський ярмарок на Набережній магістралі
Проходило святкування з шашликами, продавали одяг та багато іншого. На кожному кроці можна було зустріти продаж алкогольних напоїв. Цього року міський голова Володимир Буряк запропонував змінити формат проведення свята, зробити його більш аутентичним та культурним. Про це він розповів на своїй сторінці у Фейсбуці.
У п’ятницю такий формат святкування міський голова обговорив з відомим українським виконавцем Олегом Скрипкою. Прямо на Хортиці вони зустрілися і пройшлися по всім локаціям. На час святкування планувалося залучити – «Козацьке коло», оглядовий майданчик та територію біля Музею історії запорозького козацтва, історико-культурний комплекс «Запорозька Січ» та територію поблизу нього.
Але багато містян таку ідею не підтримали, засипавши стрічку «Фейсбуку» негативними коментарями. Багато хто буквально вимагав залишити старий формат святкування. Зважаючи на те, що День міста – свято, в першу чергу, для містян, Володимир Буряк пішов назустріч запоріжцям – ярмарок буде проводитися на каскаді фонтанів «Райдуга».
“Запорозька Січ” з’ясувала в культурних діячів нашого міста, чому, на їх думку, запоріжці виявилися не готовими до святкування Дня міста на Хортиці.
Голова ГО «Запорізький колорит» Наталія Бабенко:
– З одного боку, я вітаю прагнення впровадити певне новаторство. Останнім часом День міста перетворився на пиятику та поїдання шашликів. Якщо говорити про культурне театралізоване дійство, я підтримую таку ідею. Але, як виявилось, багато наших громадян до цього ще не готові.
Президент Всеукраїнської федерації «СПАС» Олександр Притула:
– Хортиця – серце і душа України. Моя думка, що святкування можна проводити і на Хортиці, якщо це буде культурне дійство. Навіть та більшість, яка була проти прийде на святкування. Просто за минулі роки розпестили містян усіма безкоштовними тортами, голубцями і т.п.
Генеральний директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко:
– У людей вже сформувався певний стереотип, що Хортиця – місце для сімейного відпочинку, а не формат ярмарку. На мою думку, міська влада запропонувала правильний задум. Акцент робиться саме на культурологічній складовій. Ми проводили на острові масові заходи. Тут розміщалася велика кількість людей. Сюди містяни приходять з певним настроєм, вони відчувають особливу енергетику і зазвичай тут не смітять.
Президент центру мистецтв «Арт-простір» Ігор Гармаш:
– Я нічого радикального у тому, щоб проводити Покровський ярмарок на Хортиці, не бачу. В будь-якому рішенні є свої плюси та мінуси. Можливо, на Хортицю не зручно діставатися і така велика кількість людей може погано вплинути на острів. Але, якщо це позиціонувати, як витончений мистецький фестиваль, то в такому випадку ці труднощі були б певним фільтром – приїхали б люди, яким це дійсно потрібно.
На жаль, запоріжці виявилися не готовими до зміни формату проведення Дня міста. На владу, яка запропонувала перетворити традиційну гучну гулянку на більш камерний формат, який ніс би не лише свято, а й вклав би в нього певний смисл, посипався шквал негативу. Тож, як результат, цього року будемо святкувати по-старому, а наступного, може й доростемо…