Домашнє насильство, втрата власної домівки, доходів та сирітство – це далеко не всі проблеми, з якими можуть зіткнутися запоріжці
І невідкладно потребувати допомоги. Саме для цього у Запоріжжі діють відділення та цілі центри, де кожна людина, яка опинилася в складних життєвих обставинах, може отримати притулок і підтримку
Для боротьби з домашнім насильством у Запоріжжі напрацьована система, завдяки якій потерпілі можуть отримати кваліфіковану допомогу. Організовані телефони довіри, сторінки у соціальних мережах, чат-боти, створені поліцейські мобільні групи, Служби у справах дітей, Центри служб для сімей, дітей та молоді, Центри для надання соціально-психологічної допомоги та реабілітації дітей, громадські об’єднання, благодійні установи та кризові центри.
У Запоріжжі знаходяться 2 центри, в яких можна пережити складні часи та отримати психологічну і юридичну підтримку. Про них і розповімо.
Унікальний заклад для дітей, сиріт, матерів
2 роки тому у Запоріжжі створили Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Затишна домівка», що розташовується на вул. Таганській, 8. Це єдиний подібний заклад в Україні, який фінансується з міського бюджету. У ньому можуть перебувати мами з дітьми, вагітні, які опинилися у складних життєвих обставинах, а також діти-сироти з 18 до 23 років, які не мають житла.
У закладі працюють 2 відділення: для матерів з дітьми та «Соціальна квартира». Робота першого спрямована на надання комплексу соціальних послуг та соціально-психологічної реабілітації матерям з дітьми, вагітним жінкам, породіллям з новонародженими. Відділення «Соціальна квартира» – структурний підрозділ стаціонарного перебування закладу, там надають комплекс соціальних послуг та захищають права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, віком від 18 до 23 років, які опинились у складних життєвих обставинах.
Одночасно у закладі можуть обслуговуватися 39 людей. Для їхнього перебування облаштовано все необхідне – кімнати, кухні, пральня, санвузли.
Послугами Центру скористалися 17 дітей-сиріт, а відділенням для матерів з дітьми – 76 людей.
Термінове відділення для дітей
Також у Запоріжжі існує потреба у створенні відділення для термінового влаштування дітей. Наприклад, коли діти залишилися без батьківського піклування, зазнали насильства у сім’ї. У такому відділенні діти зможуть перебувати до вирішення проблемних питань, або влаштування до прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу тощо.
Тому міська влада вирішила реконструювати частину будівлі на пр. Інженера Преображенського, 3, для створення відділення термінового влаштування дітей. Воно буде розраховане на дітей віком від 2 до 18 років. Перший поверх – для малечі та дітей з інвалідністю, другий – для дітей старшого віку.
Реконструкцію планують розпочати вже цього року. За умови стабільного фінансування вона може бути завершена за рік. Відділення термінового влаштування дітей увійде до Центру «Затишна домівка».
Також у Запоріжжі створений та успішно працює комплекс дитячих будинків сімейного типу. Для цього зробили реконструкцію частини приміщень по пр. Інженера Преображенського, 3. Зараз там розташовані 4 дитячі будинки сімейного типу.
Притулок на 90 днів
У Запоріжжі діє комунальний заклад «Запорізький обласний центр соціально-психологічної допомоги». У цьому центрі можна отримати психологічну та юридичну підтримку. Туди можна цілодобово звернутися людям, які потерпіли від стихійного лиха, вчиненого над ними злочину або насильства. Тимчасовий притулок розрахований на перебування в ньому до 90 днів.
Директорка Запорізького обласного центру соціально-психологічної допомоги Олеся Шахарова розповідала, що до них можуть прийти люди з абсолютно різними життєвими кризовими ситуаціями. Для прикладу, під час карантину до Центру потрапила жінка з 3 дітьми, яку бив чоловік та вчиняв насильство над малечею. Спочатку ця жінка повідомила про свою ситуацію соціального педагога зі школи, де навчаються її діти. Психолог звернувся в районну службу у справах дітей, а вже після цього психологиня з Центру соціальних служб для сімей, дітей та молоді привела цю родину до Центру допомоги. Там їм надали невідкладну допомогу та з’ясували в поліції, чому ті не зреагували на ситуацію. Адже чоловік залишився жити у приміщенні, а жінка з дітьми була вимушена шукати собі житло. Таким чином спеціалістам Центру та поліції вдалося повернути сім’ю додому, а агресору обмежили доступ до них на певний час.
Згідно з офіційними даними Національної поліції в Запорізькій області, за 9 місяців минулого року кількість звернень від потерпілих від домашнього насильства збільшилась удвічі та сягнула понад 5 тис. осіб. Для порівняння: за весь 2019 рік офіційно від домашнього насильства постраждали 3980 людей, 90% з яких – жінки. Пандемія та повний локдаун загострили проблему, яка і так існувала. При тому, що реальна кількість постраждалих, як завжди, значно більша за статистичні показники.
Куди звернутися ПО ДОПОМОГУ
За інформацією Запорізького міського центра соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, в умовах карантину запоріжці частіше стали користуватися послугами служби екстреної психологічної допомоги «Телефон Довіра». Цьому сприяло впровадження онлайн-консультування через сторінку у соціальній мережі Facebook, програми Skype, Viber, WhatsApp, Telegram. Цим сервісом мешканці міста скористалися 4294 рази, зокрема 344 в електронному форматі.
Фахівці центру продовжують надавати необхідні соціальні послуги мешканцям міста, які перебувають у складних життєвих обставинах. Звернутися по допомогу можна у будь-який зручний спосіб: за стаціонарним телефоном 228-22-65; номерами мобільних операторів служби екстреної психологічної допомоги «Телефон Довіри»: 067-515-15-84; 066-313-15-84; 073-515-15-84; через сторінки у соціальній мережі Facebook: Телефон Довіра та Запорізький міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, програми: Skype: Dovira1584; Viber, WhatsApp, Telegram: 067-51-51-584. Заяви та інші документи запоріжці можуть надіслати поштою: 69019, м. Запоріжжя, вул. Рекордна, 34А, або на електронну адресу: zmcsssdm@ukr.net
Куди ще можна звернутися
- Чат-бот #ДійПротиНасильства
- Запорізький обласний центр соціально-психологічної допомоги – тел. +38 (061) 769 79 02, електронна пошта: kriziscentr@ukr.net, адреса: 69104, м. Запоріжжя, вул. Північнокільцева, 22-а
- Департамент соціального захисту населення ЗОДА – тел. (061) 764-42-65, електронна пошта: adm@dszn-zoda.gov.ua, адреса: 69063 м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, 48
Нічний притулок для безхатченків
Понад 10 років у складі Запорізького міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) діє Центр реінтеграції бездомних осіб. Однак у Запоріжжі донедавна існувала проблема створення у місті установи, де безхатченки у разі потреби могли б переночувати, особливо взимку.
На початку цього місяця відкрилося відділення нічного перебування бездомних осіб за адресою вул. Радіаторна, 40. Тож тепер кожен, хто не має постійного місця проживання, зможе звернутися сюди за допомогою та отримати притулок на ніч.
Шановні читачі!
Скоріше за все, бездомні люди не прочитають цей матеріал на сайті «Запорозької Січі», тож просимо вас за нагоди розповісти про функціонування нічного відділення бездомним, аби їм було де переночувати та зігрітися.
Цією послугою зможуть скористатися понад 30 осіб за один раз. Безхатченкам надається ліжко-місце з комплектом постільної білизни. Вони зможуть користуватися кухонним обладнанням, душем, випрати та випрасувати одяг. Тут можна залишитися як на одну ніч, так і на більш тривалий проміжок часу. Але попередньо треба укласти договір з визначення індивідуальних потреб. Отримувачі послуги зможуть перебувати у відділенні тільки вночі, згідно з розпорядком дня, який залежить від пори року і затверджується територіальним центром.
В його структурі у 2008 році був відкритий центр обліку бездомних осіб. Він ведеться так: бездомний або бездомна може звернутися й записатися самостійно, або фахівці Центру виявляють їх та ставлять на облік. Зараз налічується понад 700 безхатченків. Більшість з них за сприяння фахівців центру відновили паспорт та отримали реєстрацію місця проживання/перебування.
Крім того, в межах міської комплексної програми соцзахисту населення людям без певного місця проживання надається харчування в осінньо-зимовий період, а також грошова допомога для відновлення документів і натуральна допомога у вигляді продуктових наборів та одягу.
Читайте також: У Запоріжжі реформують шкільну освіту