Як врятувати врожай від хвороб та спеки без хімії
Цьогорічний прохолодний травень налякав запоріжців, адже огірок довго «сидів» у землі, а декому із землеробів навіть довелось його пересаджувати. Тож і на ринках Запоріжжя відбувалась свистопляска із цінами. Проте, зараз ґрунтовий огірок пішов вже масово, і саме час його закатувати
Ціни на Центральному ринку
Наприклад, на оптовому ринку Анголенко ще минулого тижня огірки вже були по 10-15 грн за кіло. Чи всі з них годяться на закрутку? Звичайно, ні, адже є більш м’які чи більш тверді сорти. Наприклад, для консервації добре підходить «Родничок», «Ніженський», та їх все більше витісняють імпортні сорти. Можливо, і більш урожайні, але чимало з них більше годяться до столу, ніж до зберігання. Хоча на базарі продавці вас будуть запевняти, що підходять всі. А ще багато хто навіть не знає, що за сорт продає. Це говорить про те, що перед вами не землероб, який продає свій урожай, а звичайний перекупник чи професійний реалізатор овочів.
А ще, звичайно ж, на формування ціни на запорізьких ринках впливають дачники, які везуть до міста надлишок продукції, щоб заробити якусь копійчину. Тож, чим краще буде у них урожай, тим менше і ціни на ринках. Давайте підтримаємо їх хоча б порадами, що потрібно не забути зробити о цій порі.
Рятуймо огірки
У спекотні дні огірки часто поливають, оскільки вони дуже люблять воду, але якщо цим зловживати, то можуть з’явитись грибкові хвороби, що люблять тепле та вологе середовище. Тож, щоб запобігти цьому, я скористався перевіреним народним методом – накапав 15 крапель зеленки на відро води (можна і 10 мл йоду) і з обприскувача обробив ними листя огірків та помідорів.
А ще простіше – взяти віник, відро розчину коров’яка і на ніч все це також обробити.
При такому уважному ставленні огірки у мене завжди на місяць довше стояли зелені, аніж у сусідів.
Загалом відомо, що головний ворог огірків – це грибок, який називають борошнистою росою. За короткий строк він знищує цілі плантації огірків й не тільки. Городники і тут знайшли дуже простий та дієвий засіб – сінна паличка, що утворює ендоспори, які знищують грибок. Знайти її дуже легко, бо живе вона у прілому сіні, вкритому білим нальотом, на вигляд, як борошно. Приготуйте з нього настій, замочивши у 10 л води 4 кг добре перепрілого сіна та залиште настоюватись на 5 діб. Перед застосуванням настій процідіть, обробіть огірки по листу та добре пролийте ґрунт навколо рослин.
От і все – і без всякої хімії!
Що робити на дачі в липні
Цього місяця вам доведеться приділити увагу не тільки огіркам, збору врожаю, а ще й деревам, чагарникам, полуниці, продовжити підкормку огородини та боротьбу із бур’янами.
Дерева
Ще до початку липня у плодових дерев закінчився ріст однорічних пагонів. Тож варто зменшити поливи, щоб не викликати другу хвилю зростання. Саме в таку суху спекотну погоду поливати слід раз на 2 тижні, і то помірними дозами. Коли земля навколо стовбура просохне, потрібно вспушити там ґрунт та прикрити зірваною травою. А якщо помітили, що в кроні все ще ростуть пагони, то прищипніть їх.
Полуниця
Ця культура вже відплодоносила, тож можна повністю до розетки позрізати кущі та видаляти зайві вуса (2-гі та 3-ті). Перші у вересні потрібні будуть для розмноження чи заповнення існуючих рядів. Розетки бажано збризнути ядохімікатами від листогризучих, а під корінь (при необхідності) внести «Антихрущ» (розчин 0,5 л).
На очищену ділянку можна внести і мінеральне добриво: 10-15 г сечовини, 40-60 г суперфосфату, 15-20 г сульфату калію на 1 погонний метр міжряддя.
Корисно буде ближче до кущів посипати перегній чи компост, що надасть полуниці азотні добрива. Міжряддя теж потрібно постійно прорихлювати, надаючи корінням повітря та знищуючи бур’яни.
Смородина
На смородині після закінчення збору врожаю можлива поява борошнистої роси, антракнозу, септоріозу. Проти американської борошнистої роси можна застосувати «Топаз» (2 г) або колоїдну сірку (30 г на 10 л води) або «Тіовіт Джет» (20-30 г). «Тіовіт Джет» можна застосовувати і на аґрусі, незважаючи на те, що це теж сірчаний препарат.
Не забудьте ще видалити під корінь засохлі старі пагони.
Малина
Вона вже закінчує плодоносити, тож тут також потрібно прорідити кущі, зрізавши пагони, які вже відплодоносили, до самої землі. А від шкідників та різної хворі обприскати відповідно засобами від листогризучих та фунгіцидами.
Черешня
А знаєте, що саме в липні потрібно формувати крону молодих черешень? Вирізуйте на кільце гілки, які спрямовані всередину крони, бо вони загущають дерево. Вкоротіть занадто довгі однорічні прирости (понад 50 см), обробивши зрізи садовим варом. У дерев, що вступили вже пору плодоношення, виріжте центральний провідник на висоті 2-2,5 м.
Читайте також: Запоріжці вирушили до своїх дач катерами та автобусами – фото