Як уникнути ускладнень після грипу та ГРВІ
Під час сезону застуд багато людей недооцінюють загрозу і переносять грип та ГРВІ на ногах. Треба пам’ятати, що у такому випадку існує велика вірогідність небезпечних для життя ускладнень грипу та ГРВІ, головне із яких – запалення легенів. Що таке пневмонія, «Запорозькій Січі» розповів завідуючий просвітницьким відділом Запорізького обласного центру здоров’я Олександр Стадніченко.
Пневмонія – це запальний процес, який розвивається в одному або одночасно обох легенях. Найчастіше збудниками пневмонії є бактерії, віруси, грибки та навіть деякі найпростіші мікроорганізми.
Вірусна пневмонія може бути одним із ускладнень грипу, а може починатися разом з ним, але в другому випадку вона має дуже важкий перебіг. Особливо небезпечні перші 2-3 дні захворювання, коли діагностика не інформативна (запалення легенів не прослуховується), а в організмі людини дуже швидко, практично блискавично, розвиваються патологічні процеси, які призводять до ураження органів дихання.
Загальні симптоми запалення легенів включають в себе підвищення температури, слабкість, головний біль, кашель, задуху. Крім того, може виникнути біль у грудях, втрата апетиту, м’язовий і суглобовий біль, посилене потовиділення під час сну.
І в цьому випадку головне – своєчасно звернутися за медичною допомогою, правильно виконувати всі настанови лікаря, приймати призначені препарати і найголовніше – дотримуватися постільного режиму.
– Існує хибне припущення, що за наявності гарного імунітету організм самостійно подолає хворобу, і людина практично не помітить її впливу. І як результат, вони заражають своїх близьких, колег по роботі, роблять важчим перебіг захворювання і звертаються за медичною допомогою у більш тяжкому стані, коли з’являється легенева недостатність, інтоксикаційний синдром. І лікування стає дуже коштовним, – зазначив лікар.
За його словами, ще століття тому ставлення до запалення легенів було більш серйозним, бо на тлі відсутності антибіотиків смертність від цієї хвороби становила практично 100%. Але з появою антибіотиків пневмонія з розряду смертельних захворювань з летальним результатом перейшла в розряд якщо не банальних хвороб, то принаймні таких, з якими можна боротися. Проте за статистикою Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ) пневмонія щороку стає причиною близько 4 млн смертей у світі.
Хто найчастіше хворіє на пневмонію
Пневмонія може виникнути у будь-кого, але на практиці захворювання частіше зустрічається серед дітей до 2-х років та осіб похилого віку. Також у групі ризику знаходяться люди із захворюваннями серцево-судинної та ендокринної систем, носії хронічних респіраторних захворювань.
Крім того, існує ряд факторів ризику, які гнітюче діють на захисні функції організму і відкривають дорогу інфекції.
Тютюнопаління, зловживання алкоголем, вживання наркотичних речовин порушують бар’єрні властивості епітелію бронхів і подразнюють слизову оболонку дихальних шляхів. Також негативно впливає на легені і тривале вдихання парів хімічних речовин. Слабка рухова активність робить непотрібним глибоке дихання і призводить до застою повітря в легенях. Гострі запалювальні процеси верхніх дихальних шляхів можуть ускладнюватися пневмонією. Супутні бактеріальні інфекції, а також суперінфекції (коли є кілька збудників водночас) можуть розвинутися внаслідок грипу.
Як не захворіти
Пневмонія є однією з найбільш піддатливих до профілактики хвороб. Самі профілактичні заходи неважкі та цілком доступні кожному, і головне місце в них посідає вакцинація. Щеплення від грипу суттєво знижує ризик захворювання на грип або його тяжкого перебігу, а саме пневмонії.
Дітям до 5 років та дорослим, старшим за 65, варто зробити щеплення від пневмококової інфекції. Така вакцинація дуже бажана людям із хронічними хворобами легень і курцям. Пневмококи є частою причиною бактеріальної пневмонії, менінгіту і отиту.
Кашлюк, кір та навіть вітрянка можуть дати поштовх розвитку пневмонії. Саме у вагітних жінок, які не хворіли на вітрянку, і у тих, які планують завагітніти, а також у людей з імунодефіцитними станами вітрянка може викликати пневмонію.
Маленьким дітям потрібно зробити планові щеплення від гемофільної інфекції В, одним з проявів якої є пневмонія.
– Якщо ви вважаєте, що ціна вакцин, які не входять до переліку безкоштовних, занадто висока, то можете порахувати вартість антибіотиків та днів непрацездатності, не кажучи вже про можливе перебування у відділенні інтенсивної терапії. Вакцина вийде дешевше і безпечніше, – каже Олександр Стадніченко.
Також він рекомендує під час епідемії грипу намагатися уникати великого скупчення людей. Після того, як прийшли на роботу чи додому ретельно вимити руки та обличчя з милом, частіше провітрювати приміщення та проводити вологе прибирання. Регулярні прогулянки на свіжому повітрі покращують стан мускулатури, серцевої і дихальної системи, знижують ризик розвитку депресії. М’язам потрібні навантаження, а легеням – достатня вентиляція свіжим повітрям.
Але, якщо так трапилось, і ви все ж таки захворіли, пам’ятайте, що лікувати пневмонію самостійно вкрай небезпечно. Лише фахівець може підтвердити або спростувати ваші побоювання, поставити діагноз і призначити відповідне лікування.
Читайте також: У Запоріжжі люди отруїлися ролами