У Запоріжжі випадки, коли жінки народжують вдома, трапляються, в основному, лише під час стрімких пологів
Як розповіли в Департаменті охорони здоров’я міської ради, какі жінки готувались до пологів у лікарні, але почали народжувати вдома і викликали «швидку», а за 15 хвилин вже були у пологовому під наглядом лікарів. Проте мода на «духовних акушерок» може не оминути і жінок нашого міста. Свою думку з цього приводу висловила головний лікар-акушер Департаменту охорони здоров’я Запорізької міськради Анна Головко.
– Модна тенденція – пологи на дому. Хочу підтримати своїх колег і закцентувати увагу на небезпеці цієї «моди». Домашні пологи є неприйнятними. Вони мають дуже високий ризик перинатальної і малюкової смертності, а також різних ускладнень. Як у матерів, так і у дітей. Жодна акушерка не зможе в разі потреби провести реанімаційні заходи на дому, а при виникненні ускладнень лік нерідко йде на секунди. Звичайно, бувають випадки, коли не встигають викликати «швидку», коли відбуваються стрімкі пологи, або є такі жінки, які не стоять на обліку, не знають, що вагітні, і народжують вдома. Але це винятки. І я нікому б не рекомендувала народжувати вдома свідомо. Пологи – непередбачуваний процес. І тут не можна покладатися на авось. Приїжджайте до нас в пологові будинки міста, де створені всі умови, максимально наближені до домашніх. Всі пологові будинки міста Запоріжжя атестовані на високе звання ВООЗ ЮНІСЕФ «Лікарня, доброзичлива до дитини».
До слова, не в усіх містах України така ж позитивна ситуація із цим.
Комфорт та безпека забезпечені
У Запоріжжі функціонують 3 міські пологові будинки і обласний перинатальний центр. У стаціонарах цілодобово надається медична допомога гінекологічним хворим, вагітним, породіллям та новонародженим дітям.
Для прикладу візьмемо пологовий будинок №4. Він обслуговує понад 130 тис. жінок Дніпровського району. Зараз він на першій лінії боротьби із коронавірусом, тому сюди привозять народжувати всіх жінок (навіть з області), із підтвердженим діагнозом COVID-19 чи з підозрою на нього. Заклад розрахований на 90 ліжок, 30 з яких відведено під пацієнток з коронавірусом. Минулого року у 4 пологовому зробили низку оновлень та закупили нове обладнання.
Про створення комфортних умов та якісне лікування матусь та їхніх дітей зауважив і міський голова. Володимир Буряк зазначив, що минулого року за кошти міста у заклад було придбано низку сучасного обладнання на майже 4 млн грн.
«Лікуванням хворих на коронавірус у Запоріжжі займаються не лише в лікарнях, а й у 4 пологовому будинку, який перепрофільовано саме під надання медичної допомоги вагітним і новонародженим із діагнозом COVID.
Минулого року за кошти бюджету міста ми придбали для цього медичного закладу обладнання на суму 3,6 млн грн: 2 апарати ШВЛ, 3 монітори пацієнта, дефібрилятор, лабораторне обладнання тощо. Крім того, облаштували понад 40 додаткових точок централізованої подачі кисню.
У планах цього року – виконання ремонтних робіт у приміщенні, а також встановлення сучасної системи протипожежної безпеки», – повідомив міський голова на своїй сторінці у Фейсбуці.
Дійсно, пологові будинки Запоріжжя — це гарантована висококваліфікована медична допомога з індивідуальним лікарським підходом і використанням сучасного медичного обладнання, інноваційних методів діагностики і лікування. Вони отримували обладнання та кошти на розвиток з міського бюджету, тож всі вони однаково комфортні та оснащені діагностичним та лікувальним медичним обладнанням.
– Обладнання закупалося планомірно протягом останніх 5 років. Тому зараз 3 наші міські пологові будинки укомплектовані реанімаційними системами для новонароджених та дихальною апаратурою. Обладнання постійно оновлюється. Наразі воно в нас краще, ніж в деяких приватних клініках, навіть Києва, – розповіла директор департаменту охорони здоров’я Запорізької міської ради Вікторія Ушакова.
Апаратура експертного класу рятує життя
Директор КНП «Пологовий будинок №4» Юрій Бессарабов розповів, яких змін останнім часом зазнав лікувальний заклад.
Зокрема у відділенні інтенсивної терапії облаштували та оснастили новою технікою сучасні палати для тих матусь, що у період вагітності захворіли на ковід.
– Тут не просто створено гарні умови, а додатково закуплено сучасне обладнання для складних випадків зі здоров’ям мами чи дитини. За період карантину у нас було проліковано та народили 107 жінок з діагнозом COVID-19, врятовано 3 новонароджених з уродженим коронавірусом. Деякі випадки були дуже важкі, – зазначив він.
Ще минулого року, в межах міської програми боротьби з коронавірусною інфекцією, пологовий отримав 2 нових апарати ШВЛ експерт-класу, на придбання яких з міського бюджету спрямовані близько 3 млн грн.
Один із цих апаратів – надсучасний високотехнологічний комплекс SERVO-i встановлений у відділенні неонатального догляду та інтенсивної терапії. Він призначений для проведення ШВЛ новонародженим з низькою та вкрай низькою вагою – від 500 г.
Схожі характеристики має й другий апарат ШВЛ – Monnal T75. Він встановлений у палаті інтенсивної терапії для дорослих.
– Обидва апарати мобільні, тобто пересувні, та універсальні – мають функцію підтримки стану респіраторного комфорту й автоматичної адаптації до потреб пацієнтів усіх вікових груп, тобто і новонароджених, і породіль, – розповів Юрій Бессарабов.
Також за кошти, виділені із міського бюджету для боротьби із коронавірусною інфекцією, для пологового будинку №4 придбали апарат штучної вентиляції легень, який з’єднаний із транспортним кувезом. Відтак новонароджену дитинку з дихальними розладами можуть в ньому транспортувати з операційної палати до відділення інтенсивної терапії, а у разі потреби, і до 5-ї дитячої лікарні. До цього в Запоріжжі такої апаратури ще не було. Вартість транспортного кувеза із ШВЛ – майже 3 млн грн.
Також останнім часом в цьому пологовому з’явились шприцеві дозатори, монітори пацієнта, газоаналізатори крові та дороговартісний апарат CPAP, який дає можливість запрацювати легеням новонародженої дитини без інтубації (це коли вставляють в трахею трубку через ніс або рот).
– Зараз у нас 3 повноцінних реанімаційних місця для новонароджених, оснащених надсучасною медичною технікою, – зазначив Юрій Бессарабов.
А ще не так давно у 4 пологовому спільним коштом НСЗУ, медзакладу та міського бюджету зробили ремонт операційної та придбали гістероскопічну систему з відеокамерою. Завдяки цьому жінкам можуть здійснювати діагностику та лікувати гінекологічні хвороби малоінвазивними методами, тобто без хірургічного втручання. Наступним кроком у розвитку лікарні стане капітальний ремонт великої операційної та оснащення її необхідним обладнанням.
«Домашні пологи» в умовах пологового
Заступник директора з медичної частини пологового будинку №4 Оксана Сукмановська розповіла «Запорозькій Січі», що умови у них не гірші, ніж вдома, але є значна перевага: процес народження дитини проходить під пильним наглядом медиків.
– Всі зали для пологів та палати – індивідуальні, сімейні. У нас пусто в коридорах не тому, що ніхто не народжує, а тому, що створено умови, щоб кожна сім’я перебувала в окремому просторі, – розповідає Оксана Сукмановська. – На вибір одномісні комфортабельні палати з усіма зручностями (душ, туалет, ТБ, холодильник). Їжу приносять зі столової централізовано. Все зроблено так, щоб пацієнти не перетиналися. Існує навіть повністю ізольований бокс з двома окремими входами, так зване, сімейне відділення. Зараз там тимчасово обслуговують та лікують ковідних пацієнтів.
За її словами, зали для пологів зараз сильно відрізняються від тих, що були раніше. Дуже важливо, що весь час породілля може знаходитися зі своїми близькими. У перший період пологів жінка може рухатися, сидіти на м’ячиках, висіти на «шведській стінці», навіть прийняти душ чи полежати в ванні (але пологи у воді тут не практикують. – авт.). Під час другого періоду пологів їй можна ходити та сидіти на спеціальному стільці.
Народжують жінки на ліжках-трансформерах, які дають можливість вільного вибору пози. За словами лікаря, одним із ключових переваг вертикальних позицій є значне зменшення частоти порушень серцевого ритму плода та зменшення розривів промежини.
Крім того, у жінки існує можливість вибору лікаря на пологи.
В жіночій консультації при пологовому будинку працюють Школи свідомого батьківства з курсом «Партнерські пологи». Всім пацієнткам консультації надає перинатальний психолог.
Так чи варто ризикувати життям, обираючи домашні пологи, коли в медичному закладі створені найсучасніші умови для безпечної появи дитини на світ? Принаймні в Запоріжжі – це так.
Обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики повідомляє, що в 2020 році в Запорізькій області зареєстровано 10 397 пологів, і серед них жодних домашніх.
За останній час у 4 пологовому будинку з’явилося 5 апаратів ШВЛ, 2 апарати УЗД експертного класу, 5 біохімічних аналізаторів, ендоскопічна стійка, лазерне обладнання для лікування шийки матки, відеокольпоскоп, сучасне освітлення операційне. Оснащення киснем 100% ліжко-місць.
Читайте також: До Запоріжжя прибула перша партія вакцини від коронавірусу