В Україні посилюється конфлікт через погрози центральної влади до мерів
Чим ближче до місцевих виборів, тим центральна влада сильніше посилює тиск на місцеву. Конфлікт розпочався ще взимку, коли в уряді вирішили натиснути на міських голів через силовиків. Атак правоохоронних органів зазнали мери низки найбільших міст України, зокрема Києва та Дніпра. Дісталося й Запоріжжю. Спочатку в уряді хотіли забрати в концесію запорізький аеропорт. А коли мер Запоріжжя Володимир Буряк висловив рішуче заперечення намірам центральної влади, були заблоковані роботи на новому терміналі. Тоді спільними зусиллями вдалося відстояти позицію про те, що аеропорт, як і раніше, має належати виключно запоріжцям.
На цьому спроби натиснути на міську владу Запоріжжя не припинились. Правоохоронці декілька разів приходили до міськради з обшуками через справи, які тривалий час пролежали «в столі», або за якими документи вже вилучалися.
Чергова кримінальна справа проти міського голови Запоріжжя Володимира Буряка за прямими наказом Президента була відкрита вже під час карантину за нібито невиконання карантинних обмежень у роботі громадського транспорту. Тоді Президент у своєму зверненні передав “привіт” Володимиру Буряку, а після того одразу ж прийшли силовики з повісткою.
Тиску під час карантину зазнали й мери інших міст України. Зокрема мера Покрова Олександра Шаповалова затримали за начебто розкрадання коштів. Все це викликало бурхливу реакцію міських голів. Мер Дніпра Борис Філатов виступив з цього приводу з офіційною заявою, в якій вимагав припинити безкінечні кримінальні справи проти міських голів.
Нещодавно черговий “привіт з екрану” прилетів і меру Черкас Анатолію Бондаренку за те, що міськрада Черкас вирішила послабити карантин через численні звернення підприємців. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков попередив Анатолія Бондаренка про відповідальність у випадку самовільного зняття карантину, Нацполіція відкрила кримінальну справу, а самого очільника Черкас викликали на допит.
Мер Івано-Франківська Руслан Марцинків на своїй сторінці у “Фейсбуці” зазначив, що тиск на мерів з боку центральної влади – це спроба знищити місцеве самоврядування.
Більше того, зараз йде обговорення змін до Виборчого кодексу щодо місцевих виборів. Зокрема, пропонується поширити пропорційну систему виборів практично на всі громади, встановити загальнонаціональний рейтинг партій для розподілу мандатів у місцеві ради, обмежити права на самовисування на посаду сільського, селищного, міського голови. В Асоціації міст України називають такі пропозиції не лише шкідливими для самого місцевого самоврядування, а й такими, що обмежують конституційне право громадян бути обраним та ставить його в залежність від членства в партії. З цього приводу в АМУ направили звернення до голови Верховної Ради України, голів фракцій політичних партій та депутатських груп Верховної Ради України, в якому наголосили на неприпустимості закритого процесу обговорення змін до Виборчого кодексу України в частині місцевих виборів та необхідності залучення до обговорення усіх зацікавлених осіб, зокрема, Асоціації міст України.
Висновки робіть самі. Однак вже зараз можна констатувати, що постійні спроби центральної влади підкорити міських голів призвели до того, що популярність мерів серед містян лише зростає, у той час як задоволеність діяльністю Президента та уряду стає все меншою.
Читайте також: Чи переживуть реформу запорізькі лікарні