У спекотну погоду стрімко зростає кількість харчових отруєнь

Всі ми добре знаємо, що літо – це пора свіжих овочів, фруктів та безлічі пікніків. Але якщо неправильно обирати, зберігати або вживати певні популярні продукти харчування, то можна зіткнутися з неприємними, а іноді й вкрай небезпечними наслідками для організму. Тому аби запобігти виникненню шкоди для вашого здоров’я, «Запорозька Сыч» дізналася, які саме продукти небезпечні для вживання, та як уникнути погіршення самопочуття.

«Земляні» фрукти, овочі та зелень

Влітку перш за все небезпечні ті продукти, які продаються на вулиці, наприклад – овочі, фрукти і зелень. У список входять: полуниця, помідори, кавун, петрушка, кріп та інші, які здатні накопичувати в собі багато речовин, які забруднюють навколишнє середовище. Тому потрібно намагатися ці смаколики купувати в закритих павільйонах і не поруч з автотрасами.

А ще такі продукти небезпечні тим, що можуть бути переносниками глистів. Як розповіли у Запорізькому обласному центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ України, у жителів нашої області найчастіше (до декількох десятків випадків на рік) реєструється таке паразитарне захворювання, як аскаридоз, що належить до геогельмінтозів, – тобто тих, що передаються через ґрунт.Pochemu-klubnika-ne-sladkaya-1

Під час епідеміологічного розслідування випадків аскаридозу з’ясовується, що час зараження ним в багатьох випадках збігається з періодом дозрівання полуниці, для удобрення якої часто використовують не знешкоджені нечистоти з вигребів туалетів.

Зараження людини відбувається при потраплянні дозрілих яєць паразита у шлунково-кишковий тракт разом з часточками ґрунту, яким можуть бути забруднені овочі, фрукти, ягоди, зелень, руки тощо. На теперішній час наші ринки рясніють великою кількістю полуниці та зелені, і часто ми стаємо свідками того, як покупці намагаються куштувати немиті ягоди. І це – велика помилка! Адже на поверхні однієї ягоди може бути незліченна кількість невидимих часток ґрунту разом зі збудниками аскаридозу. Ці глисти – круглі, біло-рожеві хробаки, які виростають до 30-40 см.

Продукти їхньої життєдіяльності, всмоктуючись у кров, викликають швидку стомлюваність, запаморочення, нудоту, блювоту, біль у животі, метеоризм, запори або послаблення стільця, порушення апетиту. При аскаридозі можливе рясне слиновиділення. Перелік симптомів можна продовжити, але вже при появі основних, вищевказаних, слід звернутися до лікаря. Після діагностики спеціаліст призначить медикаментозне лікування з метою уникнення ускладнень (прорив кишкової стінки, абсцес печінки, апендицит, при великій кількості аскарид може виникнути кишкова непрохідність, задуха внаслідок попадання гельмінтів в дихальні шляхи та ін.).

Аби не підхопити небажаного сусіда в організм, дотримуйтесь наступних правил:

  • Мийте руки перед їжею, після роботи на городі, гри в пісочницях, контакту з тваринами;
  • Овочі, фрукти, ягоди, зелень перед вживанням занурюйте на 5-10 хвилин в холодну воду, ретельно промийте під проточною водою, за можливості обдайте гарячою водою (температура 60-700С);
  • Не пийте сиру воду зі ставків, річок та інших водойм – у разі необхідності її слід прокип’ятити.

Риба – таємний ворог

Цього літа риба і суші потрапили в категорію небажаних продуктів через бактерії, які викликають ботулізм. Зазначимо, що ботулізм – це не просто отруєння. Токсин палички ботулізму є найбільш небезпечним з усіх відомих бактеріальних токсинів. Захворювання може виникнути при вживанні харчових продуктів без попередньої термічної обробки. Це можуть бути консерви, особливо домашнього приготування, копчені, в’ялені м’ясні та рибні вироби, а також інші продукти, в яких є умови для розвитку збудників.

Споживаючи продукт, практично неможливо визначити наявність у ньому ботулотоксину, оскільки він не має ані кольору, ані смаку, ані запаху. Захворювання на ботулізм виникає в середньому через добу після вживання зараженої їжі, але іноді інкубаційний період може скорочуватися до 2-х годин або подовжуватися до 10 діб.62a6de75-90c4-49a0-8870-1666a750617e

Клінічно захворювання починається із загальної слабкості, головного болю, запаморочення, виникає почуття тривоги. Потім проявляються наступні симптоми: двоїння предметів, ослаблення чіткості зору (предмети бачаться в тумані, сітка перед очима). Внаслідок паралічу м’язів гортані, горлянки і язика хворі втрачають голос, ковтання стає скрутним або зовсім неможливим. Головним вразливим місцем для токсину ботулізму є нервова система. Розвивається неврологічна симптоматика. У важких формах захворювання головним симптомом є розлад дихання, параліч діафрагми, в результаті чого настає смерть. До симптомів ботулізму можна віднести короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім – стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп).

На жаль, у Запорізькій області і безпосередньо у Запоріжжі тільки за останні кілька спекотних місяців неодноразово траплялися випадки захворювання на ботулізм.

Так, кілька тижнів тому двоє мешканців Шевченківського району м. Запоріжжя були госпіталізовані до відділення реанімації з характерними для ботулізму клінічними проявами. Обидва постраждалих знаходились у дуже важкому стані – непритомні, не контактні, клінічний діагноз – «ботулізм» важкого ступеня.

Фахівцями ВП «Запорізький міський відділ ДУ «Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» в ході проведення епідеміологічного розслідування було встановлено, що напередодні постраждалі вживали в’яленого ляща, придбаного у торговельній мережі міста.

Тому будьте обережні з вибором торговельної точки, купуйте рибу тільки у спеціалізованих магазинах або супермаркетах. Добре проварюйте, прожарюйте і тушкуйте рибу, щоб всі бактерії були знищені за допомогою термальної обробки. А ось від суші краще відмовитися на літній період.

Яйця і м’ясо

Ці продукти можуть стати вкрай небезпечними для вашого здоров’я влітку через бактерії сальмонели. А ми всі чули про захворювання, яке вони спричиняють. Ознаки ураження з’являються через 7-8 годин після вживання яєць. Присутня нудота і висока температура.

Аби уникнути недугу, слід купувати тільки свіжі яйця, вони не повинні лежати понад 5 днів. Мити яйця категорично заборонено – потрібно розбивати їх сухими.

Обережно слід ставитися і до м’яса. Влітку усі готують шашлик, адже це ідеальна пора для пікніків. Але отруїтися зіпсованим м’ясом набагато легше, ніж вам здається!394755_1

До симптомів можна віднести: нудоту і важкість у шлунку. Також підіймається температура до 38 градусів. Аби уникнути захворювання – не купуйте вже замариноване м’ясо в магазині, краще маринувати самостійно. Не тримайте м’ясо на відкритому сонці. І головне – добре прожарюйте усі шматочки.

Гриби

Найскладніше – це правильно обрати гриби. Їх вкрай небезпечно купувати «з рук», не маючи підтвердження, що вони не отруйні. Симптоми проявляються вже через 20 хвилин після вживання. Гострий біль в животі, запаморочення, холодний піт і збитий пульс.

Як уникнути отруєння – краще не купувати гриби у бабусь або в придорожніх лотках. Якщо ви самі збирали гриби, то краще 7 разів переконатися в тому, що вони їстівні. А ще краще, обирати альтернативу з супермаркету у вигляді печериць.1506079844-7342

Не будьте байдужими до свого здоров’я, у Запорізькій області значно збільшилося випадків отруєння грибами, страждають люди усіх вікових категорій – від дітей до людей поважного віку.

Бережіть своє здоров’я!

Читайте також: Чому в спеку болить голова