Минулого тижня міський голова Запоріжжя Володимир Буряк зробив гучну заяву: у жовтні на місцеві вибори він поведе власний політичний проєкт
Партія Володимира Буряка «Єднання» має на меті «дати поштовх тим, хто готовий захищати місцевий бюджет, аеропорт, бібліотеки, лікарні, школи, дитсадки та злагоджено розвивати місто. Це, зокрема, і є завданням партії Володимира Буряка «Єднання», пише міський голова на власній офіційній сторінці в Фейсбуці. Амбіції міського голови щодо виборів не були великою таємницею, але наштовхнули на важливі міркування, про які і піде мова далі
Під лупою коронавірусу
Пандемія коронавірусу, що пройшлася світом та зібрала свій печальний врожай і в Україні, до того ж виявила багато прихованих проблем. По-перше, неспроможність центральної владної вертикалі налагодити ефективне управління в період надзвичайних подій. Адже у заходах протидії епідемії Уряд віддав перевагу обмеженням і заборонам, а не допомозі найбільш вразливим верствам населення. По-друге, вести боротьбу з коронавірусом держава намагається за кошти місцевих бюджетів. Хоча у цей складний час громади недоотримують податки.
Ба більше – під час карантину Кабмін зменшив податкове навантаження на бізнес переважно за рахунок податків, які наповнюють саме місцеві бюджети. Тож місцеві скарбниці недоотримали кошти з податку на землю та від оренди нерухомості. Через те, що багато працівників були звільнені або ж перебували у відпустках без збереження заробітної плати, скоротилися надходження від ПДФО, який є також вагомою складовою наповнення бюджетів.
Крім того, в Запоріжжі за ініціативою міського голови розроблено програму виходу з кризи, яка включає в себе звільнення від сплати єдиного податку першоі? групи платників єдиного податку – фізичних осіб, звільнення від оподаткування об’єктів нежитловоі? нерухомості площею менше 300 кв. метрів. на третіи? квартал цього року, програму компенсаціі? відсоткових ставок за кредитами для малого та середнього бізнесу. На виконання програми, починаючи з другого півріччя 2020 року, в міському бюджеті планується зарезервувати суму 2 млн. грн. Це теж зменшить надходження до бюджету. Але при цьому саме міська влада має знаходити ресурси на медицину, дотувати збиткові КП, підтримувати застарілу комунальну махину. А на розв’язання інших проблем у громадах не залишається грошеи?, хоча постіи?но виникають різноманітні форс-мажорні обставини.
Кризис-менеджмент
Місцеве самоврядування в Україні зараз проходить новий етап, створюючи антикризовий стиль керування. Адже не тільки зараз, але й після виходу з карантину на місцеве самоврядування чекають нові виклики. Комунальний транспорт доведеться дофінансовувати коштом громади через відлуння карантинного режиму – обмежену кількість посадочних місць. Приватні перевізники за таких нормативів теж можуть вимагати компенсації з місцевих бюджетів, бо такі перевезення є збитковими. Люди накопичили серйозні борги перед комунальними підприємствами, і бюджет міста змушений їх дотувати. Бо працівники КП повинні отримувати зарплату та забезпечувати життєдіяльність міста. І хоча мери вже продемонстрували готовність до роботи в надзвичайному режимі, вони потребують повноважень і ресурсів.
Вибори – не клуб для обраних
Міський голова Запоріжжя зауважив, що парламентські партії перетворили місцеві вибори на політичний бізнес: торгуються з центральною владою для здобуття економічних преференцій, створюють важелі тиску на місцеву владу, в тому числі й для викачування коштів з регіонів. А під ці вибори 4 окремі політичні сили забажали більшого – створити партійну диктатуру саме цих партій та загнати туди всіх. Але ці вибори пройдуть по-іншому. На арену виходять місцеві проєкти з місцевим порядком денним, які захищатимуть інтереси виборців на місцях. Мер Запоріжжя навів приклади успішних реалізацій подібних проєктів в інших містах України.
– Це результат нашої твердої позиції. Запоріжжя, Дніпро, Одеса, Харків, Черкаси, Львів, Київ показали всій країні ефективність злагодженої роботи з відстоювання своїх інтересів. З нами почали рахуватися. Авторитет місцевої влади різко зріс останнім часом. Причина – результати роботи в умовах економічного спаду та пандемії коронавірусу. Люди на територіях бачать реальні результати та більше не хочуть, щоб їхні інтереси «захищали» невідомі партійні дядьки в Києві, – зазначив Володимир Буряк на своїй сторінці у мережі Фейсбук.
Завдяки злагодженій роботі, місцевому патріотизму, вирішенню конкретних проблем, дієвим депутатам, волі та ініціативі можна досягти значного успіху.
– Віднині красиві лозунги та голослівні партійні програми – порожній звук. Хай кануть в лету партійні популісти та нероби! Туди ж і їхні вічні «квітневі тези», партійний рекет та «боротьбу за щасливе минуле»! Місцеві ради – місцевим громадам! Місцеві вибори-2020, без перебільшення, стануть Рубіконом – багато нинішніх партійних популістів вже не потраплять ані до Запорізької міської ради, ані до обласної. Прийдуть дієві депутати, – наголосив Володимир Буряк.
Тож…
Тільки співпраця та діалог центральної і муніципальної влади, а не безпідставний тиск, дозволять подолати наслідки коронавірусної кризи в країні. Після адмінреформи громади отримають і гроші, і ширші повноваження. Дієві інструменти для якісних змін – це міський голова та депутати місцевої ради. І ці інструменти треба формувати не за принципом, хто вдаліше жартує, або красивіше обіцяє, чи більше подарує перед виборами, а за справами. Та якістю програм, які пропонують стратегічний розвиток громад і розуміння того, чи команда, яка йде до місцевої влади, здатна з наявними ресурсами реалізувати цю програму.
Павло Скурський, політолог:
Протиріччя (між центральною та місцевою владою, – авт.) викликані хворобою росту Зеленського і обумовлені його психологічними аспектами особистості – це по-перше. А по-друге оточення переконує його, що аби вирішити проблеми, треба воювати. Він неправильно розрахував сили і почав бойові дії з місцевими органами влади, і у підсумку це призвело до очікуваного результату. З’явилася загроза у створенні партії мерів у всеукраїнському масштабі. Ми подивилися соціологію в Києві і дійшли висновку, що подібне об’єднання може стати національним проєктом на дострокових парламентських виборах. Тому протиріччя на сьогодні завершилося відступом партії влади і можливістю створення місцевої партії – партії Буряка. Це велика перемога.
Власне кажучи, Зеленський і 4 парламентських партії хотіли, щоб місцеві вибори були виборами між цими обраними – Слуга народу, ОПЗЖ, Батьківщина і БПП. Але цього не вийшло, нинішній закон відчиняє двері малим політичним проєктам. Якщо взяти Запоріжжя, тут будуть в силі 4 парламентських партії плюс партія Буряка, можливо хтось ще просуватиме щось своє. По інших містах теж приблизно так само.
Щодо перспектив. Люди в основному вибирають так: якщо будуть президентські вибори, то вибираємо між президентами, якщо парламентські, то між парламентськими партіями, а на місцевих виборах вибирають переважно місцеві проєкти. Тому перспективи у партії Буряка великі. Цього бояться сьогодні всі, і ми найближчим часом побачимо, як будуть атакувати цей проєкт, оскільки всі політичні гравці зрозуміли, що найбільша перспектива – у міського голови Запоріжжя.
Роман П’ятигорець, політолог
Центр намагається керувати заходами міст, але виходить це дуже кострубато і неякісно. У чому фішка самоврядування? У тому, що кожний регіон, місто, селище мають свою внутрішню специфіку. Дуже складно і проблематично всіх гребти під одну гребінку. Те, що може «зайти» десь в Полтаві, може не спрацювати у нас в Запоріжжі. З цього міські голови, в тому числі і Буряк, подають свою принципову позицію з приводу проїзду в транспорті, наприклад. Це ж не просто так зроблено. Ми живемо у потужному індустріальному центрі, а у нас третина жителів проживає на іншому березі Дніпра. Мости, на жаль, недобудовані. І не з вини місцевої влади.
На сьогодні Київ не може врахувати всі ці нюанси. Треба було дійсно дати можливість мерам міст розписати саме свій план карантинних заходів. У нас не було такого піку захворювань, і я вважаю, що нас дуже жорстко підкосили ці урядові запобіжники.
Позабирали багато фінансових ресурсів у місцевого самоврядування. Це понад 1,5 млрд грн. На допомогу міськрада виділила 100 млн грн з місцевого бюджету. З цього розраховувати на якісь програми розвитку не доводиться, краще б центр пропонував нам якісь інвестиційні проєкти.
Я на сьогодні не бачу у Буряка конкурентів, і не бачу передумов для того, щоб на цій дистанції до осінніх виборів був створений якийсь новий альтернативний політичний проєкт, який міг би за такий короткий час переконати вибрати його. А якщо і можливо зробити подібне, то для цього повинні бути вкинуті колосальні фінансові ресурси.
Але все одно з Буряком вийдуть потягатися, я впевнений. Багато парламентських сил обов’язково виставлять своїх кандидатів, які будуть піарити свій партійний проєкт. Я не знаю, чи підуть на місцеві вибори наші містоутворюючі підприємства, як-от Запоріжсталь, Мотор Січ. Як показала практика Богуслаєва, взагалі не потрібен ніякий прапор всеукраїнського масштабу. Він може просто завести своїх людей в міську раду, використовуючи ресурси підприємства. Таких політичних гравців теж слід враховувати.
Що стосується «Єднання» Буряка, я б на його місці формував палітру, яка представила б місто. Це і продуктивно, і лягає в саму концепцію міського голови. Резюмуючи: якщо Буряк вирішить йти на другий термін, на сьогодні конкурентів йому я не бачу.
Читайте також: Мер Запоріжжя дав завдання виділити кошти на доплати медикам з міського бюджету