Як запобігти нападу чотирилапих “друзів людини”

У Хортицькому районі Запоріжжя стався черговий випадок нападу собаки на людей. Цього разу пес бійцівської породи покусав 80-річну жінку та 36-річного чоловіка. В обох постраждалих рвані рани рук, людей госпіталізували. «Запорозька Січ» вирішила детально розібратися, як запобігти таким ситуаціям і що ж робити, якщо чотирилапий все ж таки вирішив напасти.

Домашні улюбленці, кращі друзі людей, компаньйони – є багато слів, якими можна охарактеризувати собак. Але, як і усім живим істотам, їм притаманні інстинкти, керуючись якими вони можуть нанести шкоду на психологічному чи фізичному рівні. Так, ми періодично бачимо сюжети у новинах про те, що бродячий собака напав на людину або намагався напасти. Через це більшість містян намагаються обходити безхатніх тварин, уникаючи з ними контакту, а іноді і жорстоко з ними поводячись.

Слід зазначити, що і домашні улюбленці виявляються не такими вже янголами. Як ми знаємо, однією з обов’язкових складових догляду за собаками і невід’ємною частиною їхнього життя є вигул. Домашні вихованці просто обожнюють прогулянки і з радістю виходять на вулицю. До того ж, для них це ще і спосіб соціалізації, що включає комунікації із собі подібними. Але іноді трапляються випадки, коли домашні улюбленці під час прогулянок починають поводитися агресивно та навіть нападати на інших собак та людей.3

Ми поспілкувалися з кінологом Андрієм, який розповів, що стосовно домашніх улюбленців варто просто не порушувати правила, і тоді всі будуть задоволені. Складніше з безпритульними собаками. Іноді людська доброта обертається неприємностями, коли люди підгодовують псів біля під’їздів, дитячих майданчиків, лікарень. Відбувається наступне – собаки починають сприймати цю територію як власну і потім починають цю територію охороняти і захищати, через це і трапляються напади.

 

У таку ситуацію потрапила жителька міста Наталія. За словами жінки, у різний час майже вся її родина піддалася агресії з боку собак (як домашніх, так і безхатніх). А сама жінка під час нападу чотирилапого навіть дістала фізичні поранення.

– Я взагалі цього не очікувала. Спокійно йшла по вулиці, у навушниках, руки були в кишенях, тому, що саме привернуло увагу собаки, я навіть уявити не можу. Спочатку був як різкий удар в ногу, я аж присіла, потім повертаюся і бачу, що собака впилася в мене, добре, що вона була невеликою. Мабуть хтось її підгодовував, ось вона і бігала по території підприємства, де я працювала, – розповіла Наталія.scale_1200

Коли вона дошкутильгала додому, обробила рану та звернулася до лікарні. На жаль, з’ясувати, чи була собака нервово стабільною, жінка не змогла, тому довелося робити уколи від сказу. Перший курс уколів – 6 вакцин, на які, за її словами, організм реагує по-своєму.

– Після кожного уколу мені було дуже погано. Це й підвищена температура, очі добу не переносять світло. Я навіть втрачала орієнтацію в просторі. Сказала лікарям, що мені зле після вакцини. На що лікар мені відповів, мовляв, «вам це просто здається, всі завжди добре переносили цю вакцину», і начебто ніяких побічних ефектів від неї немає, – розповіла постраждала від укусу тварини.

Індивідуальна це була реакція чи ні, не так і важливо. Набагато важливіше запобігти подібному нещасному випадку. Кінолог Андрій поділився з нами, що треба робити, якщо собака виявляє агресію, або вже напала.

– Якщо собака вже напав, не важливо, домашній, або безпритульний, в жодному разі не можна повертатися до нього спиною, намагайтеся робити менше різких рухів. Якщо в руках є якісь речі, то можна ними прикриватися, або залазьте на височину – паркан, дерево і так далі. Після нападу собаки треба орієнтуватися на рівень поранення і одразу звертатися до лікарні. Зазвичай пацієнтів з укусами приймають 5 і 9 міськлікарні.Кінолог Андрій

Андрій додав, що якщо можливості додзвонитися в лікарню немає, а поранення не дуже важкі, в першу чергу, слід господарським милом (чи мильним розчином) обробити рану, за можливості, переконатися в тому, що собака не скажений. І після цього обов’язково звернутися до лікарні.

В українському законодавстві існує перелік порід, які визначаються як небезпечні, серед них: американський бульдог, американський стаффордширський тер’єр, англійський мастиф, бельгійська вівчарка, бульмастиф, бультер’єр, доберман тощо.

Власник собаки, порода якого належить до «небезпечних», додатково зобов’язаний:

  • поставити його на особистий облік і пройти процедуру електронної ідентифікації в Запорізькій філії державного підприємства «Центр ідентифікації тварин»;
  • протестувати улюбленця за програмою «Собака-компаньйон» і підтвердити адаптованість тварини в умовах міста, на цю процедуру передбачено свої терміни;
  • оформити страховку відповідальності за шкоду, яка може бути заподіяна третім особам.

Якщо собака цієї особливої ??категорії не зміг вчасно пройти тестування «Собака-компаньйон», власник зобов’язаний його ізолювати або передати для охорони будівництва, приватних будинків тощо. І ось тут виявляється, що таблички на кшталт «У дворі злий собака» – це не просто хазяйський пафос – це обов’язок, причому і для юросіб теж. Оточуючих треба попередити написами, що територія охороняється, і яка небезпека тут можлива.

Слід пам’ятати, що саме супроводжуючий домашнього улюбленця відповідає за безпеку:

  • супроводжуваної тварини;
  • оточуючих людей і інших тварин, а також майна від заподіяння шкоди твариною;
  • дорожнього руху, коли під час прогулянки слід проходити біля транспортних шляхів або переходити дорогу.

1443630098_1-1100x688

Тобто людина з собакою повинна стежити за її поведінкою і буде відповідати перед законом за порушення і наслідки. Щодо правил прогулянок, то собаку можна виводити тільки на повідку і з особистою інформацією на нашийнику. Вільно побігати улюбленець може в спеціальних зонах, які позначені написами або знаками. Для потенційно небезпечних собак обов’язковими є намордник і короткий повідок – не більше 1,2 м, і знімати їх не можна навіть у спецзоні для вигулу.

Власник собаки зобов’язаний відшкодувати збитки, нанесені твариною у повному обсязі:

  • за порваний одяг, взуття, головні убори, сумки в розмірі повної вартості завданих збитків, яка може бути доведена чеками, товарознавчою експертизою;
  • за шкоду здоров’ю – нанесення ран, переломів тощо в розмірі повної вартості лікування, у тому числі за проведення операцій, санаторно-курортного лікування, протезування, вартості медикаментів;
  • за моральну шкоду від пережитих страждань, больових відчуттів, страху перед тваринами, наявності шрамів від укусів, які псують зовнішній вигляд. Сума компенсації моральної шкоди визначається постраждалим.

У разі фізичної шкоди, завданої собакою, державою передбачені суми страхового відшкодування. Згідно з постановою КМУ № 944 від 09 липня 2002 року, суми страхового відшкодування, які діють і на сьогодні, є зовсім невеликими:

  • в разі смерті людини – 11 тис. грн;
  • в разі отримання інвалідності людиною І, ІІ, ІІІ групи – 8250, 5500, 2750 грн;
  • за кожен день непрацездатності громадянина, розлад здоров’я у дитини – 20 грн, але не більше 2500 грн;
  • знищення майна – до 30 000 грн.

У разі смерті потерпілого від собаки, для власника тварини настає кримінальна відповідальність, передбачена ст. 119 КК України «Вбивство через необережність». За цією статтею власнику собаки загрожує обмеження або позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.

Читайте також: Історія запоріжця, який бореться зі старістю спортом