Поки більшість з нас святкує Новий рік, є й ті, для кого робота в цю ніч вже стала традиційною
Вони розуміють: їхня праця потрібна для всіх інших. Щоб свято насправді було святом. Сьогодні – історії про них та від них.
Кому курка в унітазі, а кому і 2 мішки корок з-під шампанського
Наближається новорічна ніч, але хтось в місті мусить бути тверезим і це, звичайно, аварійні служби, адже до ранку 1 січня кількість термінових викликів по Запоріжжю сягає до 120.
Як розповів директор комунального підприємства «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради Сергій Ращепкін, на такі випадки муніципальна аварійна служба завжди знаходиться в бойовій готовності. Є суворий регламент, за яким аварійники зобов’язані за певний проміжок часу виїхати і виконати якесь завдання.
– Скажу, що ввечері 31 грудня та під час самого святкування Нового року викликів не так і багато, а от під ранок 1 січня їх з’являється дуже багато, і майже всі вони пов’язані із забитою каналізацією в квартирах. Це відбувається із року в рік. З курйозних випадків можна пригадати, як з каналізації діставали від цільної тушки курки до якихось неймовірних, «наворочених» салатів. Але яким чином це все можна було просунути через унітаз – для багатьох з нас і до цього часу залишається загадкою, – каже Сергій Ращепкін.
Виявляється у цей період часу у нас по місту буває від 100 до 120 викликів, які виникають з різних причин. Але основні з них 2 – це забита каналізація та відключення електроенергії через перевантаження мережі. Адже багато хто підключає різні гірлянди, часто саморобні. А такі випадки, як прорив холодної чи гарячої води, або парового опалення, зустрічаються набагато рідше.
– В цей час у нас чергують посилені автобригади. Так, в новорічну ніч у нас чергує 30 автомобільних бригад, де є водій, слюсар та електрик. А у звичайні дні чергує 27 бригад. Проте, левова частка викликів припадає саме на новорічну ніч. А ще часто бувають випадки, коли люди піднімаються на дах будинку, запускають звідти феєрверк і на довершення всього пластиковими пляшками від напоїв забивають фанові (каналізаційні) і зливові труби. Тож після свят доводиться все це вичищати. Особливо ці витівки компаній напідпитку проявляються, коли починаються дощі чи тане сніг, – підкреслив комунальник.
Також він розповів, як позаминулого року з покрівлі РАГСу, що на площі Пушкіна, комунальники зібрали і вивезли 2 мішки корок з-під шампанського. Коли повторно туди піднялися цього року, то знову винесли відра півтора.
Таємничий Санта
Розповідає керівник телеканалу Z Дмитро Веліканов.
Зі мною більше 20 років тому сталася така кумедна новорічна історія. Це був той час, коли я ще тільки робив свої перші журналістські кроки, був молодим початківцем. Рік 1996-1997-й, часи активного розвитку місцевого телебачення, експериментів, пошуків нових підходів у творчості. Я, звісно, не мав достатньо досвіду, а колеги один над іншим жартували, тож і я потрапляв у різні веселі ситуації.
Так було і цього разу. Напередодні Нового року готувався запис новин. Ведучим новин тоді був Сергій Бордюжа (зараз він відомий запоріжцям як власкор новин телеканалу «Інтер» – прим. авт.). Він мені каже: «Придумали таку нову фішку. Під час того, як я веду новини, потрібно, аби на передньому плані переді мною «проїжджала» ялинка. Буде динаміка в кадрі. Тож її потрібно обережно штовхати». Треба так треба! Прикрашену ялинку встановили на колеса від офісного крісла. Оператор сказав: «Пішов запис!» І я, у колінно-ліктьовій позі, почав штовхати нашу ялинку вперед. Запис тоді вели на касети VHS, так звані вехаески, без апаратної, без візуального контролю. Тож Сергій почав читати новини, я – штовхати символ Нового року.
Оператор командує: «Стоп! Погано! Видно твою спину! І голову нижче нагибай. Дубль два». Я ще нижче до підлоги припав, повзу, намагаюсь плавно ялинку штовхати. Оператор знов: «Ти потрапляєш у кадр! Не піде!» Дублів п’ять мене так тренували, в кінці я вже по-пластунськи навчився пересуватися. Ялинка мені вже нагадувала якийсь Сізіфів камінь, важка вже стала. Я ж все сприймав відповідально, підвести не можна! Новини ж… Коли краєм вуха чую: на відстані десь регочуть! Розумію, щось не так. Пішов розбиратися, що коїться. І мені демонструють відео: виявляється, знімали не крупний чи середній план, тобто ведучого новин, а, так званий, загальний – мої маніпуляції, як я опановував науку повзання…
Новини того дня вийшли в ефір вчасно, зі стаціонарною ялинкою в кадрі, як водиться. Я не образився, жарт же був добрий… Відео те, на жаль, не збереглося. Не архівували у ті роки все відео. Тим більше, вехаески були дефіцитним товаром. По декілька разів записували на одну касету, доки вона не починала «сипатися». Але ж в пам’яті історія залишилася.
А що стосується сьогодення, то у нас в редакції новин є прекрасна традиція. Так званий, «Таємний Санта». Журналісти вирішують, на яку суму будуть робити подарунки. Потім кожен тягне з шапки папірець із прізвищем колеги. Саме цій людині, ім’я якої бачить на папірці, він і повинен купити новорічний сюрприз, приємну дрібничку. Процес підкладення подарунку теж відбувається втаємничено, в один і той самий день, щоб ніхто не побачив. Чи з ранку, чи в обід потрібно підкласти подаруночок на стіл колезі чи коліжанці. Тож ніхто не знає, хто йому подарував щось до Нового року. Але жоден без подарунку у цей казковий день не залишається!
До пожежі готуються за 5 хвилин до початку
А от у пожежників виклики в новорічну ніч відбуваються ще раніше, ніж у аварійників – як правило, це необережне поводження з відкритим вогнем. Усі о 24:00 біжать на балкон дивитися на салют, коли водночас на столі за спиною назріває свій – адже свічки там горять і часто падають.
Як розповів начальник варти Першої пожежної частини міста Запоріжжя Ігор Гаврилов, на такі виклики вони постійно очікують перед кожним Новим роком. Дійшо вже до того, всі їхні пожежники заздалегідь одягають боївки і без п’яти дванадцять вже чекають на виклик.
– Ми на 100% впевнені, що він надійде. Уявляєте скільки в місті людей, і всі в цей час активно відзначають Новий рік! Звичайно, різне трапляється, але, в основному, це пожежі в квартирах. Люди виходять на балкон помилуватися святковими салютами, а в цей час на їхніх столах падають запалені свічки. Звичайно, скатертина і стіл загоряються, а господарі і гості цього навіть не помічають, бо всі на балконі чи стирчать у вікнах, – запевняє пожежний.
Хоча, він згадав випадок, коли один Новий рік для них був відносно спокійним – пожежна команда виїхала тільки під ранок. Це було у Шевченківському, оскільки він найбільший за населенням і площею, до того ж, там дуже багато будинків приватного сектора.
– Чи бувають випадки, що люди виходять на дах багатоповерхівок, щось там підпалюють з неприємними потім наслідками? Тепер це вже менше відбувається, оскільки вийшов Закон, який забороняє використовувати салюти та інші піротехнічні вироби. Але запоріжці все одно потихеньку продовжують це робити. Наших людей це не зупиняє, як і торговців піротехнікою, – каже вогнеборець.
До речі, він запевняє, вогню складно перекинутися через балкон з однієї квартири до іншої. Бо будинки в місті здебільшого панельні, а такі явища імовірніші в цегляних висотках.
Але не лише свічки та гірлянди можуть стати причиною пожежі в квартирах. Рятівник пригадав випадок, як 31 грудня минулого року близько 20:00 дві дівчини, які знімали житло, поставили на кухні варити овочі, а самі пішли в залу проводжати 2018 рік. Проте настільки захопились, що в кастрюлі викіпіла вся вода, а овочі так підгоріли, що задиміли не тільки квартиру, але і весь під’їзд.
– Ми приїхали, а вони такі налякані, очевидно усвідомили, які наслідки могли бути, – підкреслив пожежний.
Екстремальна зустріч
Таксистам новорічну робочу ніч підсолоджує надбавка до тарифу і смішні історії, що відбуваються з їхніми нетверезими і розпаленими клієнтами. З Сергієм казуси траплялися через любов.
– Минулого року вже о першій годині ночі посадив до себе дівчину, що галасувала, – розповідає він. – Вона ще в процесі проводів старого року посварилася зі своїм хлопцем через те, що він занадто багато пив. І в результаті вискочила з дому в шубі, сукні й туфлях.
Чи то дівчина сама занадто багато випила, чи то була дуже зла на свого обранця, але вона запропонувала Сергію продовжити вечір у неї вдома, але той тактовно відмовився.
А ось інша любовна історія закінчилася не так мирно. Дівчина попросила відвезти її до іншого міста приблизно о пів на 4 на машині. Її хлопець служив за контрактом і чергував в новорічну ніч, а вона вирішила зробити йому сюрприз і приїхати. Дорогою Сергій умовив клієнтку зупинитися купити їжі.
– Повертаюся до машини з пиріжками і чаєм, а там ціла Санта-Барбара. Виявляється, хлопець дівчини чи то відпросився, чи то змінився, але вирішив так само, на таксі, рвонути до дівчини сюрпризом. І теж зупинився перекусити. А тут сидить його дівчина в чужій машині і якийсь мужик з пиріжками виходить. У підсумку, звичайно, розібралися і поїхали. До речі, заплатили мені в півтора рази більше – компенсація за розлитий чай, розкидані пиріжки і синець на моєму обличчі.
Врятувати Діда Мороза
Зазвичай в новорічні свята у швидкої допомоги бувають одноманітні виклики – отруєння або наслідки бійки. А іноді доводиться поєднувати.
«1 січня приїхали на виклик – хтось щось з’їв, – розповідає лікар Михайло. – Тільки підходимо до під’їзду – звідти вивалюються сумний Дід Мороз з розбитим носом і абсолютно п’яна Снігуронька. Постраждалого хлопця ми завели в машину, і я послав до тих, кто нас викликав, фельдшера. А сам Дідові Морозу надавав допомогу – зупинив кровотечу. Снігуроньці дали понюхати нашатир, вона трохи прийшла до тями. Вочевидь, в процесі поздоровлень Дід Мороз чи побився з кимось, то чи впав».
А одного разу за півгодини до Нового року бригаду викликав колишній колега. Він каже: «Мішо, я дуже багато днів пив» – «Ну і що далі?» – «Мені погано». Я відповідаю: «Женю, ти ж був одним з нас. Якого біса ти нас викликаєш пів на 12 ночі? Що ми можемо зробити за 20 хвилин до Нового року?» – «Я не знаю!» Поки розмовляли, настала північ. Так і зустріли Новий рік під бій курантів по радіо.
Як Снігуроньку замочили
Розповідає ведучих заходів Євген.
Для мене зустрічати Новий рік на роботі – справа звична: за 14 років роботи ведучим 7 років я проводжу святкову ніч на сцені, з келихом шампанського в руках, який часом стає першим і останнім за всю новорічну ніч – присісти і навіть віддихатися не завжди виходить. По-іншому я собі Новий рік вже і не уявляю. Для мене краще зустріти його на роботі, ніж сидіти перед тазиком «Олів’є» і в напівдрімоті дивитися 156-й випуск Новорічного Вогника, де через кожні 2 хвилини показують одних й тих самих артистів. А у нас зазвичай нудьгувати і спати не доводиться.
Працювати в Новий Рік – моя робота, і я зобов’язаний її виконувати, так само, як і прикордонник, провідник, лікар і інші, хто допомагає і полегшує життя людей. Багато хто вважає, що це «легкий хліб». Купив собі новий костюм, вивчив пару-трійку тостів, а там – пий, танцюй і розважайся разом з людьми. Ніколи не погоджуся з цим! Це дуже важка робота, яку хтось повинен виконувати так, як роблять це ті ж лікарі, пожежники та інші. Тому ще раз повторюю: «Хто як не ми, ведучі?!».
З часом звикаєш до всього. І мої друзі, і рідні давно вже звикли і пристосувалися відзначати це свято разом зі мною, по можливості. Я зазвичай бронюю столик для друзів і рідних в тому закладі, де виступаю. Хоча буває так, що така можливість і не випадає. В такому випадку спільне святкування переноситься на 1 або на 2 січня. У нас в країні весь січень «пий та гуляй» – суцільні свята.
Так, за ніч я випиваю один келих шампанського, з яким опівночі ти вітаєш людей. Зазвичай він єдиний, оскільки робота ведучого має на увазі тверезе мислення і чітку вимову! Хоча буває по-різному. Все залежить від контингенту людей. Буває так, що гості і самі просять посидіти разом з ними в перервах і відзначити це свято.
Бажання загадувати не встигав і навіть не намагався. У цей момент я зайнятий тим, що вітаю людей з Новим роком, і контролюю, щоб вони і самі не забули загадати бажання під бій курантів.
Кожен Новий Рік запам’ятовується тільки позитивними моментами. Хоча в голові і відкладаються курйози, що відбулися в новорічну ніч. Один з них стався в одному з пансіонатів на курорті, де мені пощастило виступати в новорічну ніч. О 23:50, за сценарієм, всі гості вийшли з ресторану до басейну для зустрічі Нового року. Під бій курантів, після мого привітання, за тим же сценарієм, рівно о 00:00 повинен був бути салют. Все було гладко і без накладок. Люди вийшли, трансляція виступу президента прозвучала, бій курантів, мій вітальний текст, – і нарешті довгоочікуваний салют. Але він пролунав, як виявилося, несподівано, для Діда Мороза і Снігуроньки, що стоять за моєю спиною і в кроці від басейну. Від переляку ці новорічні персонажі впали в басейн. Такого сюрпризу не очікував ніхто. Людей це, природно, дуже порадувало, розвеселило – і, я впевнений, запам’яталося на все життя!
З вихованцем на брудершафт
Для ветеринарів Новий рік – не менш насичені трудові будні, ніж для будь-яких медиків. Тим більше для ветеринарної швидкої допомоги.
– Без казусів не обходиться, – розповідає Анна Скребець, ветеринарний лікар. – Одного разу в новорічну ніч під бій курантів подзвонив чоловік і попросив терміново виїхати до його собаки, щоб прищепити його безкоштовно від сказу. Таку терміновість він мотивував тим, що його щорічне щеплення прострочене, а на наступний день йому треба за місто… Довелося їхати.
Господар собаки, звичайно, вибачався, подарував ветлікарю пляшку шампанського.
– А вже що твориться 1 січня в клініці! То кішка дощик проковтнула, то напідпитку господар з собакою вирішив ще по чарочці перекинути – у тварини алкогольна інтоксикація. Бідна його підшлункова! – згадує ветлікар. – Екстрені операції в Новий рік бувають через «проліски» на вулиці: в заметах зустрічаються биті пляшки, вихованців привозять з величезними порізами і кровотечами. Або з нервовими потрясіннями через салюти, петарди і різного роду піротехніку.
Напередодні новорічної ночі подумайте не тільки про себе, а й про вихованців – краще, щоб всі були щеплення зроблені, ніж ви їх будете пригощати. І ніякого алкоголю з вихованцем на брудершафт.
Читайте також: Пухнаста працівниця запорізького комунального прідприємства стала справжньою зіркою