Розповідаємо, яких нових штамів грипу чекати та чим відрізняється грип від коронавірусу
Всесвітня організація охорони здоров’я оприлюднила дані про те, що в сезон грипу 2019-2020 очікується спалах 3 основних його штамів і одного додаткового. Також зазначається, якщо людина зробила щеплення минулого року, вірогідність захворіти цьогоріч дещо нижча.
Зокрема, в Україні, перебуватимуть 4 штами грипу:
- штам типу А Guangdong-Maonan (H1N1)
- штам типу А Hong Kong (H3N2)
- штам типу В Washington (B/Victoria lineage)
- штам типу В Phuket (B/Yamagata lineage).
Епідеміологи припускають, що грип сягне піку в січні. Найгірше те, що пік захворюваності на грип може збігтися з другою хвилею коронавірусу. За словами міністра охорони здоров’я Максима Степанова, другу хвилю коронавірусу слід очікувати в Україні з кінця жовтня та у листопаді. Саме тоді мутуватиме і сезонна ГРВІ. Це означає, що лікарям важко буде без тестів визначити, на що захворіла людина – це проста застуда чи початкова стадія COVID.
Цього року медики як ніколи активно закликають українців вакцинуватися. Адже вакцина від грипу захищає легені від потужної його атаки. Це допомагає уникнути надважких випадків та запобігти смерті пацієнта від грипозної пневмонії. Тобто так чи інакше, вакцина проти грипу робить легені людини дещо стійкішими до вірусів, а відтак і до коронавірусу, нехай навіть опосередковано.
До того ж щеплення можуть допомогти призупинити розповсюдження грипу, що дасть медикам більше можливостей лікувати хворих на коронавірус. Своєю чергою масковий режим, введений для боротьби з коронавірусом, може також дещо спинити розповсюдження грипу, бо робить неможливим передачу вірусів повітряно–крапельним шляхом.
У МОЗ повідомляють, що до епідемічного сезону 2020-2021 в Україну доставлять 665 тис. доз вакцини: 500 тис. доз вакцини VAXIGRIP TETRA (із Франції), 45?тис. доз вакцини «Інфлувак» (з Нідерландів), 120?тис. доз вакцини «Джі Флю» (з Кореї). Купити вакцину можна буде в аптеках або безпосередньо у клініках. Важливо пам’ятати, що робити щеплення можна лише протягом 2 годин з моменту покупки вакцини, бо інакше вона втратить свої властивості за несприятливої температури. Вакцина від 3 штамів грипу коштуватиме від 200 грн, від 4 – від 300 грн.
Варто пам’ятати, що імунітет виробляється за 2-3 тижні, тому щеплення, зроблене вчора, не може вберегти від вірусу, підхопленого сьогодні. До того ж жодна вакцина не може гарантувати стовідсоткового захисту від хвороби. Людина може захворіти і під дією вакцини, проте щеплення все ж вбереже від ймовірних ускладнень. А ще лише щеплення може на 50% знизити загрозу смерті від грипу для дітей із супутніми хворобами і на 65% для здорових дітей.
Як відрізнити грип від коронавірусу
Ці обидві інфекції можуть бути як безсимптомними, так і протікати з ускладненнями та мати важкі наслідки.
Якщо у людини грип, то симптоми з’являються у період від 1 до 4 днів з моменту інфікування. Якщо особа підхопила коронавірус, симптоми з’являться пізніше – як мінімум на 5-й день, а можуть проявитися навіть на 2-й тиждень після контакту з хворим.
Спільні симптоми грипу і коронавірусу:
- підвищена температура тіла;
- озноб;
- кашель;
- задишка або проблеми з диханням;
- швидка втомлюваність;
- запалення і біль у горлі;
- закладений ніс або нежить;
- біль у тілі;
- головний біль;
- блювота і діарея (найчастіше зустрічаються у дітей).
Важливо знати, що на початковій стадії коронавірусу людина часто повністю втрачає смак і нюх. Конкретно ці симптоми не притаманні грипу, застудам та ГРВІ.
Чи можна хворіти і на грип, і на COVID? Так, станом на осінь 2020 року вже описано кілька випадків, коли особа одночасного інфікувалася і коронавірусом, і грипом. Проте поки невідомо, що це – винятки або імовірна для багатьох ситуація.
Які ускладнення можуть бути
І грип, і коронавірус гіпотетично можуть викликати в організмі людини такі зміни, які прийнято називати ускладненнями:
- пневмонію;
- дихальну недостатність;
- гострий респіраторний дистрес–синдром;
- сепсис;
- поліорганну недостатність;
- загострення хронічних захворювань (респіраторних, серцево–судинних, неврологічних або цукрового діабету);
- запалення мозку чи м’язової тканини (зокрема серцевого м’яза).
Ускладненням суто від коронавірусу може бути поява тромбів у венах та артеріях легень, серця, нижніх кінцівок чи мозку.
Читайте також: Скільки людей захворіли на COVID-19 в Запорізькій області